Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Семестр. з курсу «Історія педагогіки»




РОБОЧА ПРОГРАМА

з курсу «Історія педагогіки»

для студентів ІV курсу відділення «Дошкільна освіта»

 

Слов’янськ - 2011

Структура залікового кредиту курсу

Тема Кількість годин, відведених на:
лекції практичні заняття самостійну роботу
Змістовий модуль І. Історія західноєвропейської педагогіки
Тема 1. Вступ до технології вивчення курсу “Історія педагогіки”.      
Тема 2. Проблеми виховання та освіти в період давнього світу й епоху середньовіччя.      
Тема 3. Розвиток педагогічної теорії і практики у добу Просвітництва та новий час (ХУІІ – І пол. ХІХ ст.).      
Тема 4. Педагогічні системи кінця ХІХ – І пол. ХХ ст.      
Змістовий модуль ІІ. Історія вітчизняної педагогіки
Тема 1. Виховання, писемність та освіта у найдавніші часи та добу Київської Русі. Педагогічні пам’ятки.      
Тема 2. Освіта, школа та педагогічна думка у добу Українського відродження.      
7 семестр. Усього годин      
Тема 3. Освіта та педагогічна думка у ХУІІІ столітті.      
Тема 4. Педагогіка, школа та дошкільне виховання у ХІХ – на поч. ХХ століття.      
Тема 5. Школа, педагогічна думка і дошкільне виховання за радянських часів.      
Тема 6. Відродження національної системи освіти і виховання за часів незалежності.      
8 семестр. Усього годин      
Разом:      

Теми семінарських та практичних занять

Семінарське заняття № 1, 2.

Тема: Вступ до вивчення курсу. Виникнення виховання та освіти у світовій цивілізації (4 год.)

Мета: ознайомити студентів з джерелознавчою базою навчальної дисципліни, особливостями підготовки до семінарських занять; актуалізувати знання щодо опрацювання першоджерел; вчитися аналізувати історико-педагогічну літературу; поглибити та систематизувати знання щодо витоків та причин виникнення педагогічних явищ на перших етапах існування людства, започаткувати формування професійно-особистісного ставлення до педагогічної спадщини минулого.

Хід заняття:

1. Основні поняття курсу: предмет історії педагогіки, завдання, історіографія історії педагогіки, джерельна база, методологічна основа, структура історико-педагогічного знання.

2. Теорії виникнення виховання.

3. Основні риси виховання у первісному суспільстві.

4. Спартанська та афінська системи виховання.

5. Особливості освіти та виховання у Давньому Римі.

6. Античні філософи про виховання та освіту.

Практичні завдання:

1. Скласти схему шкіл Давнього Риму.

2. Підготувати реферативні повідомлення: «Внесок Аристотеля у розвиток дошкільної педагогіки», «М.Ф.Квінтіліан про навчання та виховання дітей дошкільного віку».

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

 

Семінарське заняття № 3.

Тема: Розвиток школи, виховання та педагогічних ідей у період Середньовіччя та добу Відродження (2 год.)

Мета: познайомити студентів з тенденціями розвитку освітньо-виховного процесу в означену добу, причинами зародження гуманістичних ідей, поглибити знання на основі вивчення першоджерел, формувати вміння та навички публічного виступу та участі в дискусії.

Хід заняття:

1. Монополія релігії та церкви на освіту, науку, культуру. Система виховання та освіти в країнах Європи.

2. Система лицарського виховання.

3. Середньовічні університети, характерні риси організації навчального процесу, зміст освіти та методи навчання, роль у розвитку освіти, науки та культури.

4. Епоха Відродження. Зародження гуманістичної педагогіки. Видатні педагоги-гуманісти (В.да Фельтре, Ф.Рабле, М.Монтень, Т.Мор, Т.Кампанелла та ін.).

Практичні завдання:

1. Підготувати реферативне повідомлення про відкриття перших університетів Європи.

2. Підготувати реферативне повідомлення про одного з педагогів-гуманістів (за вибором).

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 4.

Тема: Науково-педагогічна системаЯ.А.Коменського (2 год.).

Мета: познайомити студентів із спадщиною засновника педагогічної науки Я.Коменського, вчити аналізувати та критично оцінювати структурні компоненти авторської педагогічної системи, її значення для подальшого розвитку педагогічної науки та практики; обґрунтовувати значення доробку Я.Коменського для сучасної дошкільної педагогіки.

Хід заняття:

1.Життя та педагогічна діяльність Я.Коменського. Характеристика його світогляду.

2.Основні структурні елементи педагогічної системи Я.Коменського Ідея всезагальної освіти, провідної ролі виховання у формуванні особистості людини (за матеріалами розділів 6; 9 «Великої дидактики»).

3.Принцип природовідповідності виховання (за матеріалами розділу 16 «Великої дидактики»).

4.Вікова періодизація та система шкіл.

5.Аналіз «Материнської школи» як першого джерела з дошкільної педагогіки.

6.Значення педагогічної системи Я.Коменського для подальшого розвитку педагогічної науки та освіти.

Практичні завдання:

1. Скласти конспект 6, 9 та 16 розділів «Великої дидактики».

2. Заповнити схему за матеріалами «Материнської школи»: загальні цілі виховання та його організація (розділ 2,3); завдання виховання та його зміст (р. 4); методи виховання – фізичного, розумового, морального (за вибором) – р.5 - 9; критерії готовності до шкільного навчання (р. 11-12).

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-24; Просмотров: 434; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.011 сек.