Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Тэма ўрока: Набліжэнне вясны. У. Ягоўдзік “Жавароначкі, прыляціце”, А. Дзеружынскі “Пралеска”.

Тып урока: урок-паведамленне?????.

Мэты:

- фарміраваць навыкі прадугадвання (гэта аснощная задача???????), прагназавання ў час чытання ўменне правільна і асэнсавана чытаць ўголас і моўчкі, выбіраць спосабы завучвання верша;

- удасканальваць уменне чытаць выразна;

- ствараць ўмовы для жыцця пазнавальнай актыўнасці вучняў;

- садзейнічаць развіццю жадання назіраць за прыродай роднага краю, выхаванню беражлівых адносін да прыроды.

Абсталяванне: магнітафон, падручнік.

План:

1. Арганізацыйны момант

2. Праверка дамашняга задання

3. Паведамленне тэмы ўрока.

4. Падрыхтоўка да ўспрымання

5. Чытанне апавядання настаўнікам

6. Праверка першаснага засваення. Ацэначная гутарка.

7. Чытанне апавядання вучнямі

8. Аналіз твора.

9. Чытанне верша настаўнікам.

10. Чытанне верша вучнямі.

11. Аналіз твора

12. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

11. Дамашнее заданне.

 

Ход урока:

1. Арганізацыйны момант

- Вы дружныя і працавітыя. Будзце заўсёды адзін за ўсіх і ўсе за аднаго. (Дзеці бяруцца за рукі) адкуль яны ведаюць, што патрэбна гэта зрабіць???

2. Праверка дамашняга задання

 

Дзе вашыя словы?

Выразнае чытанне казкі “Калінавая рукавічка”, пераказ.

Першая группа: прачытаць прыказкі аб дружбе, узаемадапамозе.

Другая группа: адказы на пытанні падручніка.

3. Паведамленне тэмы ўрока.

- Зіма, холадна. А ці заўсёды будзе так? Адгадайце загадку

Не званочак, а звініць.

Ног не мае, а бяжыць.

Як гарэза скок ды скок –

Ён вясёлы . . .

+ Ручаёк.

- Ці сустрэліся вы з ручайком калі ішлі у школу? Адкуль ён з’явіўся?

- Паглядзіце ў акно. Якое становіцца надвор’е вясной? Ад чаго гэта залежыць?

+ Ад сонейка.

- А ці толькі сонейка і ручайкі пачынаюць вясну? А што яшчэ?

+ Птушкі, якія прылятаюць з выраю.

- Якія гэта птушкі?

- На гэта пытанне нам дапаможа адказаць Уладзімір Ягошдзік у сваім апавяданні “Жавароначкі, прыляціце…”. (89-90)

4. Чытанне апавядання настаўнікам

Бюро даведак

Вітаць – рус. приветствовать. Як гэта будзе адбывацца?

Спытайце, пра што апавяданне? Якія птушкі прылятаюць вясной?

5. Чытанне апавядання вучнямі

1) чытанне “ланцужком” па сказу.

2) чытанне і знаходжанне ўрыўка да малюнка.

Хвілінка адпачынку (пад музыку)

Гульня-імітацыя “Вясна”

Сонейка пускае свае вясёлыя промні.             Імітацыя рухаў.

Вецер гойдае галінкі дрэў.                                  Рукі ўгору, нахілы ў лева, у права.

На рэчцы грыгаход. Ідзе дожджык.                Імітацыя рухаў

У небе зайграла вясёлка.                                 Скачкі.

Ветрык патыхае.                                                Махі рукамі перад тварам.

Птушкі ляцяць з выраю.                                        Імітацыя рухаў

Паўзе вусень.                                                          Імітацыя рухаў

Птушаняты просяць есці.                                 Адкрыць рот і паварачваць галаву.

6. Аналіз твора.

- Калі да нас прылятаюць з выраю жаўрукі?

- Як іх называюць?

+ Пасланцамі вясны.

- Ці лёгка ім жывецца ў пачатку вясны?

+ Не.

- Чаму?

+ Яшчэ не зусім цёпла.

- Ці ўсе жаўрукі аднолькавыя і падобныя? Прачытайце, як аўтар апісвае разнавіднасці жаўрукоў.

- Што спявае жаўрук?

- Як вы думаеце, да чаго адносяць печаных чубаценькіх птушак і песні жаўрукоў?

+ Да народнага фальклору, звычаям.

- Ці толькі птушкі і сонейка прыносяць нам весткі аб тым, что прыйшла вясна?

+ Не.

- А хто?

+ Першыя кветкі.

- Беларускі пісьменнік Авяр’ян Дзеружынскі назіраў за першай пралескай і напісаў верш “Пралеска” (стр. 90).

7. Чытанне верша настаўнікам.

- Якую карціну вы ўяўлялі, калі слухалі верш?

- Чым падобныя апавяданне і верш?

- Ці ёсць незразумелыя словы?

8. Чытанне верша вучнямі.

1) Самастойнае чытанне.

2) Крунавое чытанне(тэкст чытаюць па аднаму слову адзін за адным некалькі разоў). Верш так не чытаюць!!!!

9. Аналіз твора

- Што зрабіла сонейка?

+ Прыгрэла.

- Што былдо чуваць?

+ Птушыны спеў.

- Што слухала пралеска? Прачытайце.

- Як вы разумееце выраз “Дыхае зямля”? як вы думаеце, ці бывае так на самой справе?

10.  Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

- Хто набліжае вясну?

+ Сонейка, птушкі, кветкі.

- Значыць, можна сказать, што бывае тры вясны? А якія? Падумайце. Алкуль яны гэта здагалдаюцца?

+ Вясна сонца, Вясна птушак, вясна кветак.

- Што можна сказать пра тры вясны? Складзіце сказы пра вясну.

+ Вясной сонца свеціць ласкава і цёпленька, прылятаюць з вырая птушкі, пачынаюць расці доўгачаканыя кветкі.

- Што новага вы даведаліся на ўроку?

- Вы вельмі добра працавалі. Дзякуй за працу.

11. Дамашнее заданне.

1) Падрыхтаваць выразнае чытанне і пераказ апавядання У. Ягоўдзіка “Жавароначкі, прыляціце”.

2) Верш А. Дзеружынскага “Пралеска” вывучыць на памяць.

 

 

Аналіза твора мала. Калі верш для завучвання, яго патрэбна навучыць выразна чытаць. Няма складання плана, пераказа.

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Тэма: Вымаўленне гука [ц'] | Пәні: Психологиялық-дәрігерлік-педагогикалық кеңес беруд сурдопедагогтың әрекеті
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2023-11-03; Просмотров: 85; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.01 сек.