Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Садары




Заттар тобын салыстыру.

Мақсаты: заттарды салыстыруға үйрету, заттардың үлкен және кіші санын анықтау, салыстыра алу «қаншалықты артық немесе кем?» деген сұраққа жауап бере алу.

Әдістері: түсіндіру, ойын

Көрнекілік:

Сабақтың барысы:

Психологиялық сәт:

Ризамын бүгінге

Ризамын қазірге

Ризамын бүгінге

Ризамын қазірге

 

Суретпен жұмыс

Суретте ұлдар көп пе, қыздар көп пе?

Неше орындық, парта, стақан?

Мұғалім 3қыз 2ұл

Кестені толтыру үшін жапсырма қағаз таңдап алынады.

№2 тапсырма. №1 тапсырмадағы сурет бойынша жұмысты жалғастырады.

Балалар суретте неше зат болса, сонша шеңбер ішін боя.

Сергіту сәті: Жаздық жаздық көп жаздық

Шаршады біздің саусақтар

Бір екі үш

Демаламыз күш жинап

№3 тапсырма.

Пирамида тиеген жүк машинасының кабинасының саны бірдей. Пирамидалар саны көп машинаны қызыл түспен боя, пирамидалар саны аз машинаны көк түспен боя.

Пирамидалар саны бірдей машиналарды өзге түспен боя.

№4 тапсырма.

Заттарды 10 ға дейін санау үшін сурет берілген әр ұяшықтағы заттарды санаймыз. Оларды топтарға бөлу (жеміс жидектер, көкөністер)

Қорытынды: Үлестірмелі материал.

Суреттегі заттарды топтарға бөл, қанша топ шыққанын айт.

Мыс: ойыншықтар, ыдыстар т.б.

9-сабақ.

Мақсаты: Беске дейін реттік және есептік сандарды бекіту, заттарды топқа бөліп үйрену, геометтиялық фигураларды қайталау.

Әдістері: ойын, сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілік: үлестірмелі материалдар, үлгі суреттер.

Сабақтың барысы:

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де.

Қуанайық достарым

Арайлап атқан күнге

- Суретке қарайықшы

Нелерді көреміз? (Көп қабатты үй пойыз вагондарын т.б) оларды ретімен санап шық.

№1 тапсырма.

Вагондардың ретін ата?

- Кімнің артында кім тұр?

№2 тапсырма.

Түсі әртүрлі 1-5 дана шеңбер, шаршы, кесінді, үшбұрыш салынған фигуралардың неше түрі болса, сонша таяқша сал.

Суретте түсі бірдей фигуралар саны нешеу болса, сонша таяқша сал.

Сергіту сәті:

Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Екі қолды қосқанда

Болады екен он саусақ

№3 тапсырма.

Суретте неше көк сары,жасыл моншақ бар?

Моншақты жіпке өткізу ретін ата. Мыс: 1 жасыл моншақ өткізген соң 2 көк моншақ т.б.

Сызықша көмегімен санын жаз?

№4 тапсырма.

Фигуралардың ұқсастығын тап.

Шартты белгінің көмегімен олардың ұқсас белгісін көрсет

Фигуралар пішіні, түсі, көмегі жағынан ерекшеленеді

Қорытынды:

«Доппен ойын» допты кімге лақтырса сол реттік номерін айтады

Мадақтау.

19-Сабақ.

Тақырыбы: 6 саны

Мақсаты: Оқушыларды 6саны және оның цифрымен таныстыру.Натурал сандар қатары арасындағы қатынасты тусінуге үйрету.(6саны 5саннан 1ге артық 5саны 6санынан 1ге кем)6ға дейін есептік және реттік санау.

Көрнекілік: суреттер,үлестермелі материал.

Әдістері: түсіндіру,сұрақ-жауап,ойын,көрнекілік.

Сабақтың барысы:

Тірек білімдерін жетілдеру.Ауызша жұмыс 6ға дейін тура және кері санау.

Ойын:көршісін тап.

Жаңа материалды меңгерту.

-Балалар, қолымда не бар? (қарындаштар)

-Қарындаштар нешеу?(5)

-Ал,осы 5қарындашқа тағы нешеуін қостым?(1)

-Енді бәрі нешеу болды?

Балалар санап,6болғанын айтады

-Жарайсыңдар,бүгін біз 6санымен танысамыз.

Тақтаға 6санының суретін іліп, жазбаша және баспа түрін таныстыру, жазып көрсету.

Әліппе-дәптермен жұмыс.

№1тапсырма.Суретке қарап,аттарын ата,әр топтағы заттарды бір сөзбен қалай атайды?жидектер, ыдыс-аяқтар.

6дан берілген заттарды боя.

№2 тапсырма: 6 санының құрамы.

6 санын қандай сандардан құрастыруға болады

   
5+1  
4+  
+4  
1+  
 
2+
+2

№3 тапсырма.Суретке қарап, есептер құрастыр. Тиісті сандарды жапсыр.

Барлығы неше жидек? Барлығы неше көкеніс?

?+?=??+?=?

4тапсырма:

-Балалар,суретте бала не істеп отыр?

-ол қай санға ұқсайды екен?

-Енді үзік сызықтарды қосу арқылы 6ны жазамыз.

Қортынды:

-Сонымен біз қандай цифрмен таныстық?

Қане 6ға дейін тура және кері санап көрейікші.

20-Сабақ.

Тақырыбы: 7 саны.

Мақсаты: 7саны және оның цифрымен таныстыру.7санының 6және1деген 2цифрдан туратынын сандарды өзара салыстыра отырып,артық кем ұғымын түсіндіру.Суреткеқарап,есептер құрастырып,оның жауабын таба білу дағдысын қалыптастыру. Әдемі көркем жазуға тәрбиелеу.

Көрнекілігі:суреттер,дидактикалық материал

Оқу іс-әрекетінің барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:Псих.сәті

Тірек білімдерін жетілдіру:1-7ге дейін тура,кері санау

6санының құрамын қайталау

Жаңа материалды меңгерту

-Бүгін 7санымен танысамыз

Тақтаға суретін іле отырып 7санымен және оның цифрымен таныстыру.

Әліппе дәптермен жұмыс:

1тапсырма

-Суретке қарап,цифрларды тап.

-Цифрларды бастырып сыз.

-Неше құмырсқаның жүгі жоқ?сана

2тапсырма:

7санының құрамы 7санын қандай кіші 2сандардан құрастыруға болады?

 
6+
+
3+
   
3+  
1+  

 

3тапсырма: Тиінге жаңғақтарды бөліп салуға көмектес.

4+2=6 3+3=6 0+6=6 1+5=6

4тапсырма: 7санын бастырып сыз,үзік сызықтарды қоса отырып 7цифрын жаз.

Қорытынды: Баспалдақ ойыны арқылы тура және кері санау.7санының құрамын қайталау.

 

21-сабақ.

Тақырыбы: 8 саны

Мақсаты: 8саны,цифрымен таныстыру.Натурал сандар қатары арасындағы қатынасты үйрету 9ға дейінгі есептік және реттік санау.

Көрнекілік: дидатикалық материал,үлестірмелі материал

Оқу іс әрекетінің барысы:

Тірек білімді жетілдіру. «баспалдақ», «көршісін тап»ойындары арқылы өткенді еске түсіру.

Жаңа материалды меңгеру.

-Қолымдағы гүл нешеу?Егер тағы біреу қоссам,қанша болады?(балалар хормен айтады.)

Әліппе-дәптермен жұмыс:

1тапсырма. Суретті қарастырамыз.Қандай заттар бейнелегенін атаңтар.

-Заттарды екі топқа бөліп,атаңдар?

-Неше алма, неше машина т.с.с

Цифрды заттар тобымен сәйкестендір,заттарға жаз.

Үлестірмелі материалмен жұмыс:

8заттарды санап,оларды екі себетке орналастырыңдар.Нәтижені карточкаға жазыңдар.

2тапсырма. 8санының құрамы.8санын қандай сандардан құрастыруға болатынын ата.

 
7+
+
+4
1+
   
+  
+2  
+4  

Үлестірмелі материалмен жұмыс:Балаларға фигуралар жинағы беріледі

Тапсырма беріледі өзгерт

3тапсырма: Заңдылықтарын тап.Әр сөреде неше қыш құмыра бар?Сана

Пішіні бірдей құмыраны көрсет,оларды қандай топқа және қандай белгілері бойынша бөлуге болады? Қандай қыш құмыра қою керек.Бос жерге жапсыр.

4.тапсырма Үзік сызықтар түсір және бастыр.Гүлдерге сызықтар түсіру,бүкіл жолға 8цифрын жазып шығу, тапсырманың дұрыстығын қадағалау.Партаға,ауаға,содан соң қағаз жолына жазып көр.

Қорытынды

-Балалар біз қандай йифрмен таныстық?-сабақта не үйрендіңдер?

-Тура және кері санайық.

22 - Сабақ.

Тақырыбы: 9 саны

Мақсаты: 9 санымен және цифрымен таныстыру.Тура және кері санау заттарды санап,салыстыру арқылы,артық,кем ұғымын меңгерту логикалық ойнау қабілеттерін дамыту.

Көрнекілік: үлестірмелі материал,дидак.материал.

Оқу іс әрекетінің барысы:

1.9ға дейін тура,кері санау.

2. «Қай санды жоғалттым»ойыны.

Жаңа материалды меңгеру

-Мен тақтаға неше саңырауқұлақ ілдім?Оған тағы біреуін қоссам барлығы нешеу болады?

-9 саны қалай пайда болыпты?

8+1 арқылы

Әліппе дәптермен жұмыс:

1.тапсырма:

суретті қарастырамыз 9арадан қоршап сыз.Алмаларды боя.

2тапсырма:

Алма ағашның екі жағындағы алмаларды сана,санын жаз. Барлық алма санын көрсететін цифрды жапсыр.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2014-12-08; Просмотров: 1339; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.034 сек.