Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Вступне слово вчителя . Вч.Кожна українська пісня має свою історію




УРОК 2.

V. Висновок.

Вч. Кожна українська пісня має свою історію. Доля багатьох із них схожа на долю нашого народу. Патріотичні українські пісня суворо забороняли, однак знищити їх не змогли.

 

Тестові завдання

Оберіть правильну відповідь.

· Державний гімн - це:

а.) народна пісня;

б.) урочиста пісня, прийнята як офіційний національний символ держави, що символізує і пропагує національні ідеї та ментальність країни, якій належить;

в.) музичний твір наспівного характеру.

 

Домашнє завдання

Назвати інші твори, що за своїм духовним і патріотичним значенням можуть стати музичними символами українського народу.

 

 

ТЕМА УРОКУ: Народні образи в операх М.В.Лисенка.

 

МЕТА УРОКУ:

Навчальна: продовжувати ознайомлювати з поняттям «музичний образ»;

- пояснити визначення понять «арія»;

Виховна: виховувати почуття єдності з музичним образом пісні.

Розвиваючі: розвивати вміння спостерігати за інтонаційним розвитком музичних образів, порівнювати контрастні за характером музичні образи, інтерпретувати національну специфіку музичних творів як відображення життя народу;

- розвивати зацікавленість українською класичною музикою, глибоке відчуття втілених у музичних творах настроїв, почуттів та характеру людини.

Корекційні завдання: корекція та розвиток музичного слуху та почуття ритму.

- корекція фонематичної і музичної пам’яті, уваги.

- корекція музичного слуху.

- корекційний розвиток особистості дитини із ЗПР.

 

Наочні посібники: Портрет М.Лисенка, М.Старицького «Тарас Бульба», І.Котляревського «Наталка - Полтавка» Г. М. Макаренко «Музичне мистецтво» 7 клас.

Музичний матеріал: М.Лисенко Арія Остапа та увертюри з опери «тарас Бульба», пісня Наталки з опери «Наталка - Полтавка», Т.Петриненко «Україна»

Т. Н. З: магнітофон.

 

Хід уроку.

I. Організація учнів до уроку.

 

Музичне вітання.

 

Посміхнись до всіх навколо

Добрий ранок люба школа

І веселий той дзвінок

Кличе всіх нас на урок

Урок музики, урок музики, урок музики, урок.

 

Ми вже знайомі з багатьма творами як української так і світової музики, і ви помітили, що в цій музиці є багато спільних рис, а саме-спільні музичні образи.

- Пригадайте, у яких музичних творах мали відображення героїчні образи? (Героїчна симфонія Л.Бетховена, Друга (Богатирська) О.Бородіна).

- Пригадайте твори жартівливого характеру (Й.С.Бах «Жарт», К.Дебюссі «Сходинки до Парнасу»).

- Які образи зустрічались у творах М.Лисенка? (Героїчні, казкові, ліричні, патріотичні)

 

Миколу Віталійовича Лисенка ми вважаємо засновником української класичної музики, цілою епохою в історії української культури. Його діяльність як видатного композитора, піаніста, диригента, педагога, фольклориста дала поштовх розвитку професійної музики в Україні.

Великою і різноманітною є музична спадщина М. Лисенка. Він написав 11 опер, понад 80 творів різних форм на тексти Т.Шевченка, багатьох інструментальних творів, музику до театральних вистав. Він є автором таких творів як: народної драми «Тарас бульба», лірико-побутової опери «Наталка-Полтавка», казково-фантастична «Різдвяна ніч», «Утоплена», дитячі опери «Коза-дереза», «Зима і весна», «Пан Коцький».

 

Найвищим досягненням композитора в галузі оперної музики слід уважати героїко-патріотичну оперу «Тарас Бульба», яку він писав майже 10 років (1880-1890). Ідея любові до Батьківщини, непохитна віра у незламну моральну силу народу насичує весь твір.

Оперу «тарас Бульба» Микола Лисенко написав за однойменною повістю Миколи Гоголя, у якій ідеться про боротьбу українського народу проти польських магнатів. У центрі опери-героїко-патріотичні образи. Яскравим є характеристики головних героїв опери - Тараса Бульби та двох його синів - Остапа й Андрія.

Одна з найкращих сторінок опери – лірико-драматична арія Остапа з v дії.

 

Арія -завершений сольний номер з опери, кантати, що відрізняється виразністю мелодії та досконалістю форми.

 

Арія Остапа «Що ти вчинив?» звучить у трагічний момент, після загибелі його брата Андрія. Скорбота, відчай, жаль за втраченими честю та життям – основні почуття арії. Без відповіді залишаються запитання Остапа: «Чому зо мною в Січі, брате, не положив ти голови? Чого життя безславно стратив? Чого як зрадник батька й брата тут залишив, посиротив?»

 

АРІЯ ОСТАПА З ОПЕРИ «ТАРАС БУЛЬБА»

 

Хто вбив його? Це ви?

Ох, тату, тату! За що? За що?

Андрію, брате мій! Прокинсь, поглянь!...

Пробите серце наскрізь,і на вустах ось запеклася кров….

Що ти вчинив? Жіноча чара тебе на мить перемогла.

Але яка страшенна кара найкращу квітку в нас взяла?!

І ось лежиш тепер байдужий,мов колос скошений трави…

Чому ж з тобою в січі, друже, не положив я голови?

Чого життя безславно стратив,

Хіба на світі вже нажив?

Чому єдиного ти брата тут залишив, посиротив?

Прощай, прощай, мій друже дорогий,

Вже не побачимось ніколи!

 

Прослухайте арію.

· Якими засобами музичної виразності композитор передає образ Андрія?

 

Слухання арії Остапа з опер и М. Лисенка «Тарас Бульба».

Опера «Наталка - Полтавка» посідає важливе місце в історії українського музично-театрального мистецтва.

Основна ідея п’єси – соціальна невірність, що перешкоджає героям на їх шляху до щастя.

Дія п’єси переносить нас в українське село. Донька бідної вдови Наталка відхиляє залицяння старого і багатого пана Возного, бо кохає і чекає друга дитинства Петра, який пішов до міста на заробітки і не подає про себе звістки. Їх кохання взаємне. Розчулена їх почуттями, мати Наталки дає згоду на шлюб, а пан Возний мусить змиритися з цим. Пісня Наталки є втіленням ліричного та жартівливого образів.

Після тривалих випробувань Наталка все ж таки отримує вистраждане щастя – стає нареченою свого коханого Петра. Нових рис до її образної характеристики додає весела й заповзята пісня «Ой, я дівчина Полтавка».

ПІСНЯ НАТАЛКИ З ОПЕРИ «НАТАЛКА - ПОЛТАВКА»

 

Ой, я дівчина Полтавка,

А зовуть мене Наталка:

Дівка проста, не красива.

З добрим серцем, не спесива.

Коло мене хлопці в’ються

І за мене часто б’ються,

Но я люблю Петра дуже,

До других мені байдуже.

Мої подруги пустують

І зо всякими жартують,

А я без Петра скучаю

І веселості не знаю.

Я з Петром моїм щаслива.

І весела, й жартівлива,

Я Петра люблю душею,

Він один владіє нею.

 

Послухайте пісню Наталки.

· Як пісня допомагає нам зрозуміти характер Наталки?

 

Слухання пісні Наталки з опери «Наталка - Полтавка».

Зробіть порівняльну характеристику образів Наталки з опери «Наталка - Полтавка», й Остапа з опери «Тарас Бульба».

 

Виконання пісні Т.Петриненка «Україна»

Продовження розучування пісні Т.Петриненка «Україна» (Робота над літературним і музичним текстом пісні) (визначення структури мелодії, руху кожної фрази), приспівуванням голосних та чіткою вимовою приголосних звуків.)

 

Висновки.

Микола Лисенко є визнаним майстром створення правдивих народних образів. Прослухані фрагменти оперних творів і представлені в них образи ще раз переконали нас у тому, що музика може виражати характер людини.

Чому образи Наталки, Остапа продовжують жити в мистецтві й, незважаючи на час, хвилюють нас? Мабуть, тому, що в цих образах утілені кращі людські риси – вірність, ніжність, доброта, гідність та відданість.

 

· У чому полягає значення творчої діяльності М.Лисенка?

· Якою є його роль у розвитку української музичної культури?

 

Домашнє завдання

Підготувати доповідь про життя і творчість Ф.Шуберта.

 




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2014-12-07; Просмотров: 421; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.022 сек.