Студопедия

КАТЕГОРИИ:

Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Херсонці на Олімпійських іграх

В 1951 році СРСР було створено Олімпійський комітет, що дало змогу радянським спортсменам взяти участь в Іграх 1952 року Хельсінкі. На ХV іграх дебютовали спортсмени СРСР серед яких було 69 українці. Першою ластівкою від Херсонщини став наш земляк веслувальник Іван Сотников, який стартував на байдарці-одиночці на дистанції десять тисяч метрів. На жаль, уже там отримав травму руки. Серед 17 учасників наш земляк фінішував сьомим. Він показав час 48 хв. 36.6 сек., поступившись переможцю–фіну Товальду – 1 хв. 14 сек. Одначе це було високим досягненням херсонця. Іван Миколайович привіз додому медаль, так як нагороджувалися перших десять місць. Прожив Іван Сотников майже 92 роки.

На ХVI Олімпійських іграх засіяла зірка Лариси Латиніної. В Мельбурні вона стала олімпійською чемпіонкою в командній першості серед гімнасток, абсолютною олімпійською чемпіонкою (золото за опрний стрибок та вільні вправи). Після народження доньки, відновила тренування і в 1960 році її радо вітав Рим як нову олімпійську чемпіонку, переможницю в складі команди та у віьних вправах. У Токіо 1964 року 30-річна Латиніна виборола ще 6 медалей: дві золоті за перемогу в складі команди та за вільні вправи, дві срібні за підсумками багатоборства і за опорний стрибок, дві бронзові—за вправи на колоді та на брусах.Усього ж заслужений майстер спорту має 18 олімпійських нагород: 9 золотих, 5 срібних та 4 бронзових. Послужний список Лариси Латиніної: девятиразова олімпійська чемпіонка, восьмиразова чемпіонка світу і семиразова – Європи. Нагороди: загальна вага майже 11 кг., загальна кількість – 151 медаль. Занесена в книгу рекордів Гіннеса. Її портрет знаходиться в галереї Нью-Йоркського залу Олімпійської слави.

В 1960 році під час тріумфу Латиніної в байдарці-двійці виступав дніпровський рибак Іван Головачовх. Він був четвертим на дистанції 1000 м.

1968 рік.Мехіко.XIX Олімпійські ігри. Стрімко зі старту вийшла байдарка-четвірка радянської збірної. Але з невідомо якої причини лопнув трос і команда не змогла досягти фінішу (не виключається, що то була диверсія). В цій боротьбі приймав участь наш земляк Георгій Кирюхін. Багато видів спорту перебрав Георгій в юнацькі роки, доки не знайшов себе. Георгій починав займатися у тренера Камишева та Курака. Через три роки став чемпіоном країни а в 1966 р. став чемпіоном світу. Вісімнадцятиразовий переможець всесоюзних і міжнародних змагань Кирюхін людина творча непосидюча. Він завжди щось шукав нове в раціональному та продуктивному. Прийшов час і Г.Карюхін передає свої знання своїм учням СДЮСШОР.

Минає чотири роки і на ХХ Олімпійських іграх знову виступає наш земляк-новокаховчанин Валерій Борзов.У Мюнхені прихильники легкої атлетики побачили нову зірку на спринтерських дистанціях. Свої тріумфальні забіги на 100м. та 200 В.Борзов описав у книзі “10 cекунд – целая жизнь”. Потім після фінальних забігів завоював у Мюнхені ще одну нагороду – срібну медаль в естафеті 4х100 м. І це була не остання нагорода Валерія Борзова на Олімпіадах. Через чотири роки на ХХI Олімпійських іграх у Монреалі він фінішував третім на 100 м.

У Мюнхені розпочав свій шлях до Олімпійських висот і заслужений мастер спорту семиразовий чемпіон світу Василь Юрченко. І хоча на ХХ Олімпійських іграх на каное-одиночці на дистанції 100м. Юрій був п ятим, вже через чотири роки у Монреалі він був срібним призером. На XXII Олімпійських іграх у Москві Юрченко приніс збірній команді країни “бронзу”.

У Монреалі в 1976 році зійшла зірка і триразового олімпійського чемпіона Сергія Чухрая. На ХХІ Олімпіаді Сергій у байдарці-четвірці, вихованець тренера Е.Марченка, здобував “золото” на дистанції 100 м. Ще чотири роки у парі з заслуженим майстром спорту В.Парфеновим перемагали на двох дистанціях –500 і 100 м. Так заслужений МС став триразовим олімпійським чемпіоном.

Багаточисельним було представництво херсонців на ХХІV Олімпійських іграх в Сеулі. Вісім наших земляків були у складі збірної Радянського Союзу. Але чемпіонських лаврів у нас не прибавилось. Найуспішніше виступили Павло Гурковський, заслужений майстер спорту, чемпіон і призер чемпіонатів свту з академічного веслування, переможець “Дружби 84”, Микола Комаров, заслужений майстер спорту, чемпіон і призер чемпіонату світу з академічного веслуванн, Заслужений майстер спорту, чемпіон світу на байдарці-четвірці, Сергій Кірсанов.Усі вони зуміли завоювати срібні медалі в різних видах веслування. А Олександр Марченко, майстер спорту, чемпіон країни 1984 року, став бронзовим призером в двійці-парній на дистанції 2000м.

1992 рік, XXV Олімпійські ігри, Барселона. У складі збірної команди СНД виступали 81 спортсмени від 15 областей України. І серед них 4 з нашого міста. Нашу Херсонщину на Олімпіаді представляли: Тетяна Лисенко, майстер спорту міжнародного класу, випускниця училища олімпійського резерву, вихованка товариства “Динамо”. Тетяна – чемпіонка світу 1990 року принесла команді перше золото у командному заліку зі спортивної гімнастики і вона ж зібрала найбільшу кількість медалей: 2 золоті (командне багатоборство та колода) і бронза (опорний стрибок). Золото у Сергія Бебешко в складі збірної команди по гандболу. Хоча тоді він вже переїхав до Києва.

Віталій Раєвський, майстер спорту міжнародного класу, чемпіон колишнього СРСР 1988-1991рр., виступав у складі веслувальників екіпажу вісімки і посів 4 місце. Сергій Кірсанов срібний призер Сеульської Олімпіади, ЗМС у Барселоні виступав у байдарці-четвірці і посів 4 місце. Олексій Іграєв (веслуння на байдарках та каноє, ДСТ “Україна”).

1996 рік, XXVI Олімпіада, Атланта (США). На цій Олімпіаді Україна вперше була представлена самостійною командою і виступала під одним національним прапором. До складу олімпійської збірної входило 11 наших земляків. Це була рекордна кількість спортсменів Херсонщини, представлена на Олімпійськиж форумах. Вони представляли свій край у веслуванні на байдарках і каноє, академічному веслуванні, спортивній гімнастиці та вільній боротьбі.

На жаль, кількість не переросла в якість.Ніхто з наших веслувальників не зміг піднятися на п ядестал шани і підтримати

славну традицію херсонських веслувальників. Найкращий результат серед наших спортсменів показала гімнастка Олена Шапарна – четверте місце.

XXVI Олімпійські ігри в Сіднеї. До складу української делегації ввійшли і вихованці спорту Херсонщини. На цей раз їх було семеро. Виступали вони у спортивній гімнастиці, академічному веслуванні та веслуванні на каноє і байдарках, легкій атлетиці. Найвищий успіх випав на долю спортивної гімнастики, де наш гімнаст Олександр Береш зумів завоювати дві олімпійські нагороди – срібну в командному заліку та бронзову у багатоборстві. Це справді визначне досягнення, адже з попередньої Олімпіади в Атланті до Херсону не привезли жодної. Близько до успіху була була ще одна представниця цього виду спорту – Вікторія Карпенко, МСМК зі спортивної гімнастики. На

брусах вона була четвертою.

Розчарували легкоатлети, які повинні були принести у двох видах медалі. Метатель молота новокаховчанин В.Піскунов не пробився до фіналу, а в штовханні ядра Юрій Білоніг закінчив свій виступ п’ятим. Херсонщина славилася веслувальниками. І цього раз три наші веслувальними були представленні у Сіднеї.Першим виступав Олександр Марченко, бронзовий призер Олімпіади 1988 року в Сеулі.Четвірка пробилася до фіналу, але у вирішальній гонці наші спортсмени були шостими.

ХХІІІV олімпіада в Афінах у 2004 році знову була щасливою для херсонців. Олімпійським чемпіоном зі стрибків на батуту став Юрій Нікітін, випускник факультету фізичного виховання та спорту. Також золоту нагороду здобув в штовханні ядра Юрій Білоніг. А тодішня студентка факультету Анастасія Бородіна стала бронзовою призеркою олімпійських ігор у складі збірної команди з гандболу.