Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Тэма: Вымаўленне гука [ц']

Тып урока: традыцыйны.

Мэты:

· пазнаёміць вучняў з вымаўленнем мяккага гука [ц'], яго асаблівасцямі;

· адпрацоўваць правільнае вымаўленне гука [ц'], практыкаваць ў арфаэпічна правільным чытанні слоў і тэкстаў;

· пашыраць фанематычны слых, слоўнікавы запас, памяць вучняў;

· вучыць працаваць у групах;

· выхоўваць патрэбу ў авалоданні мовай як сродкам зносін, вучыць дабрыні, супрацоўніцтву.

Абсталяванне: магнітафон, малюнкі, лялька, карцінкі для работы ў групах.

Ход урока

I. Арганізацыйны момант

- Паглядзіце адзін на аднаго, скажыце ветлівыя словы.

 

II. Праверка дамашняга задання

Работа у парах

- Ці выканаў сусед заданне?

 

III. Чыстапісанне

 

 

IV. Паведамленне тэмы ўрока

- Да нас завітаў хлопчык Гук (паказаць ляльку альбо малюнак) i прынёс нам казку пра сябе. Але які гэта гук, вы даведаецеся, калі паслухаеце яе. (Настаўнік чытае практ. 38, с. 17.)

- Дык які гэта гук?

- Гэта i будзе тэма нашага урока.

 

V. Работа па тэме урока

- Адгадайце загадку:

Маленькія лапкі, на лапках царапкі,

Ціхенька ступае, мышак выглядае. (Коцік.)

 

(Загадку запісаць на дошцы i знайсці літару ц.)

 

2) Вусная работа. Практ. 39, с. 17.

- Чаму плакаў коцік?

- Хто яго пакрыўдзіў?

- Ці добра зpaбiў кухар?

 

Слоўнікавая работа:

кухар — повар.

 

3) Работа ў сшытках. Практ. 40, с. 18.

- Што павінен быў зрабіць кухар? (Папрасіць прабачэння.)

- Успомніце гэтыя словы, аб ix гаворыцца ў практ. 40, с. 18 (пісьмова).

VI. Фізкультхвілінка(пад музыку)

 

Раз-два-тры-чатыры — (Дзеці крочаць на месцы.)

Коцік вушкі натапырыў. (Крочаць, паказваюць вушкі коціка.)

Ідзе з лесу воўк, воўк,

I зубамі шчоўк, шчоўк.

(Ідуць паходкай воўка, раскрываюць рот на словы «шчоўк, шчоўк» —

можна i вымаўляць гэтыя словы.)

Мы схаваліся ў кусты:

Коцік, я, i ты, i мы.

(Прысядаюць на кукішкі i лічацъ, паказваючы на кожнага рукой.)

Ты ж, ваўчына, пачакай,

Як схаваемся — шукай.

(Паграджаюць пальчыкам, на слова «шукай» нахіляюць галаву на рукі.)

VII. Замацаванне

1. Работа ў парах, гульнявы момант

Практ. 41, с. 18.

 

2. Работа ў групах (заданні запісаны на картках).

 

1 група. Запісаць сказы, словы ў дужках змяніць па сэнсе:

 

Пошту прывезлі на (самалёт).

Мой бацька працуе ў (шахта).

2 група. Змяніць словы па ўзоры:

масты — мосцікі                білеты — ...

кусты — ...                          вінты — ...

каты — ...

3 група.  Практ. 43, с. 19.

 

(Праверыць работу ўcix груп.)

VIII. Вынік урока. Рэфлексія

- Як вымаўляецца гук [ц']?

- Падарыце хлопчыку Гуку тварыкі з настроем, які быў у вас на ўроку.

- Малайцы! Працавалі вы ўсе зладжана.

 

IX. Дамашняе заданне

Практ. 42.

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Питання до екзамену „Методика навчання економіки” | Тэма ўрока: Набліжэнне вясны. У. Ягоўдзік “Жавароначкі, прыляціце”, А. Дзеружынскі “Пралеска”.
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2023-11-03; Просмотров: 72; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.009 сек.