КАТЕГОРИИ: Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748) |
Розрахункові завдання 4 страница
Необхідну кількість зубців шестірні знаходимо з формули zΣ = z1 + z2 = z1 + uz1 = z1 (u + 1); , тоді кількість зубців колеса z2 = zΣ – z1 = 116 – 27 = 89. Уточнюємо передаточне число . Розходження між необхідним (номінальним) і фактичним . Для того щоб осьова відстань не змінилась, необхідно змінити кут нахилу зубців: β =14,8350 = 140 50/.
У випадку прямозубої передачі ; ; z2 = zΣ –z1 = 120 – 28 = 92. Уточнюємо передаточне число ; Розходження між номінальним і фактичним -41- . Перевіряємо міжосьову відстань .
Визначаємо основні геометричні розміри коліс. Ділильні діаметри: ; шестірні = 83,79 мм; колеса мм. Діаметри вершин зубців da = d +2ha; шестірні da1 = 83,79 + 2·3 = 89,79 мм; колеса da2 = 276,21 + 2·3 = 282,21 мм. Діаметри впадин d f = d – 2h f; шестірні d f1 = 83,79 - 2·3,75 = 76,29 мм; колеса d f2 = 276,21 - 2·3,75 = 268,71 мм. Перевіряємо міжосьову відстань . Знаходимо ширину зубчастого вінця колеса b2 = ψba ·2aW = 0,4·180 = 72 мм; ширину зубчастого вінця шестірні b1 = b2 + 3…5 мм = 72 +3…5 = 75…77 мм; приймаємо b1 = 75 мм.
3. Проектний розрахунок веденого вала редуктора та підбір підшипників З попередніх розрахунків обертовий момент на веденому валу редуктора (колесі косозубої передачі) Т = Т3 = 1673 Нм. З умови міцності на кручення , де МК = Т = 1673 Нм, ; [τ] = 20 МПа, визначаємо діаметр вихідного кінця веденого вала редуктора ; приймаємо d = 75 мм, що відповідає стандартному ряду чисел. З конструктивних міркувань приймаємо: діаметр ділянок вала під підшипниками dп = 80 мм, діаметр вала під зубчастим колесом dK = 85 мм. Оскільки від косозубого зачеплення діючі на вал осьові зусилля невеликі порівняно з радіальними, то підбираємо найдешевші радіальні кулькові підшипники середньої серії № 216 для яких розміри d×D×B = 80×140×26 мм, динамічна вантажність С = 70,2 кН.
4. Вибір шпонок і розрахунок шпонкового з’єднання Визначаємо довжину маточини зубчастого колеса із співвідношення ℓм = (1,2…1,5) dк = (1,2…1.5) · 85 = 102…128 мм; приймаємо ℓм = 120 мм. Тоді довжина шпонки під зубчасте колесо ℓ = 110 мм. -42- По табл. П 49 [2] при d = 85 мм підбираємо переріз шпонки b×h = 22×14 мм. Довжина вихідного кінця веденого вала редуктора ℓв = (1,2…1,5) d = = (1,2…1,5) · 75 = 90…112 мм; приймаємо ℓв = 110 мм; тоді довжина шпонки ℓ = 100 мм. При діаметрі вихідного кінця d = 75 мм вибираємо переріз шпонки b×h = 20×12 мм, глибина паза у валі t1 = 7,5 мм. Розрахункова довжина шпонки ℓр = ℓ - b = 100 – 20 = 80 мм. З обох шпонок перевіряємо на міцність з умови зминання: ; . Умова міцності не виконується, тому необхідно прийняти більшими довжини вихідного кінця вала і шпонки. Приймаємо: ℓв = 130 мм і ℓ = 125 мм, тоді ℓр = 125 – 20 = 105 мм, , що в межах допустимих значень для сталевої маточини деталі насадженої на вихідний кінець вала (півмуфта, зірочка, шків, зубчасте колесо).
Приклад 8а Провести кінематичний і силовий розрахунок приводу, кінематична схема якого зображеного на рис. Для черв’ячної передачі виконати геометричний розрахунок. Прийняти: потужність на вихідному валі приводу Рвих = 5,0 кВт, його кутову швидкість ωвих = 3,2 рад/c, міжосьову відстань черв’ячної передачі аW = 220 мм, відносну товщину черв’яка q = 8.
Розв’язок
1. Кінематичний і силовий розрахунок приводу Привід складається з двох ступеней: І-а ступінь – черв’ячна передача редуктора, 2-а ступінь – відкрита зубчаста конічна передача. Визначаємо загальний ККД приводу η = ηм ηч ηк η03, де ηм = 0,98 – ККД муфти; ηч = 0,8 – попередьо прийняте середнє значення ККД черв’ячної передачі; ηл = 0,93 – ККД відкритої конічної передачі; -43- η0 = 0,99 – ККД, що враховує втрати в опорах кожного вала; η = 0,98·0,8·0,93·0,993 = 0,71.
Необхідна потужність електродвигуна Рдв = Р/η = 5,0 / 0,71 = 7,04 кВт. Передаточне число зубчастої конічної передачі uк = z4 / z3 = 40 / 20 = 2. Рекомендовані значення передаточного числа черв’ячної передачі uч =8…80, тоді межі передаточного числа приводу u = uч uк = (8…80)· 2 = 16…160. Частоту обертання вихідного вала приводу визначаємо за формулою ; звідки об/хв. З формули визначаємо діапазон можливої частоти обертання вала двигуна об/хв. Оскільки найбільш доцільно вибирати електродвигун з синхронною частотою 1000 або 1500 об/хв., то вибираємо трифазний асинхронний електродвигун 4А132М6УЗ для якого Рном = 7,5 кВт, nдв = 970 об/хв., ([2], табл. П61). Необхідне загальне передаточне число приводу . Тоді потрібне передаточне число черв’ячної передачі . Частоти і кутові швидкості валів приводу: ведучого вала редуктора n1 = nдв = 970 об/хв.; рад/c; веденого вала редуктора об/хв.; рад/с; вихідного вала приводу (веденного вала зубчастої конічної передачі) об/хв.; рад/с. Потужності на валах: Р1 = Рдв ηмη0 = 7,04·0,98·0,99 = 6,83 кВт; Р2 = Р1 ηч η0 = 6,83·0,8·0,99 = 5,41 кВт; Р3 = Рвиз = Р2 ηк η0 = 5,41·0,93·0,99 = 4,98 ≈ 5,0 кВт. Обертові моменти на валах визначаємо за формулою ; Нм; Нм; Нм.
2. Геометричний розрахунок черв’ячної передачі
Вихідні дані: uч = 15,85; аW = 220 мм; q = 8. По табл..2 приймаємо кількість витків черв’яка z1 = 3 (в даному випадку z1 не відповідає стандартному значенню). Визначаємо кількість зубців колеса z2 = z1 uч = 3·15,85 = 47,6; приймаємо ціле число z2 = 48. -44- Фактичне передаточне число черв’ячної передачі uф = = ; відхилення від необхідного . З формули визначаємо модуль зачеплення = = мм; приймаємо стандартне значення m = 8 мм. Уточнюємо міжосьову відстань мм. Основні параметри зачеплення: осьовий крок черв’яка, рівний коловому кроку колеса р = πm = 3,14·8 = = 25,12 мм; висота головки витка черв’яка (висота головки зубця колеса) ha = m = 8 мм; висота ніжки витка черв’яка (висота ніжки зубця колеса) hf = 1,2 m = 1,2·8 = = 9,6 мм. Основні геометричні розміри черв’яка: ділильний діаметр d1 = mq = 8 · 8 = 64 мм; діаметр вершин витків da1 = d1 + 2ha = 64 + 2 · 8 = 80,00 мм; діаметр впадин df1 =d1 – 2hf = 64 – 2 ·9,6 = 44,80 мм; ділильний кут підйому лінії витка tg γ = z1/q = 3 / 8 = 0,375; γ = 20033/; довжина нарізаної частини черв’яка b1 ≥ (C1 + C2z2) m; приймаємо С1 = 11;
С2 = 0,06; b1 = (11 + 0,06·48) · 8 = 111 мм; приймаємо b1 = 110 мм. Основні геометричні розміри черв’ячного колеса: ділильний діаметр d2 = mz2 = 8 · 48 = 384 мм; діаметр вершин витків da2 = d2 + 2ha = 384 + 2·8 = 400,00 мм; діаметр впадин df2 = d2 - 2hf = 384 - 2·9,6 = 364,80 мм; найбільший діаметр колеса мм; приймаємо daM2 = 410 мм; ширина зубчастого вінця b2 ≤ 0,75 da1 = 0,75·80 = 60 мм. Перевіряємо міжосьову відстань мм.
3. Проектний розрахунок веденого вала редуктора і підбір підшипників З попередніх розрахунків обертовий момент на веденому валу (черв’ячному колесі) Т2 = 844 Нм. З умови міцності на кручення , де МК = Т2; WP = ; [τ] = 20 МПа, визначаємо діаметр вихідного кінця вала
-45- мм; приймаємо d = 60 мм, що відповідає стандартному ряду чисел. З конструктивних міркувань під підшипниками приймаємо dп = 65 мм, під черв’ячним колесом dK = 71 мм. Оскільки від черв’ячного зачеплення на вал крім радіальних діють значні осьові зусилля то намічаємо роликові конічні підшипники. При dп = 65 мм вибираємо підшипники середньої серії № 7313 для яких розміри d×D×T×B×c = 65×140×36×33×28 мм, динамічна вантажність С = 131,0 кН.
4. Вибір шпонки і розрахунок шпонкового з’єднання
Визначаємо довжину вихідного кінця веденого вала редуктора із співвідношення ℓв = (1,2…1,5) d = (1,2…1,5) · 60 = 72…90 мм. Приймаємо ℓв = = 90 мм (див. стандартний ряд чисел). Тоді довжина шпонки ℓ = 80 мм. По табл. П 49 [2] при d = 60 мм підбираємо переріз шпонки b×h = = 18×11 мм, глибина паза у валі t1 = 7,0 мм. Розрахункова довжина шпонки ℓр = 80 – 18 = 62 мм. Перевіряємо шпонку на міцність з умови зминання ; МПа. Отже, σзм > [σзм], умова міцності не виконується. Тому необхідно збільшити Довжину шпонки і вихідного кінця вала. Приймаємо: ℓ = 90 мм і ℓв = = 100 мм. Тоді ℓр = 90 – 18 = 72 мм і МПа, що в межах допустимих значень при сталевій маточині деталі.
-46-
Література
1. Еддеді О.О., Анікін І.В., Медведєв Ю.О., Чуйков О.С. Технічна механіка.− К.: Вища школа, 1983.− 368 с. 2. Устюгов І.І. Деталі машин.− К.: Вища школа, 1984.− 399 с.
3. Федуліна А.І. Теоретична механіка.− К.: Вища школа, 2005.− 319 с. 4. Ковтун В.В., Павлов В.С., Дорофєєв О.А. Опір матеріалів. Розрахункові роботи.− Львів: Афіша, 2002.− 280 с. 5. Мовнин М.С., Израелит А.Б., Рубашкин А.Г. Руководство к решению задач по технической механике.− М.: Высшая школа, 1977.− 400 с.
Дата добавления: 2015-07-02; Просмотров: 822; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы! Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет |