Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Правознавство 10 клас Урок №. Тема: Адміністративне право




Тема: Адміністративне право

Мета: ознайомити учнів з поняттям «адміністративне право», видами адміністративних правопорушень та стягненнями, які застосовуються за їх скоєння; визначити особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх.

Основні поняття: адміністративне право, адміністративна відповідальність, попередження, конфіскація, вилучення, адміністративний арешт.

Обладнання: витяги з Кодексу про адміністративні правопорушення, схеми «Суб’єкти адміністративного права», «Види адміністративних стягнень».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент уроку

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Поняття та джерела адміністративного права

Розповідь вчителя з елементами бесіди

Адміністративне право — сукупність норм права, які регулюють відносини в галузі державного управління.

1. Які ви знаєте органи державної влади?

2. Які функції вони виконують?

 

Види відносин, які регулюються нормами адміністративного права

1. Відносини між державними органами, що підпорядковані один одному.

2. Відносини між державними органами, які не мають безпосереднього підпорядкування один одному.

3. Відносини між державними органами та установами, організаціями, які їм підпорядковані.

4. Відносини між державними органами та іншими установами, підприємствами, громадськими організаціями, громадянами.

 

Суб’єкти адміністративного права (із застосуванням відповідної схеми на с. 134 підручника).

Особливості адміністративних відносин:

• можливість застосування примусу;

• в окремих випадках — нерівність сторін.

Поточне закріплення

Наведіть приклади різних видів адміністративних відносин.

Учитель коригує відповіді учнів або (за потреби) допомагає їм навідними запитаннями.

Державна служба

Метод «Мозковий штурм»

Назвіть професії і посади державних службовців.

Ознайомтеся з визначенням державної служби (с. 135 підручника) та з’ясуйте, які із запропонованих професій відповідають наведеним у визначенні ознакам.

 

Адміністративний проступок та адміністративне стягнення.

Запитання

Що спільного у наведених ситуаціях?

1. Юнак не придбав квиток в електричці або автобусі.

2. Дівчина перейшла вулицю на червоне світло світлофора.

3. Група підлітків брутально лається на вулиці.

4. Чоловік перебуває з мисливською рушницею в заповіднику.

 

У ч и т е л ь. Усі наведені дії є правопорушенням; в усіх випадках мали місце адміністративні правопорушення.

Розповідь учителя

1. Вік притягнення до адміністративної відповідальності 16 років.

2. Відповідальність батьків за виховання дітей, за правопорушення осіб, які не досягли 16 років.

3. Види адміністративних стягнень (штраф, попередження, позбавлення спеціального права, конфіскація, оплатне вилучення, виправні роботи, адміністративний арешт) із застосуванням схеми (с. 136 підручника).

4. Особи, які мають право накладати адміністративні стягнення (співробітники ДАІ, контролери в транспорті, суд, адміністративні комісії, посадові осіб різних контролюючих органів).

Запитання

Які стягнення, на вашу думку, повинен накладати виключно суд? Свою думку обґрунтуйте.

У ч и т е л ь. Тільки суд може призначити арешт та виправні роботи, які найбільше обмежують права людини, тому потрібен дуже ретельний розгляд та забезпечення можливостей захисту. Конфіскація має виключно судовий порядок конфіскації, встановлений Конституцією.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Робота в малих групах (аналіз ситуацій)

Проаналізуйте ситуацію та визначте, чи вчинено адміністративне правопорушення і хто може бути притягнутий до відповідальності.

 

1. Батьки з сином (9 років), прямуючи до театру пізно увечері, перетнули вулицю у невстановленому місті, поблизу підземного пішохідного переходу. Коли їх зупинили співробітники міліції, вони пояснили, що пішли через дорогу у місті, де немає переходу, тому, що поблизу не було машин і взагалі рух вночі незначний. (Наявне правопорушення — порушення правил дорожнього руху, до відповідальності можуть бути притягнуті обидва дорослих пішоходи, дитина відповідальності не нестиме. Відсутність автомашин не впливає на оцінку дій порушників.)

 

2. Група підлітків, гуляючи вулицею, гучно співала пісні, лаялася, на зауваження перехожих не реагувала або відповідала лайкою. Після затримання нарядом міліції виявилося, що двом із затриманих 14 років, одному — 15, а двом — 17 років. (Мало місце правопорушення — дрібне хуліганство, але до відповідальності можуть притягнути лише двох підлітків, які досягли 16 років. Також можуть притягти до відповідальності батьків інших підлітків за неналежне виконання обов’язків з виховання дітей.)

3. Десятикласник, якому виповнилося 16 років, протягом півроку відмовляється отримувати паспорт громадянина України. При цьому він посилається на відсутність потреби в отриманні документа та бажання отримати громадянство іншої держави, щоправда, не пояснюючи, на громадянство якої держави він має право. (Підліток порушує вимоги законодавства, має місце правопорушення — проживання без паспорта, хлопець може бути притягнутий до відповідальності.)

 

4. Громадянин, вийшовши на обідню перерву, вжив алкогольних напоїв та повернувся на робоче місце напідпитку. Начальник цеху, виявивши це, відсторонив його від роботи та подав доповідну записку з цього приводу директору заводу. (Громадянин вчинив правопорушення, але воно є не адміністративним, а дисциплінарним, відповідно і стягнення буде не адміністративним, а дисциплінарним.)

 

5. Патруль Державтоінспекції помітив автомобіль, який значно перевищив встановлену швидкість руху на заміському шосе, та подав сигнал про зупинку. Але водій, увімкнувши аварійну світову сигналізацію та подаючи безперервний звуковий сигнал, промчав повз міліціонерів. Патруль кинувся навздогін, але зупинив порушника лише біля в’їзду до лікарні. Як пояснив водій, у салоні його машини знаходилася жінка, в якої стався серцевий напад, і він намагався як найшвидше доставити її до лікарні. Лікарі підтвердили, що водій тільки передав їм непритомну жінку, якій надається термінова допомога. (Хоча водій двічі порушив Правила дорожнього руху — перевищив швидкість та не зупинився на вимогу співробітників міліції, його дії можна кваліфікувати як вчинені в умовах крайньої необхідності, тому він не буде притягнутий до відповідальності.)

ІV. Домашнє завдання

 

Опрацювати § 18 підручника




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-26; Просмотров: 1112; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.008 сек.