Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Вступне слово вчителя . Навчальна:ознайомити з твором, що належить до стилю музичного романтизму – баладою Ф.Шуберта «Лісовий цар»;




УРОК 3.

ТЕМА УРОКУ: Пісня – балада.

 

МЕТА УРОКУ:

Навчальна: ознайомити з твором, що належить до стилю музичного романтизму – баладою Ф.Шуберта «Лісовий цар»;

- сформувати загальне уявлення про стиль музичного романтизму в порівнянні зі стилем класицизму;

- закріплювати визначення понять «музичний стиль», «романтизм», «балада»;

Виховна: виховувати любов до класичної музики, рідного народу;

- виховувати здатність співпереживати зміст розучених пісень та почутих музичних творів.

- виховувати естетичний смак.

Розвиваючі: розвивати вміння характеризувати особливості музичних образів у їх інтонаційному становленні та розвитку як відображення життєвих явищ;

- розвивати навички втілення емоційно- образного змісту музичного твору у процесі його виконання;

- формувати вдумливе ставлення до музичного мистецтва;

Корекційні завдання: корекція та розвиток музичного слуху та почуття ритму.

- корекція фонематичної і музичної пам’яті, уваги.

- корекція музичного слуху.

- корекційний розвиток особистості дитини із ЗПР.

Наочні посібники: Портрет Ф.Шуберт,С.Ротару,

Г. М. Макаренко«Музичне мистецтво» 7 клас.

Музичний матеріал: В. Івасюк «Балада про мальви»»,

Ф.Шуберт Балада «Лісовий цар».

Т. Н. З: магнітофон, інструмент.

 

Хід уроку.

I. Організація учнів до уроку.

 

Музичне вітання.

 

Посміхнись до всіх навколо

Добрий ранок люба школа

І веселий той дзвінок

Кличе всіх нас на урок

Урок музики, урок музики, урок музики, урок.

 

 

Вч. Сьогодні ми розповімо велику історію про один музичний жанр. Він досить довго мандрує сторінками музичного та літературного мистецтва.

Ще в епоху Середньовіччя з’явився пісенний жанр, в основі якого лежить розповідь. Він оповідав про різні історичні події, лицарські подвиги, історії з народного життя. Його твори виконували в супроводі інструменту. Нове життя цей жанр отримав у ХІХ столітті. І з тих пір живе як повноправний родич пісні та романсу; крім того, розповідає мовою різних інструментів – тобто став ще й інструментальним жанром.

Ви здогадалися, про що йдеться?

 

· Пригадайте, які жанри пісень ви знаєте?

 

Допоможе вам у цьому наш кросворд, розв’язавши який, ви знайдете відповідь на це запитання.

 

А Н Т Р С Р О К Щ
Л Д А О А Г Л Д Е
У Т П М О І Щ У Д
М Н Ц А О М Г М Р
В Е С Н Я Н К А І
А В А С Ю М Н Т В
О О І Е С И Ю Л К
М Л К О Л Я Д К А

(Романс, гімн, дума, щедрівка, веснянка, колядка)

 

У ту чи іншу добу розвитку людства формується певна система музичних та ідейно-художніх ознак-стиль, тобто напрям у мистецтві, зокрема в музичному.

 

Музичний стиль – це особливі, характерні ознаки музики, сукупність певних засобів і прийомів художньої виразності.

 

У музичному мистецтві розрізняють такі стилі:

· історичні (класицизм, романтизм, імпресіонізм);

· національні (український, іспанський, східний, негритянський);

· індивідуальні.

 

Представники романтичного стилю (19 ст.) найпочесніше місце серед усіх видів мистецтва відводили музиці.

 

Складання асоціативного ряду

РОМАНТИЗМ…. Які асоціації виникають у нашій уяві, коли вимовляєте це слово? Складімо асоціативний ряд до цього поняття.

 

РОМАНТИЗМ – РОМАНС – ПІСНЯ – МУЗИКА – НАСТРІЙ – ЕМОЦІЇ – ПОЧУТТЯ – МРІЇ – РОМАНТИКИ - РОМАНТИЗМ

 

Романтизм -це мистецький напрям, що дуже яскраво виявися у музиці 19 ст.

У цей період розвиваються малі форми й жанри: балада, пісня, танець прелюдія, експромт.

 

Франц Петер Шуберт – народився 31 січня 1797 року в передмісті Відня. Його батько був шкільним учителем. У свята в будинку збирався гурток музикантів-любителів, сам батько учив Франца гри на скрипці, а один із братів – на клавірі. Теорію музики Францу викладав церковний регент, він же навчав хлопчика гри на органі.

Незабаром оточуючі зрозуміли, що перед ними незвичайно обдарована дитина. Коли Шуберту виповнилося 11 років, його віддали до церковної-співецької школи.

1810 року Шуберт написав свій перший твір. Пристрасть до музики охоплювала його дедалі більше, поступово витіснивши інші інтереси. Поступаючись батьку, Франц вступив до вчительської семінарії, а потім виконував обов’язки помічника учителя в школі свого батька. Але наміри батька зробити з сина учителя з надійним заробітком не здійснилися. 1814-1817 роки він був автором 5 симфоній, 7 сонат, 300 пісень. За своє життя він написав 600 пісень.

Шуберт розкриває перед нами внутрішній світ людини з її почуттями радості, смутку, любові. Велике місце в його піснях займає зображення природи, основний зміст його пісень – це життя людини, життя почуттів.

1815 року він написав пісню, що відкрила нову сторінку не лише в історії пісні, але й в історії музичного мистецтва. На той час композиторові виповнилося всього 17 років.

 

Прослухайте цю пісню Ф.Шуберта, що виконується німецькою мовою.

· Які образи можна уявити в цій пісні?

 

Слухання пісні Ф.Шуберта «Лісовий цар»

· Яку картину, на вашу думку, змальовано в цій пісні?

 

Ви відчули драматичне напруження, стрімкий рух музики, хвилювання, тривогу, і навіть погрозу. Ця пісня називається «лісовий цар» на вірші Гете – німецького поета.

 

«Лісовий цар» - це пісня-балада, що є глибоко драматичною за змістом.

 

Балада – це віршований твір на героїчну, легендарну або казкову тему розповідного характеру. Якщо це вокальний твір, то музика тісно пов’язана із сюжетним розвитком поетичного змісту.

 

Повторне слухання пісні Ф.Шуберта «Лісовий цар» (зі словами на рос. мові)

· Як ви зрозуміли зміст цього твору?

· Як можна охарактеризувати емоційний стан кожного з трьох персонажів балади: батька, дитини та Лісового царя?

· Яку роль відіграє фортепіанний супровід?

 

Характеристики дійових осіб у ній є дуже контрастними: звабливе звернення лісового царя передається м’якою і вкрадливою мелодією; спокійні, стримані інтонації батька і схвильований плач дитини передано речитативними інтонаціями, а фортепіанна партія допомагає розкрити характер образу, створюючи враження напруженої скачки та тривоги.

 

Балада «Лісовий цар» стала першим прикладом романтизму в музиці, адже вона сповнена глибоким інтересом до народного мистецтва і світу людської душі.

 

IV.Розучування пісні В.Івасюка «Балада про мальви»

Жанр балади продовжує своє життя і в музиці сучасних українських композиторів. Якщо українська класична музика почалася з Миколи Лисенка, то українська естрадна музика – з Володимира Івасюка. Спільною для цих митців є глибока народнопісенна основа їх музики..

Творчість чудового майстра української естрадної пісні В.Івасюка передусім відома нам завдяки творам «Червона рута», «Водограй».

Володимир Івасюк це видатний український поет, композитор, який за своє коротке життя створив приблизно 100 пісень і 50 інструментальних творів.

«Баладу про мальви» Івасюк написав на вірші Богдана Гури 1975 року.

 

Термін «балада» вживають для пісень розповідного характеру. Цей жанр утвердився в епоху Середньовіччя. Балади розповідали про різні історичні події, лицарські подвиги, історії з народного життя. Виконували їх у супроводі інструменту.

Вічно незгасаючий біль матерів, діти яких не повернулися з війни, знайшов відображення в «Баладі про мальви», що посідає особливе місце в творчості композитора.

 

Прослухайте «Баладу про мальви».

· Що спільного можна помітити в образах «Балади про мальви» В.Івасюка та балади «Лісовий цар» Ф.Шуберта?

 

Слухання «Балади про мальви» В.Івасюка

· Які почуття до матері висловлює автор у цій пісні?

 

Розспівування.(Розучування пісні: у приспівах звернути увагу на ланцюгове дихання в кантиленних фразах, особливості ритму (тріолі) та паузи на перших долях тактів)

 




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2014-12-07; Просмотров: 561; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.023 сек.