Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

План проведення уроку. Тема:Право на освіту в Україні




Структура уроку

Урок 4.

Тема: Право на освіту в Україні. Які середні навчальні заклади існують в Україні. Якими є права та обов’язки учнів, вчителів і батьків у навчальному процесі

Мета: розкрити юридичний зміст права на освіту в Україні, розглянути навчальні заклади, в яких можна здобути середню освіту, визначити окремі права та обов’язки учасників навчально-виховного процесу; формувати вміння щодо розв’язання правових ситуацій, пов’язаних з правами і обов’язками учасників навчально-виховного процесу, сприяти профілактики сколіозу

Тип уроку: комбінованийурок

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть

ü Пояснювати юридичний зміст права на освіту в Україні та висловлювати судження щодо його важливості для людини.

ü Наводити приклади навчальних закладів, в яких можна здобути середню освіту і розповідати про їх відмінності.

ü Називати учасників навчально-виховного процесу і описувати, використовуючи положення нормативних актів, їх окремі права та обов’язки.

ü Моделювати та розв’язувати правові ситуації, пов’язані з правами і обов’язками учасників навчально-виховного процесу.

ü Висловлювати власні оцінки взаємовідносин і поведінки учасників навчально-виховного процесу в життєвих ситуаціях

Методико-дидактичне забезпечення уроку:

Правознавство (практичний курс) (авт.. Сутковий В.Л., Філіпенко Т.М.), видавництво «Генеза»; Квасов В.В. Практикум з основ правознавства. 9 клас. –Х.: Вид. гр.. «Основа», 2004; Мультімедійнпий курс «Основи правознавства», 9 клас (авт.. Квасов В.В., Романенко М.І.); комп’ютерна презентація «Право на освіту», Конституція України, Закон України «Про освіту», Закон України «Про середню освіту (витяги бажано на кожній парті), картки за правовими ситуаціями.

З усіх скарбів знання – найкращий. Його не можна ні вкрасти, ні втратити, ні знищити

I. Організаційна частина.

II. Актуалізація опорних знань

Технологія «Карусель» (4 хв.)

III. Мотивація навчальної діяльності

Проблемна ситуація (2 хв.).

IV. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів (2 хв.)

V. Вивчення нового матеріалу

Робота з нормативно-правовими актами. Конструювання поняття «право на освіту»

Перегляд фільму о школі (3 хв.)

Технологія «Навчаюсь учу» (12 хв)

Метод «Пресс» «Освіта – право чи обов'язок?»(4 хв)

VI. Закріплення нових знань і вмінь.

Юридичний практикум (5 хв)

VII. Підсумок уроку (2 хв.)

VIII. Інструктаж з виконання домашнього завдання (2 хв.)

I. Організаційна частина.

II. Актуалізація опорних знань

Технологія «Карусель».

Групова форма організації навчальної діяльності.

Вчитель просить клас об’єднатися у групи по 5 осіб. Кожен у групі одержує лист, де містяться 12 питань, дає відповідь на одне питання та по черзі передає іншому в групі. Приклади питань:

«Знайдіть помилку»

1. Соціальне забезпечення – це недержавна система матеріального забезпечення та соціального обслуговування сімей з дітьми, а також людей похилого віку, хворих, таких, що не втратили працездатність, сімей, які (не) мають годувальника.

2. Для людей, які (не), можуть працювати, не основним джерелом існування є пенсії – соціальні виплати, що надаються державою певним категоріям населення за рахунок особливих фондів — суспільних фондів споживання.

3. Не кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.

4. Держава не створює умови, за яких не кожний громадянин ма­тиме змогу будувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

5. Правом власності не є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові на­лежать права володіння, ко­ристування та розпорядження своїм майном.

6. Не кожен має право володіти, користуватися й розпоряджати­ся своєю власністю, результата­ми своєї інтелектуальної, твор­чої діяльності.

7. Держави-сторони не вживають заходів щодо боротьби з неза­конним переміщенням і не по­верненням дітей із-за кордону.

8. Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, є вичерпними.

9. Громадянин України може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.10. Кожен може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.11. Не кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.12. Діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.

III. Мотивація навчальної діяльності

Проблемна ситуація. (2 хв.)

Групова форма організації навчальної діяльності.

Учня 10-го класу відрахували з гімназії через дуже низький рівень навчальних досягнень з більшості предметів. Батьки подали скаргу до суду, мотивуючи тим, що Конституція України проголосила обов’язковість повної загальної середньої освіти і їх син має право досидіти до кінця 11-го класу і одержати документ. А як вважаєте ви?

Не коментуючи, вчитель приймає відповіді учнів.

Учитель: Чому ваші відповіді були різними? (Щоб дати відповідь треба знати вимоги законодавства)

Учитель: Яку тему ми будемо сьогодні розглядати?

IV. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів (2 хв.)

Слайд 1. Право на освіту

Після цього уроку ви зможете

• Пояснювати юридичний зміст права на освіту в України

• Наводити приклади навчальних закладів, в яких можна здобути середню освіту й розповідати про їхні відмінності

• Називати учасників навчально-виховного процесу, описувати, використовуючи положення нормативних актів, їхні окремі права і обов’язки

• Моделювати та розв’язувати правові ситуації, пов’язані з правами та обов’язками учасників навчально-виховного процесу

V. Вивчення нового матеріалу

Робота з нормативно-правовими актами.

Конструювання поняття «право на освіту»

Колективна форма організації навчальної діяльності.

Учитель просить клас за допомогою ст.53 Конституції України сконструювати юридичне поняття «право на освіту»:

Слайд 2. Юридичне поняття «право на освіту»

Право на освіту (ст.53)

 


 

 

 


Право на освіту:

1. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.2. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.3. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти.4. Держава забезпечує розвиток різних форм навчання.5. Держава забезпечує надання державних стипендій та пільг учням і студентам.6. Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.7. Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства

Міні-лекція.

С лайд 3. Прислів’я та приказка про освіту
Учитель:
В усі часи освіта була ве­ликим благом. У давніх мудреців античного світу був вислів «Alea mea mecum porto» (Все моє ношу з со­бою). Г. Сковорода говорив: «З усіх скарбів найкращий — знання. їх не можна ні вкрасти, ні загубити, ні знищити». Мудрий український на­род передав нам у спадщину цілу низку прислів'їв та приказок про освіту, знання. Які з них вам відомі? («Знання за плечима не носити...»). Які історичні факти вам відомі про освіту в Україні часів Київської Русі, козацтва, у складі Російської імпе­рії? (Князь Ярослав Мудрий відкривав школи, козаки виділяли кошти для будівництва шкіл, француз Г.Боплан писав, що в XVII ст. переважна біль­шість були освічені в Україні; нато­мість у Російській імперії тривала русифікація, закривалися школи, дів­чата не вчилися, бідні не мали змоги здобути освіту...).Давайте переглянемо фільм о школі, що особливого у даному навчальному закладі? (Заклад нового типу «ліцей-школа»)

Робота з нормативно-правовими актами. Складання схеми за технологією «Навчаюсь учу»

Групова форма організації навчальної діяльності.

Слайд 4. Завдання групам

Учитель просить клас поділитись на групи по 5-6 осіб. Кожна група одержує завдання. Опрацювати ст.. законів України «Про освіту», «Про середню освіту», передає в доступній формі інформацію іншим. Учень має право розмовляти тільки з однією особою. Завдання полягає в тому, щоби поділитися своєю інформацією з іншими учнями та самому дізнатись про певну інформацію від них. Коли всі отримують інформацію, розповідають класу, про що вони дізнались від інших.

Група 1. Ст.ст. 28, 29 Закону України «Про освіту». Визначити поняття системи освіти, її структуру

Стаття 28. Поняття системи освіти Система освіти складається із навчальних закладів, наукових,науково-методичних і методичних установ, науково-виробничихпідприємств, державних і місцевих органів управління освітою тасамоврядування в галузі освіти. Стаття 29. Структура освіти Структура освіти включає: дошкільну освіту; загальну середню освіту; позашкільну освіту; професійно-технічну освіту; вищу освіту; післядипломну освіту; аспірантуру; докторантуру; самоосвіту.

Група 2. Ст.ст. 36, 37 Закону України «Про освіту», ст..9 «Про середню освіту». Назвати навчальні заклади, де можна здобути середню освіту

Ст.36 Закону України «Про освіту»Середня загальноосвітня школа трьох ступенів: перший - початкова школа, що забезпечує початкову загальну освіту, другий - основна школа, що забезпечує базову загальну середню освіту, третій - старша школа, що забезпечує повну загальну середню освіту. Профільні класи (з поглибленим вивченням окремих предметів або початкової допрофесійної підготовки), спеціалізовані школи, гімназії, ліцеї, колегіуми, а також різні типи навчально-виховних комплексів, об'єднань. Для здобуття загальної середньої освіти можуть створюватися вечірні (змінні) школи, а також класи, групи з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах. Бажаючим надається право і створюються умови для прискореного закінчення школи, складання іспитів екстерном. Для дітей, які не мають необхідних умов для виховання і навчання в сім'ї, створюються загальноосвітні школи-інтернати.Ст.37 Закону України «Про освіту» Для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, створюються школи-інтернати Для дітей, які потребують тривалого лікування, створюються дошкільні навчальні заклади, загальноосвітні санаторні школи-інтернати.. Для дітей і підлітків, які потребують особливих умов виховання, створюються загальноосвітні школи і професійно-технічні училища соціальної реабілітації.Ст.9 Закону України «Про середню освіту»середня загальноосвітня школа - загальноосвітній навчальний заклад I-III ступенів (I ступінь - початкова школа, II ступінь - основна школа, III ступінь - старша школа, як правило, з профільним спрямуванням навчання); спеціалізована школа (школа-інтернат) - загальноосвітній навчальний заклад I-III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів; гімназія - загальноосвітній навчальний заклад II-III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до профілю; ліцей - загальноосвітній навчальний заклад III ступеня з профільним навчанням і допрофесійною підготовкою; колегіум - загальноосвітній навчальний заклад III ступеня філологічно-філософського та (або) культурно-естетичного профілів; загальноосвітня школа-інтернат - загальноосвітній навчальний заклад з частковим або повним утриманням за рахунок держави дітей, які потребують соціальної допомоги; спеціальна загальноосвітня школа (школа-інтернат) - загальноосвітній навчальний заклад для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку; загальноосвітня санаторна школа (школа-інтернат) - загальноосвітній навчальний заклад I-III ступенів з відповідним профілем для дітей, які потребують тривалого лікування; школа соціальної реабілітації - загальноосвітній навчальний заклад для дітей, які потребують особливих умов виховання (створюється окремо для хлопців і дівчат); вечірня (змінна) школа - загальноосвітній навчальний заклад II-III ступенів для громадян, які не мають можливості навчатися у школах з денною формою навчання.

Група 3. Ст.ст. 50 Закону України «Про освіту», ст..19 Закону України «Про середню освіту» Назвати учасників навчально-виховного процесу

Стаття 50. Учасники навчально-виховного процесу Учасниками навчально-виховного процесу є: діти дошкільного віку, вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти; керівні, педагогічні, наукові, науково-педагогічні працівники, спеціалісти; батьки або особи, які їх замінюють, батьки – вихователі дитячих будинків сімейного типу; представники підприємств, установ, кооперативних, громадських організацій, які беруть участь у навчально-виховній роботі.Стаття 19. Учасники навчально-виховного процесу Учасниками навчально-виховного процесу в загальноосвітніхнавчальних закладах є: учні (вихованці); керівники; педагогічні працівники, психологи, бібліотекарі; інші спеціалісти; батьки або особи, які їх замінюють.

Група 4. Ст.51 Закону України «Про середню освіту». Назвати права та обов’язки учнів. Ст. 28, 29, Закону України Закону України «Про середню освіту» права та обов’язки батьків

Стаття 51

Учні мають право:

- Обирати форму, профіль навчання, індивідуальні програми;

- Брати участь у предметних олімпіадах, конкурсах;

- Обирати та бути обраним до органів самоврядування

- Користуватися навчальною, культурною, спортивно., побутовою базою навчального закладу.

Зобов’язані виконувати правила внутрішнього розпорядку, статут школи, правила для учнів, систематично й глибоко оволодівати знаннями, практичними навичками і вміннями, дотримуватися моральних та етичних норм, дбайливо ставитися до шкільного майна

Стаття 28

Вчителі мають право на

- Повагу і захист професійної честі й гідності;

- Вільний вибір форм, методів і засобів навчання;

- Участь у роботі органів громадського самоврядування закладу;

- Підвищення кваліфікації та перепідготовку.

Зобов’язані виконувати статут школи, правила внутрішнього розпорядку. На вчителів покладено обов’язок захищати учнів від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, додержуватися педагогічної етики, забезпечувати умови для засвоєння учнями навчальних програм, підвищувати свій професійний рівень.

Стаття 29.

Батьки мають право

- вибирати навчальні заклади та форми навчання для

неповнолітніх дітей;- приймати рішення щодо участі дитини в інноваційній діяльностізагальноосвітнього навчального закладу;- обирати і бути обраними до органів громадськогосамоврядування загальноосвітніх навчальних закладів; - звертатися до відповідних органів управління освітою з питаньнавчання і виховання дітей; - захищати законні інтереси дітей.Зобов'язані забезпечувати умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти за будь-якою формою навчання; постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей; поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до сім'ї, старших за віком, державної і рідної мови, до народних традицій і звичаїв; виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей Українського народу, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природногосередовища, любов до України.

Група учнів коротко знайомлять аудиторію з документами

Метод «Пресс» «Освіта – право чи обов'язок?»

 

Колективна форма організації навчальної діяльності

 

Учитель: С початку уроку ми розглянули ситуацію щодо учня 10 класу. Тепер кожен з вас може висловити власну думку на запитання «Освіта – право чи обов’язок».

VI. Закріплення нових знань і вмінь.

Юридичний практикум (5 хв).

Групова форма організації навчальної діяльності

 

Кожна група працює з однією ситуацією на картках, готується прокоментувати відповідь паралельної групи, якщо будуть знайдені помилки або неточності.

1 Ситуація. Група батьків майбутніх першокласників звернулась до директора школи з проханням створити клас з російською мовою навчання. Директор відмовив, посилаючись на ст. 10 Конституції України, яка говорить, що державною мовою в Україні є українська мова. Батьки вирішили звертатись до суду. Як ви оцінюєте дану ситуацію і чи є надія у батьків позитивно розв’язати цю проблему?

2 Ситуація. У міській газеті надруковано рекламне оголошення: “Державна середня школа імені Т. Шевченка запрошує на навчання до 10-го класу гуманітарного профілю. Крім основних предметів, вивчаються додаткові за вибором: риторика – оплата 25 грн. на місяць, логіка – 25 грн. на місяць, менеджмент – 50 грн. на місяць”. Наскільки це відповідає закону?

3 Ситуація. Ви міністр освіти і науки України. Які зміни в роботу середніх шкіл ви б наказали запровадити невідкладно? Які – протягом місяця і які – протягом одного року? Чи зраділи б вчителі правознавства, якщо б ваш перший наказ був про підвищення заробітної платні педагогічним працівникам?

VII. Підсумок уроку (2 хв.)

1.Співставлення очікуваних результатів уроку з реально виконаними.

2.Рефлексія.

- Яка особистісна значимість цього уроку простежується конкретно для кожного з вас?

- Змоделюйте свою можливу поведінку у разі порушення ваших прав.

3. Висновки

Підводячи підсумки уроку, учитель ще раз наголошує що право на освіту – одне із важливих надбань людства, яке знайшло своє закріплення в міжнародних-правових актах, Конституції України, законах України. Водночас Конституція покладає на дітей обов’язок отримати повну загальну середню освіту. Сьогодні для того, щоб бути всебічно розвинутою людиною, необхідно здобути освіту та постійно поповнювати свої знання. Сучасне життя як ніколи потребує еродованих людей з високим професійним рівнем. Знання допомагають людям реалізувати здібності, бути конкуретноспрможними.

VIII. Інструктаж з виконання домашнього завдання

Слайд 5. Диференційне домашнє завдання

Обов'язкова частина

1. Вивчити юридичне поняття “ право на освіту”,

2. По підручнику - стор.71-76 підручника Правознавство (практичний курс) (авт.. Сутковий В.Л., Філіпенко Т.М.)

3. Підготуватися до захисту проектів (див. поперд.урок)

Додаткові завдання

3. Уявіть себе через 12-15 років. Пофантазуйте, яку освіту ви здобули, за якою спеціальністю працюєте, чи вплинула здобута вами освіта на ваші кар’єру та добробут. Обговоріть свої міркування з батьками.

 

Самоперевірку засвоєння теми 4 «Право на освіту» пропонується здійснити за тестами, що подані у електронному підручнику.

 




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2014-12-16; Просмотров: 495; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.061 сек.