Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Урок 30




Тема. Позитивні та негативні емоції. Способи подолання нега­тивних емоцій. Практична робота: моделювання ситуацій подолан­ня негативних емоцій

Мета: дати учням уявлення про емоції та почуття, види і причини їх виникнення; вчити встановлювати взаємозв’язок між здоров’ям та емоційним станом людини, використовувати способи подолання негативних емоцій; виховувати стриманість.

Хід уроку

1. Вступна бесіда

— Назвіть складові здоров’я.

— Які ознаки характеризують психічну складову здоров’я лю­дини?

— Що означає психе у перекладі з грецької мови?

— У чому проявляється психічне здоров’я?

— Що таке духовна складова здоров’я?

— Про духовне здоров’я людини можна дізнатися із...

— Що означає емоція у перекладі з французької мови?

— Чому сприяє бадьоре самопочуття, відсутність захворю­вань?

— Що може бути причиною хвороби?

— Назвіть емоції, які, на вашу думку, сприяють здоров’ю чи по­гіршують його.

2. Робота за підручником

Читання тексту на с. 58.

— Яким ти буваєш?

— Що виявляють емоції?

— Чому сприяють емоції?

— Які бувають емоції?

— Назвіть позитивні, невизначені та негативні емоції.

— Уважно прочитайте словничок емоцій на с. 59. Назвіть, в яко­му емоційному стані ви перебуваєте найчастіше.

Байдужий збуджений роздратований

вдячний зніяковілий розлючений

веселий наляканий самотній

впевнений наполегливий сердитий

впертий недовірливий скромний

гордий нетерплячий сором’язливий

задоволений ображений стривожений

заздрісний пригнічений схвильований

збентежений рішучий щасливий

— Розподіліть емоції, наведені в словничку, так: позитивні, не­визначені, негативні. Запишіть у зошитах.

— Поясніть, чому ви розподілили їх саме так.

Учитель. На наш настрій впливають обставини, усе те, що від­бувається з нами і навколо нас. Є обставини, які ми можемо зміни­ти, проте є й такі, яких ми змінити не в силі. Як поводитися в тако­му разі? Чи можна покращити свій настрій?

Наприклад, сьогодні вам не щастить, настрій поганий. Як учи­нити?

Варіанти відповідей

• Намагатися пригадати щось приємне.

• Показати перед дзеркалом щось смішне, веселе.

• Послухати музику.

• Заспівати, станцювати.

• Намалювати карикатуру.

• Умитися — змити поганий настрій.

• Проспівати своє ім’я в пестливій формі, наприклад Наталоч­ка, Натуся.

• Головне — переконати себе, що як візьмешся до якоїсь спра­ви, на душі полегшає.

— Розгляньте малюнок на с. 59.

— Чому емоції, почуття, настрій не виникають самі по собі? — Які поради допоможуть вам зрозуміти й контролювати свої емоції?

— Чому здоров’я людини значною мірою залежить від її емоцій­ного стану?

— Як позитивні емоції впливають на здоров’я?

— Що загрожує людині, яка постійно відчуває негативні емоції?

— Для чого важливо вчитися контролювати свої емоції з ди­тинства?

— Розгляньте малюнок на с. 60. Розкажіть, що відчуває зобра­жена дівчинка та діти у дворі.

— Використайте поради щодо контролю емоцій у спілкуванні з другом, рідними.

— Що таке почуття?

— Як почуття позитивно впливають на людину?

— Які поради допоможуть зрозуміти власні почуття та почут­тя інших людей?

— Чому не треба соромитися своїх почуттів?

— Чому треба не боятися сказати про те, що ти відчуваєш, що тебе хвилює?

— Чому треба говорити про свої почуття від власного імені, ви­користовуючи займенник «Я»?

— Закінчіть речення:

• Я боюся...

• Я радію...

• Мене засмучує...

• Мені подобається...

• Мене бентежить...

— Чому важливо навчитися сприймати й розуміти почуття друзів?

— Які поради допоможуть вам навчитися сприймати й розумі­ти почуття друзів?

— Чому треба навчитися уважно слухати друга?

— Чому треба правильно розуміти почуття друга, не боятися пе­репитати його?

— Чому треба слухати друга зі співчуттям, розумінням?

— Коли ви радієте? Якого кольору може бути радість? (Радість виграє різними кольорами.)

— На що вона може бути схожа? (На салют, яскраві променисті самоцвіти тощо)

— Якого кольору, на твою думку, емоції: радість, гнів, любов, заздрість, сором, страх, цікавість, задоволення, образа? Які емоції ви переживаєте найчастіше, якщо:

• батьки заборонили вийти погуляти;

• учитель не запитав на уроці;

• не подобається оцінка за контрольну роботу;

• мама похвалила за вимиту підлогу?

— Прочитайте речення. Що відчуває людина, коли так думає?

Скористайтеся підказкою: розчарування, радість, гордість, впер­тість, заздрість, задоволення, завзяття.

• Зі мною ніхто не хоче дружити.

• Навіщо мені з ними дружити? Мені й самому добре!

• Наступного разу обов’язково зроблю все значно краще.

• Як добре, що я дружу з цією дівчинкою!

• Я — найкращий! Навколо чудова природа! Прекрасні люди!

• Він завжди все робить краще, ніж я!

• Ні, я все одно зроблю по-своєму.

— Візьміть сімейний альбом. Оберіть фотографію з кількома осо­бами. Розкажіть про емоційний стан кожного.

Запропонуйте дітям розповісти про ситуації, що зумовили їх гарний настрій.

Добирання символів до висловів:

• «гарний настрій» (веселка, салют, яскраві самоцвіти);

• «поганий настрій» (грозова хмара, пістрява, парасольки тем­ного кольору тощо).

3. Фізкультхвилинка. Вправа на саморегуляцію«Візьми себе в руки»

Як тільки відчуєш, що тебе щось дратує або хочеться кого-не­будь стукнути, є досить простий спосіб довести собі свою силу: об­хопи долонями лікті й сильно притисни руки до грудей — це поза стриманої людини.

4. Р обота в зошиті (С. 54–56)

1) № 2. Розгляньте малюнки. Згадайте зображені казки. Чому розсердилися Крокодил Гена, ведмеді, Мийдодір?

2) № 1. Розгляньте малюнки на с. 54. У цих будиночках живуть гноми: Веселунчик, Сумненький, Буркунчик, Боюнчик, Дивунчик. У якому будиночку хто з них живе? Покажіть стрілками.

 

3) № 3. Практична робота «Виражаємо свої емоції та почуття».

Гра «Тренування емоцій»

— Позлись, як:

• дитина, у якої забрали яблуко;

• два барани на мості;

• людина, яку вдарили.

— Злякайся, як:

• дитина, що загубилася в лісі;

• заєць, що побачив вовка;

• кошеня, на яке гавкає собака.

— Насупся, як:

• осіння хмара;

• сердита людина;

• зла чарівниця.

— Посміхнись як:

• кіт на сонці;

• Буратіно;

• весела дитина;

• людина, яка побачила диво.

— Утомись, як:

• тато після роботи; • людина, що піднімає щось важке;

• мураха, яка притягнула велику муху.

— Відпочинь, як:

• турист, що зняв важкий рюкзак;

• дитина, яка довго працювала й допомагала мамі;

• воїн, що втомився після тривалої битви.

4) № 4. Назвіть приємні відчуття. Розгляньте малюнки. «Покладіть» приємні відчуття у надійні місткості, щоб дістати їх, коли забажаєте. Підпишіть і прикрасьте етикетки.

 

 

 

 

5) № 1. Розгляньте ситуації, зображені на с. 56. Оцініть їх.

• Хлопчик Василько випадково зламав вимикач телевізора. Він злякався, що мама покарає. Василько сказав, що вимикач зламав менший брат. Братика покарали. Старшому брату стало дуже со­ромно.

• Сергійко на уроці впустив олівець. Учителька спитала: «Сер­гійко, чому ти вовтузишся під партою, наче повзун?» Одразу всі в класі почали називати його Повзуном...

• Коли Іванко хотів дати щоденник на оцінку, то помітив, що мама забула підписати його. Він швиденько підписався замість неї, щоб не було неприємностей. Але вчителька сказала: «Іванко, це — злочин, підписуватись чужим ім’ям. До того ж, ти неправильно на­писав ім’я своєї мами». Усі діти засміялись.

6) Практична робота «Подолання неприємностей».

— Розгляньте малюнки до казок на с. 57. Які це казки?

Коли герої цих казок переживають горе? Як вони подолали горе?

7) № 4. Гра «У страху очі великі».

— Розгляньте малюнки. До яких вони зроблені творів?

— Чому страх виявився сильнішим за дітей?

— Чому Наф-Наф не боявся страшного звіра?

 

8) № 5. Навчайтеся жартувати за напружених обставин. Приду­майте відповідь зі смішинкою у ситуаціях.

• Тебе ненавмисне штовхнули.

• Ти спізнився на поїзд.

• У тебе відірвалася підошва.

5. Підсумок уроку

— Які бувають емоції?

— У чому вони проявляються?

— Чому одні емоції називаються позитивними, а інші — нега­тивними?

— Які поради допоможуть вам зрозуміти й контролювати свої емоції?




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-06; Просмотров: 359; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.007 сек.