Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Інструктаж з техніки безпеки




Хід уроку

План уроку виробничого навчання

Спеціальна частина

Тема програми: Дугове наплавлення валиків і зварювання пластин у нижньому положенні шва.

Тема уроку: Наплавлення валиків у нижньому положенні шва.

Мета уроку:

Навчальна: сформувати та закріпити уміння учнів з виконання вправ. Навчити технології наплавлення валиків.

Виховна: виховати бережливе ставлення до обладнання та інструменту, виховати дотримання правил поведінки під час проведення виконання практичних робіт

Розвиваюча: розвивати логічне мислення та вміння учнів дотримуватись техніку безпеки, творчі здібності при виконанні робіт

Оснащення уроку: Джерело живлення зварювальної дуги, електродотримач, щиток, рукавиці, пластини з низьковуглецевої сталі розмір 500х250х100мм, електроди АНО-3, зубило, молоток, металева щітка.

Наочність: плакати, схеми, макети, зразки, карта дефектів, технологічна карта.

Тип уроку: Урок- вправа.

Між предметні зв’язки: креслення, матеріалознавство, фізика, хімія, креслення, електротехніка, технологія зварювальних робіт, охорона праці.

Організаційна частина:

Доповідь чергового про готовність майстерні до уроку;

Перевірка наявності спецодягу відповідно до правил охорони праці та санітарно- гігієнічним вимогам.

Вступний інструктаж:

Тема уроку: Наплавлення валиків у нижньому положенні шва.

Мета уроку: сформувати та закріпити уміння учнів з виконання вправ. Навчити технології наплавлення валиків.

Для чого призначений зварювальний трансформатор марки СТШ

Який принцип дії трансформатора? (Електромагнітна індукція)

До якої катушки приєднується змінний струм? (до первинної)

Кому дозволяється ремонтувати зварювальний трансформатор? (Електромонтеру)

Як здійснюється регулювання струму в трансформаторі?

Що повинен перевірити зварювальник перед початком роботи з трансформатором? (Справність Обладнання)

Під час роботи учням електрозварникам строго забороняється:

Самостійно ремонтувати і налагоджувати зварювальне обладнання;

Торкатися струмопровідних частин обладнання, яке знаходиться під напругою, проводів з пошкодженою ізоляцією;

Дивитися на зварювальну дугу незахищеними очима;

Залишати робоче місце під напругою на тривалий час;

Працювати у мокрому одязі і взутті;

Учень електрозварник повинен:

Користуватись спецодягом, спецвзуттям та засобами захисту

Виконувати тільки те завдання по зварювання по якому він проінструктований;

Не допускати знаходження сторонніх осіб на своєму робочому місці;

Пам’ятати про особисту відповідальність за виконання правил охорони праці та безпеку учнів, що працюють поруч;

Вміти користуватись первинними засобами пожежогасіння і вміти надавати першу медичну допомогу;

Вимоги безпеки перед початком роботи:

· Надіти спецодяг, спецвзуття, засоби захисту;

· Підготувати робоче місце;

· Перевірити наявність і справність робочого інструмента, пристосувань;

· Одержати завдання від майстра виробничого навчання;

Вимоги безпеки під час виконання роботи:

· Місце зварювання повинно закриватись переносними

· щитами чи брезентовими шторами;

· Під час роботи учень повинен слідкувати за дотримання вимог безпеки праці і чистотою робочого місця;

· Одяг і рукавиці зварника не повинні бути забруднені мастилом, жиром.

· Для захисту очей та обличчя учень повинен користуватись ручним щитком або маскою електрозварника із світлофільтрами.

Вимоги після закінчення роботи:

Учень повинен докласти майстру в/н про закінчення роботи.

Учень зобов’язаний прибрати за собою робоче місце і передати майстру в/н в належному технічному стані;

Покласти на місце інструменти, інвентар та приладдя.

Зняти і привести в належний стан спецодяг, засоби індивідуального захисту.

Наплавлення валиків є першим етапом в навчанні професії зварника для оволодіння техніки накладання швів. Наплавлення як і зварювання широко застосовують у зварювальних роботах. Його використовують для відновлення форми і розмірів спрацьованих деталей,зварюванні тріщин, вибоїн і раковин у чавуних виробах.

Під час вивченні цієї теми учні повинні навчатися:

· Підтримувати стабільне горіння дуги нормальної довжини.

· Здійснювати коливальні рухи поперек шва.

· Заварювати кратер в кінці шва.

· Запалювати дугу після її обриву.

· При наплавленні вузьких валиків електроду надають два рухи:

· Поступальний «зверху-вниз»

· Вздовж осі шва.

Під час руху вздовж осі, його нахиляють під кутом 15-30° до вертикалі. Краплини металу при розплавленні кінця електроду переміщуються в напрямку його осі і потрапляють на розплавлений, метал ванни.

Довжину дуги потрібно підтримувати максимально короткою (2-3мм), але не допускати коротких замкнень електроду з пластиною, так як може відбутися «примерзання» електрода

Ширина шва при наплавленні вузького валика повинна бути 1,5 діаметра електрода.

При наплавленні розширених валиків застосовують коливальні рухи. Електроду надають три рухи:

Поступальний «зверху-вниз».

Вздовж осі шва.

Коливальний рух поперек осі шва.

Коливальні рухи необхідні для кращого прогріву зварювальних країв і одержання шва необхідної ширини. Ширина розширеного валика має коливатись в межах 2-4 діаметра електрода. Поперечні коливання електрода, а також переміщення вздовж пластини здійснюють з однаковою швидкістю.

Розрізняють два способи наплавлення валиків – електродом розміщеним кутом вперед і кутом назад. Під час зварювання кутом «кутом вперед» зварювальну дугу спрямовують наперед зварювальної ванни, що утворюється. Під час зварювання валиків «кутом назад» зварювальну дугу спрямовують у бік утвореного зварного шва. Вправи слід виконувати на гранично короткій дузі таким чином, щоб шлак розподілився за нею не змішувався з розплавленим металом і не затікав наперед дуги.

Під час наплавлення валиків основною трудністю є спостереження за формуванням шва, так як шлак, що утворюється, покриває рідкий метал. Шлак має покривати валик рівномірним шаром. Поверхня валика після зняття шлаку повинна мати дрібно- лускову будову. У кінці валика кратер повинен бути старанно заварений. Незаварений кратер може бути причиною утворення тріщин.

Існують два способи заварювання кратера:

Перший: кратер заварюють дуже короткою дугою або шляхом частих замикань електрода з пластиною.

Другий: електрод тримають абсолютно нерухомо до повного обриву дуги

У разі обриву дуги її слід запалити знову перед кратером, а потім електрод повернути назад, переплавити охололий метал зварювальної ванни і лише після цього продовжувати подальший рух електрода вперед.

Контрольні питання з охорони праці:

1)Які ви знаєте засоби індивідуального захисту?(щиток, рукавиці, спецодяг, чоботи.)

2)Які ви знаєте засоби колективного захисту?(вентиляція, заземлення, огородження, пожежна сигналізація і.т.д.)

3)При враженні електричним струмом що потрібно перше зробити?(звільнити потерпілого від джерела струму)

4)Якщо зварювальний апарат зламаний що треба робити?(доповісти майстру про несправність самому лагодити його не можна)

5)Перед початком роботи що треба перевірити?(заземлення, цілісність кабелів, справність зварювального апарату)

6)Чи допускається учень до виробничого навчання без спецодягу?(ні)

Поточний інструктаж:

· перевірка правильності виконання учнями нових прийомів та технологічного процесу при виконанні робіт;

· перевірка прийомів користування інструментами та обладнанням;

· надання допомоги учням;

· прийом та оцінка робіт.

Заключний інструктаж:

§ повідомити учням про досягнення мети уроку;

§ вказати на типові помилки та дефекти, які були допущенні учнями при виконанні завдання;

§ аналіз дотримання учнями правил охорони праці, організації праці та робочих місць, використання робочого часу;

§ продемонструвати кращі роботи;

§ повідомити оцінки;

§ оголосити домашнє завдання.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-08-31; Просмотров: 1284; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.018 сек.