Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

План проведення уроку. Тема:Конституційні права і свободи людини і громадянина




Структура уроку

Урок 3.

Тема: Конституційні права і свободи людини і громадянина. Як реалізувати та захистити права і свободи. Які основні обов’язки закріплює Конституція України

Мета: ознайомити учнів з основними обов’язками людини і громадянина, пояснити значення прав та свобод людини і громадянина та їх захист в Україні; формувати вміння визначати різні види прав людини, оцінювати результати власної та групової діяльності; розвивати навички роботи з нормативно-правовими актами; відстоювати власну думку, виховувати повагу до прав людини; сприяти профілактики сколіозу

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань

Форма проведення: дебати на тему «Для учнів старшої школи їхнє право на конфіденційність важливіше, ніж право їхніх батьків мати інформацію про них»

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть

ü Називати основні права і свободи людини та громадянина.

ü Коментують окремі статті ІІ розділу Конституції України, пояснюючи юридичний зміст окремих конституційних прав і свобод людини і громадянина.

ü Описують конституційні обов’язки громадян України.

ü Аналізують правові ситуації щодо дотримання чи порушення основних прав та свобод людини і громадянина.

ü Оцінюють необхідність реалізації громадянином конституційних прав і свобод і виконання обов’язків

ü Відстоюють свою думку щодо захисту прав і свобод людини

Методико-дидактичне забезпечення уроку:

Правознавство (практичний курс) (авт.. Сутковий В.Л., Філіпенко Т.М.), видавництво «Генеза»; Конституція України, презентація «Дебати», плакати «Дерево прав та обов’язків», «Наш зорепад»

 

Моя свобода розмахувати руками закінчується там, де починається ніс сусіда

I. Організаційна частина.

II. Мотивація навчальної діяльності

Формулювання проблеми, використовуючи цитату (2 хв.)

III. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів (2 хв.)

IV. Надання необхідної інформації (2 хв.)

Міні-лекція

V. Інтерактивна частина – дебати (30 хв.)

VI. Підсумки оцінювання результатів уроку (7 хв.)

VII. Інструктаж з виконання домашнього завдання (2 хв.)

I. Організаційна частина.

II. Мотивація навчальної діяльності

Використання дилеми (2 хв.)

Учитель: Батько знайшов особистий щоденник, прочитав його без дозволу. Потім лаявся за дуже вільні, на його погляд, думки, мотивуючи це своїм обов’язком слідкувати за дітьми до 18 років. Ваша думка.

ІІІ. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів (2 хв.)

Слайд 1. Дебати на тему

Учитель: тема уроку - конституційні права і свободи людини і громадянина. Реалізація та захист прав і свобод. Форма проведення дебати.

Після уроку ви зможете:

- Називати основні права і свободи людини та громадянина.

- Коментувати окремі статті ІІ розділу Конституції України, пояснюючи юридичний зміст окремих конституційних прав і свобод людини і громадянина.

- Описувати конституційні обов’язки громадян України.

- Аналізувати правові ситуації щодо дотримання чи порушення основних прав та свобод людини і громадянина.

- Оцінювати необхідність реалізації громадянином конституційних прав і свобод і виконання обов’язків

- Відстоювати свою думку щодо прав і свобод людини

III. Надання необхідної інформації (2 хв.)

Міні-лекція

Україна – активний учасник міжнародного життя, вона прагне стати правовою, демократичною, соціальною державою. Один з ознаків правової держави – гарантованість та забезпеченість державою прав та свобод людини, рівність громадян перед законом… Я пропонує обговорити тему «Для учнів старшої школи їхнє право на конфіденційність важливіше, ніж право їхніх батьків мати інформацію про них». Клас поділяється на групи: команда ствердження (А – 3 гравця), команда заперечення (N – 3 гравця), команди юристів, соціологів, аналітиків, підлітків, тайм - кіпер. У дебатах приймають участь команда А, команда N; після дебатів команди юристів, соціологів, аналітиків, підлітків обговорюють питання, які містяться на плакатіДля підведення підсумків та оцінки дебатів дайте відповіді на питання:1. Які аргументи були сильними у кожній команді?2. Яка команда відповіла краще на аргументи своїх опонентів?3. Хто краще відстоював свою позицію?4. Які окремі виступи стали підставою для Вашої думки? На дошці міститься також плакат «Дерево прав та обов’язків», де «листочки» - це права людини, «коріння» - обов’язки.

IV. Інтерактивна частина – дебати (30 хв.)

Колективна форма організації діяльності

Гравці команди ствердження (А) Гравці команди заперечення (N)
Спікер А-1 Спікер N-1
Спікер А-2 Спікер N-2
Спікер А-3 Спікер N-3

 

Спікер А-1. Сьогодні ми обговорюємо тему «Для учнів старшої школи їхнє право на конфіденційність важливіше, ніж право їхніх батьків мати інформацію про них». Мене зовуть …, другий спікер - …, третій спікер нашої команди - …. Ми раді вітати вас на нашому турнірі. Зараз я ознайомлю всіх із дефініціями гри.

Конституція України – Основний Закон України, прийнятий у 1996 році зі змінами на 01.01.2006.

Права людини - можливість людини мати конкретні соціальні блага.

Існують громадянські, політичні, економічні, соціальні, культурні права.

Загальна декларація прав людини – міжнародний документ щодо прав і свобод людини, прийнятий у 1948 році.

Конвенція про права дитини – міжнародний документ щодо прав дитини, прийнятий у 1989 році, ратифікований в України у 1991 році.

Право – міра дозволеної поведінки людини.

Обов’язок – міра належної поведінки людини.

Учень – учасник суспільних відносин, дитина шкільного віку, яка навчається у загально - освітньому закладі.

Ми вважаємо, що для учнів старшої школи їхнє право на конфіденційність важливіше, ніж право їхніх батьків мати інформацію про них. Аргумент перший – Конституція України містить громадянські, політичні, економічні, соціальні, екологічні, культурні права. Ст.22 гласить: «Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані».Згідно статті 24 Конституції України «Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом». Згідно ст.31 кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові чи з'ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Нехтування цим батьків підштовхує підлітків до пошуків «справедливості» поза сімейних відносин, на вулиці, серед однолітків. Але саме сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Саме через це ми вважаємо, що проблема права учнів старшої школи на конфіденційність є актуальною і вимагає вирішення. Спікер N – 3 та А-1.Спікер N – 3. Кожен повинен знати та виконувати закони? Спікер А-1. Так Спікер N – 3. Кожен повинен сплачувати податки і збори? Спікер А-1. Так Спікер N – 3. Батьки зобов’язані утримувати та виховувати дітей? Чому? Спікер А-1. Так. Це конституційні обов’язки Спікер N – 3 Так чомувиконання батьками своїх обов’язків порушує права дитини? Спікер А-1. Тому що це вже не обов’язок, а зловживання своїми батьківськими правами. Це порушує права дитини, що приводить к конфліктам між батьками і дітьми. Адже, Конституція України, Сімейний кодекс України, Закон України «Про охорону дитинства» гарантує та забезпечує її права. Спікер N – 3. То який чинник порушення прав дитини з боку батьків ви вважаєте найголовнішим ?Спікер А-1. Ми вважаємо, що цим чинником є нехтування батьками правами дитини. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися змаксимально можливим урахуванням інтересів дитини. Спікер N – 3. Дякую за відповіді. Запитань більше немає. Спікер N – 1. Добрий день, шановні судді, шановні опоненти. Я перший гравець. Мене зовуть …. З дефініціями лінії А погоджуюсь. Але вважаю, що необхідно їх доповнити.Сімейний кодекс – нормативно-правовий акт, що регулює сімейні відносини, набраний силу з 01.01.2003 р. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Конфіденційність - таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Ви вважаєте, що виконання батьками своїх обов’язків порушує права дитини, що для учнів старшої школи їхнє право на конфіденційність важливіше, ніж право їхніх батьків мати інформацію про них. Я мушу заперечити гравцеві та спробую довести, що важливе як право на конфіденційність старшокласників, так і право батьків на забезпечення виховання. На наш погляд, сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов'язків щодо неї. А Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства. Батьки зобов'язані поважати дитину.Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Таким чином, існують власні можливості людини і громадянина щодо захисту своїх прав, свобод, законних інтересів і обов’язків. Спікер А – 3 та N-1.

Спікер А – 3. Чи не вважаєте ви, що дитини може себе захистить у спорі з батьками?

Спікер N-1. Спроба відстояти свої права, захистити їх готує дитину до дорослого життя. Знання своїх прав - гарантії їх забезпечення.

Спікер А – 3. Дякуємо, але основні права громадян нерозривно пов’язані з їхніми обов’язками. Не треба цього забувати. Щоб дитина могла успішно реалізовувати свої права, отримувати певні матеріальні й духовні блага, вона повинна виконувати покладені на неї обов’язки. Порядним вважається та людина, що вимірює права своїми обов’язками. Спікер А-2. Добрий день, шановні судді, команда опонентів. Я другий гравець лінії ствердження, представляю докази на підтримку нашої правоти.Анкетування, проведене серед учнів 7-11 класів, показує, що в сім'ї батьки часто нехтують правами дитини: втручаються в особисте життя, забороняють спілкування з однолітками на підставі виконання своїх обов’язків щодо виховання. Чинниками такої поведінки, по-перше, є рівень знань дітей про свої права. Частка дітей, які навіть не чули про ті чи інші права, що гарантуються Конвенцією ООН, становить до 27%. Найменш відомим серед респондентів було право на захист від втручання в особисте життя – про нього вперше почуло 27%, на захист – 21%. Найчастіше проблеми захисту дітей обговорюються з батьками. По-друге, рівень знань батьків про свої права і обов’язки. Ці знання базуються більш на своїй уяві про виховання ніж на знаннях законів. По-третє, як дотримуються права дитини. Лише 5% дітей зазначили, що права дитини в Україні не порушуються, 49% - порушуються досить часто, 47% вважають, що права дитини порушуються інколи. Існує велика законодавча база щодо захисту прав дитини: Конвенція ООН про права дитини, Конституція України, Закон України «Про охорону дитинства», «Закон України «Про середню освіту» та ін.. Для учнів старшої школи їхнє право на конфіденційність важливіше, ніж право їхніх батьків мати інформацію про них, тому що останнє є порушенням прав. Спікер N-1 та А-2.. Спікер N-1. Батьки мають право на самозахист своєї дитини, повнолітніхдочки та сина. Як вони можуть захистити свою дитину, коли не мають про неї повної інформації? Спікер А-2. Інформація про дитину повинна бути одержана на законних підставах і не повинна суперечити інтересам дитини. Дотримання законів – запорука забезпечення прав і свобод людини. Спікер N -2. Добрий день! Я другий спікер лінії заперечення. Уважно вислухав ваш виступ, однак із цього приводу маю свою думку. Сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (договором) між їх учасниками. Учасник сімейних відносин не може мати привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, статі, політичних, релігійних та інших переконань, етнічного та соціального походження, матеріального стану, місця проживання, за мовними та іншими ознаками. Тобто і батьки, і діти рівні у своїх правах. Держава зобов’язана сприяти здійсненню прав і свобод людини, забезпеченню їх охорони. Ці зобов’язання диференціюються на особисті, політичні, економічні, ідеологічні та юридичні. Першочерговим напрямком реалізації прав і свобод є необхідність навчити громадян захищати свої права. Саме тому Конституція України надає право будь – якими, не забороненими законом, засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань, а ст..57 гарантує право знати свої права і обов’язки. Але, говорили греки, моя свобода розмахувати руками закінчується там, де починається ніс сусіда. Реалізовуючи свої права, не треба порушувати права інших, ким би вони не були. Спікер А-1 N-1 Спікер А -1. Чи не вважаєте ви, що формування «вашого типу» особистості може привести до психологічного руйнування дитини? Хвилина здоров'я. Вправа «Політ» Один учень другому кладе руки на плечі, розминає плечі, потім надавлює – сильніше, сильніше, убирає руки. Учні міняються местами. Спікер N-1. Кожна людина – це насамперед борець. Як сказав Л.Толстой: «Чтобы жить честно, надо рваться, пугаться, ошибаться, а спокойствие – душевная подлость». Ці слова доводять думку, що характер людини формується у складних ситуаціях, переважно в дитячому віці. Захист своїх прав в ранньому віці є випробуванням сил дитини – чи зможе вона впевнено зробити крок у майбутнє. Спікер А-3. Добрий день, шановні судді, опоненти.Я третій гравець команди ствердження. Спробую підбити перші підсумки. Конституцією України гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові чи з'ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо. Діти мають право офіційно здійснювати його. Якщо ні, діти втрачають особисті права, переживають насилля з боку батьків. Батьки повинні виконувати свої обов’язки по вихованню дитини, але вони повинні це робити з додержанням правових норм, не порушуючи особисті права дитини. Ніяка мета порушень прав дитини не може бути виправданою. Закон суровий, але він закон.

Спікер N-3. Добрий день, шановні судді, команда опонентів. Я третій гравець. Сьогодні ми обговорювали тему «Для учнів старшої школи їхнє право на конфіденційність важливіше, ніж право їхніх батьків мати інформацію про них». Попередні гравці N-1, N-2навели багато аргументів щодо нашої правоти. Хочу підбити підсумки. Ми наполягаємо, що права не можуть існувати без обов’язків. Тільки порядні люди вимірюють свої права обов’язками. У цьому полягає принцип єдності прав і обов’язків. Батьки мають право виховувати дітей, але вони зобов’язані при цьому не порушувати їх прав. Діти мають право на конфіденційність, мають право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються їх особисто, а також питань сім'ї. Діти можуть висловити свою думку, мають бути вислухані при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо їх виховання. Але суд має право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси. Усе це заперечує докази та аргументи команди опонентів. Саме через це гра була дуже цікавою та насиченою фактичним і теоретичним матеріалом.

V. Підсумки оцінювання результатів уроку (7 хв.)

Слайд 2. Підведення підсумків

Групова форма організації діяльності

Команди юристів, соціологів, аналітиків, підлітків висловлюють свою думку щодо дебатів, визначають тих, чиї аргументи були біль переконливі. Оцінюють зірками, які отримують від учителя та розміщують на учнівському небосхилі. Кількість зірок кожного учасника дебатів – оцінка гри однокласниками

Слайд 3. Наш зорепад

 
Наш зорепад
Команда А
Команда N

VI. Інструктаж з виконання домашнього завдання (2 хв.)

Слайд 3. Домашнє завдання

Обов'язкова частина

1. Повторити визначення прав і свобод людини, класифікацію та види прав і свобод людини.

2. По підручнику - стор.44-71 підручника Правознавство (практичний курс) (авт.. Сутковий В.Л., Філіпенко Т.М.)

3. Підготувати матеріал по групам для захисту учнівських проектів по темі «Участь у житті демократичної державі»:

Група 1 готує матеріал на тему «Демократія та форми участі громадян у житті демократичної держави»

Група 2 готує матеріал «В яких документа зафіксовані форми участі громадян у житті демократичної державі»

Група 3 готує матеріал «Громадські об'єднання та дитячі організації»

Група 4 готує матеріал «Демократія у шкільному життя на прикладі учнівського самоврядування»

 




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2014-12-16; Просмотров: 553; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.035 сек.