Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Практичне заняття № 7




Тема: Дитячий садок початку ХХ століття (2 год.).

Мета: познайомити студентів з тенденціями розвитку педагогічної думки в галузі дошкільного виховання, авторськими концепціями, учити виокремлювати перспективні ідеї педагогів відповідного періоду, визначати звۥязок із сучасними пріоритетами дошкільної освіти.

Хід заняття:

1. Н.Лубенець про організацію педагогічного процесу у дитячому садку.

2. Авторська концепція Є.Тихєєвої.

3. Дитячий садок М.Свентицької.

4. Погляди Л.Шлегер на роботу дитячого садка.

Практичне завдання: за власним бажанням досконало опрацювати одну концепцію (дивитись список педагогічних творів для самостійного вивчення, вміщених у хрестоматії) та вміти її репрезентувати на засіданні круглого столу за таким орієнтовним планом: мета та завдання дошкільного виховання; програма (ставлення до неї, принципи побудови); організація та зміст педагогічного процесу; педагогічні кадри, їх підготовка. Підготуватися до дискусії за такими питаннями: як висвітлено дух та основні риси часу у концепціях дитячого садка, як можна оцінити внесок педагогів у розвиток ідей гуманної педагогіки; що з’єднує концепції, а що робить їх оригінальними; які ідеї та положення увійшли до сучасних документів з дошкільного виховання, критичні зауваження.

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

 

Семінарське заняття № 8, 9.

Тема: А.Макаренко та В.Сухомлинський – засновники гуманістичної педагогіки (4 год.).

Мета: розширити знання студентів про педагогічну спадщину А.Макаренка та В.Сухомлинського та їх визначальну роль у становленні педагогічної думки в Україні, формувати переконання у можливості використання їх ідей у сучасній освітній практиці.

Хід заняття:

1. Основні педагогічні ідей А.Макаренка.

2. Значення та роль сімейного виховання у житті дитини. Поради батькам.

3. В.Сухомлинський та сутність його педагогічної творчості, її самобутність та оригінальність.

4. “Батьківська педагогіка” В.Сухомлинського.

5. Дискусійне обговорення з приводу актуальності педагогічних ідей А.Макаренка та В.Сухомлинського.

Практичне завдання: добрати матеріал з першоджерел та зробити конспективні записи (твори вказані у списку літератури) для повідомлення та підготуватися до дискусії за відповідними питаннями.

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

За відвідування всіх аудиторних занять студент отримує бонус – 5 балів


Завдання для самостійної роботи (обов’язкові) – 32 год. / 17 бал.

ЗМ І.

1. Скласти порівняльну характеристику педагогічних систем Ф.Фребеля, П. Кергомар, М.Монтессорі, О.Декролі на основі опрацювання матеріалів навчальних посібників та творів названих авторів за схемою: автор (країна), характеристика світогляду; теорія розвитку дитини; мета і завдання виховання; зміст, форми та методи виховання; місце виховання та навчання дитини

(5 балів)

2. Підготувати міні-реферат за темою (на вибір):

- Витоки дошкільної освіти в античній педагогіці.

- Вплив гуманістичних ідей західноєвропейського Відродження на розвиток педагогічної теорії і практики.

- Теорія вільного виховання Ж.Ж.Руссо.

- Значення педагогічної спадщини Й.Песталоцці у розвитку дошкільної педагогіки.

- М.Монтессорі про розвиток і виховання дитини-дошкільника.

- Вальдорфський дитячий садок: історія і сучасність.

(4 бали)

ЗМ ІІ.

1. Підготувати біографію та характеристику педагогічної діяльності одного з видатних вітчизняних педагогів І пол. ХІХ століття, виокремити основні педагогічні ідеї (2 бали)

2. Підготувати біографію та характеристику педагогічної діяльності одного з видатних вітчизняних педагогів ІІ пол. ХІХ століття, виокремити основні педагогічні ідеї (2 бали)

3. Порівняльна характеристика поглядів А.Макаренка та В.Сухомлинського

(4 бали)

Студенти, які навчаються за індивідуальним графіком, виконують завдання для самостійної роботи (обов’язкові) – 17 б. та завдання для самостійної роботи (вибіркові) – не більше, ніж 33 б.

Завдання для самостійної роботи (вибіркові)

ЗМ І.

1. «Історія педагогіки – це окуляри, скрізь які бачиш майбутнє» – прокоментувати даний вислів. Навести приклади педагогічних аксіом, що склалися в історії виховання та навчання - 2 б.

2. Розробити тестові завдання за темою «Освіта і педагогічна думка в античному світі» - 3 б.

3. Скласти педагогічний словник термінів з будь-якої авторської педагогічної системи (на основі аналізу праць педагога) – 3 б.

4. Розробити кросворд за будь-якою темою даного модуля (не менше 20 слів) – 4 б.

5. Доберіть по 5 і більше історичних, культурних, педагогічних термінів, що характеризують кожну з історичних епох: античний світ; Середньовіччя; Відродження; Просвітництво; Новий час; друга пол. ХІХ – поч. ХХ ст. – 3 б.

6. Скласти тезовий план до першоджерел видатних педагогів нового часу: Я.Коменський, Д.Локк, Ж.-Ж. Руссо, Й.Песталоцці, Ф.Фребеля – 4 б

7. Розробити проект «Один день у дитячому садку Ф.Фребеля» - 8 б.

ЗМ ІІ.

1. Підготувати мініреферат за темою (на вибір) – 4 б.:

- Педагогічні пам’ятки та література Київської Русі та ХУ-ХУІІ ст. («Повчання В.Мономаха дітям», «Домострой», «Громадянство звичаїв дитячих»).

- Система козацького навчання та виховання.

- Видатні діячі освіти епохи українського Відродження.

- Педагогічні ідеї Г.Сковороди.

2. Скласти опорну схему «Структура початкової, середньої та вищої освіти у ХУІІІ ст.» – 2 б.

3. Зі статей К.Д.Ушинського підібрати найбільш влучні вислови та прокоментувати – 2 б.

4. За власним бажанням обрати та презентувати найбільш популярну для ХІХ ст. педагогічну теорію (систему) – 4 б.

5. Порівняльна характеристика поглядів на проблему вільного виховання (Л.Толстой, К.Вентцель, Л.Шлегер, М.Свентицька) – 4 б.

6. Розробити проект «Один день у дитячому садку С.Русової» – 8 б.

7. Підготувати мініреферат за темою «Досвід В.Сухомлинського в роботі з 6-річними першокласниками» – 4 б.

8. Розробити кросворд за будь-якою темою даного модуля (не менше 20 слів) – 4 б.


Форма контролю: екзамен

Перелік питань до екзамену:

1. Історія педагогіки як наука та навчальна дисципліна. Основні поняття курсу. Структура історико-педагогічного знання.

2. Теорії походження виховання.

3. Виховання, писемність та освіта у найдавніші часи.

4. Давньогрецька та давньоримська виховні системи.

5. Виникнення педагогічних ідей в античній філософії.

6. Виховання та освіта в період Середньовіччя (країни Західної Європи).

7. Гуманістична педагогіка європейського Відродження.

8. Освіта та педагогічна думка першого періоду державності України (Київська Русь) та у ХІІІ-ХУ ст.

9. Виховання та освіта у козацьку добу.

10. Педагогічна думка українського Відродження.

11. Педагогічна теорія Я.Коменського.

12. Педагогічні ідеї Д.Локка.

13. Теорія вільного виховання Ж.Ж.Руссо.

14. Педагогічна система Й.Песталоцці.

15. Перші заклади суспільного дошкільного виховання у Західній Європі (І.Базедов, І.Оберлін, Р.Оуен).

16. Педагогічна система Ф.Фребеля.

17. Основні напрямки в розвитку педагогічної науки кінця ХІХ – поч. ХХ століття.

18. Розвиток дошкільної педагогіки у зарубіжних концепціях кінця ХІХ – поч. ХХ століття (П.Кергомар, О.Декролі, М.Монтессорі, Р.Штайнер).

19. Стан вітчизняної початкової, середньої та вищої освіти у ХУІІІ ст. Освітні реформи.

20. Вітчизняна педагогічна думка ХУІІІ ст.

21. Школа, педагогічна думка та дошкільне виховання у І пол. ХІХ ст. в Україні та Росії.

22. Суспільно-педагогічний рух 60-х років ХІХ ст. та основні напрямки розвитку педагогічної думки, їх представники.

23. Педагогічна теорія К.Д.Ушинського.

24. К.Д.Ушинський про сімейне та суспільне дошкільне виховання.

25. Педагогічні погляди М.І.Пирогова.

26. Педагогічні ідеї Л.М.Толстого.

27. Зародження суспільного дошкільного виховання в Україні та Росії (перші дитячі садки, товариства, журнали, курси, розвиток самобутнього напрямку дошкільного виховання).

28. Становлення дошкільної педагогіки як науки (А.Симонович, Є.Водовозова, Є.Конраді).

29. Освіта та вітчизняна педагогічна думка у кінці ХІХ – поч. ХХ століття.

30. Розвиток суспільного дошкільного виховання на межі ХІХ- ХХ століть.

31. Концепції дитячого садка початку ХХ століття.

32. Національна освіта та педагогічна думка у роки УНР (1917-1919 рр.).

33. С.Русова – видатний громадський діяч, теоретик і практик в галузі суспільного дошкільного виховання. Концепція національного дитячого садка.

34. Школа і дошкільне виховання після Жовтневої революції 1917 р.

35. Освіта та педагогічна думка у 20-30-ті роки ХХ століття.

36. Стан суспільного дошкільного виховання у 20-30-ті рр.

37. Розвиток дошкільної педагогіки як науки у 20-30-ті роки.

38. Педагогічна теорія і практика А.С.Макаренка.

39. Вчення А.Макаренка про дитячий колектив.

40. Педагогічна діяльність і спадщина В.О.Сухомлинського.

41. В.Сухомлинський про навчання і виховання дітей 6-ти річного віку.

42. Стан освіти та суспільного дошкільного виховання у 40-80- ті роки.

43. Відродження національної освіти та дошкільного виховання в період становлення української державності (90-ті роки ХХ ст.).

44. Сучасна державна національна політика в галузі дошкільної освіти.

 


Основна література

документи

1. Декларація про державний суверенітет України. - К.: Україна, 1991.

2. Про освіту: Закон Української РСР // Рад. школа. - 1991. - №9.

3. Про мови в Українській РСР // Укр. мова і література в школі. - 1990. - №5.

4. Концепція педагогічної освіти в Україні. - К., 1991.

5. Концепція дошкільного виховання в Україні. - К., 1993.

6. Державна національна програма “Освіта. Україна ХХІ століття ”. – К., 1993.

7. Базовий компонент дошкільної освіти в Україні. – К., 1999.

8. Закон України “Про дошкільну освіту ”. – К., 2001.

9. Національна доктрина розвитку освіти в України у ХХІ столітті. – К., 2002.

навчальні посібники

10. Артемова Л. Історія педагогіки України. – К.: Либідь, 2006.

11. Егоров, С., Лыков С., Волобуева Л. Введение в историю дошкольной педагогики. – М., 2001.

12. История педагогики / Н.А.Константинов, Е.Н.Медынский, М.Ф.Шабаева. - Изд. 5-е. - М., 1982.

13. История дошкольной педагогики / Под ред. Л.Литвина. – М., 1989.

14. История зарубежной дошкольной педагогики: Хрестоматия. – М., 1986.

15. История дошкольной педагогики в России: Хрестоматия. – М., 1987.

16. История советской дошкольной педагогики: Хрестоматия. – М., 1988.

17. История дошкольной педагогики в России: Хрестоматия. – М., 1999.

18. История зарубежной дошкольной педагогики: Хрестоматия. – М., 2000.

19. История педагогики и образования / Под ред. А.Пискунова. – М., 2001.

20. Левківський М., Микитюк О. Історія педагогіки. - Харків, 2002.

21. Любар О., Стельмахович М., Федоренко Д. Історія української школи і педагогіки. – Київ: Знання, КОО, 2003.

22. Нариси історії українського шкільництва (1905-1933) / За ред. О.Сухомлинської. – К., 1996.

23. Сбруєва А., Рисіна М. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах. – Суми, 2000.

24. Улюкаєва І. Історія суспільного дошкільного виховання в Україні (кінець ХІХ – 1941 р.): Навчальний посібник. – Бердянськ, 2004.

25. Хрестоматія з історії дошкільної педагогіки / За ред. З.Борисової. – К., 2004.

26. Хрестоматия по истории зарубежной педагогики / Под ред. А.Пискунова. – М., 1981.

педагогічні твори для самостійного вивчення студентами

(видання цих творів визначає викладач за хрестоматіями

або окремими збірками праць)

27. Коменський Я.А. Велика дидактика (Розд. 6, 9, 16). Материнська школа, або про дбайливе виховання юнацтва в перші шість років.

28. Локк Д. Думки про виховання.

29. Руссо Ж.Ж. Еміль, або про виховання.

30. Песталоцці Й.Г. Як Гертруда вчить своїх дітей. Листи Г.Песталоцці. Книга матерів, або Порадник для матерів, як їм навчати своїх дітей спостерігати і говорити.

31. Оуен Р. Уривки з педагогічних творів.

32. Фребель Ф. Дитячий садок.

33. Монтессорі М. Метод наукової педагогіки, застосовуваний до дитячого виховання в «будинках дитини».

34. Кергомар П. Дошкільне виховання і дитячі садки у Франції.

35. Декролі О. Школа і виховання. Збудження інтелектуальної й рухової активності за допомогою виховуючих ігор.

36. Одоєвський В.Ф. Наказ особам, що безпосередньо завідують дитячими притулками. Досвід про педагогічні способи при початковій освіті дітей. Розмови з дітьми.

37. Толстой Л.М. Про вільну школу. Кому у кого вчитися писати, селянським дітям у нас, чи нам у селянських дітей?

38. Ушинський К.Д. Про народність у громадському вихованні. Рідне слово. «Рідне слово». Книга для тих, хто навчає. Людина як предмет виховання (Передмова. Розділ ХХХ). Педагогічна подорож по Швейцарії. Праця в її психічному та виховному значенні.

39. Симонович А.С. Дитячий садок.

40. Водовозова Є.М. Розумове і моральне виховання дітей від першого вияву свідомості до дошкільного віку.

41. Шлегер Л.К. Практична робота в дитячому садку.

42. Тихеєва Є.І. Сучасний дитячий садок, його значення та обладнання.

43. Русова С.Ф. Дошкільне виховання. У дитячому садку.

44. Свентицька М.Х. Наш дитячий садок.

45. Лубенець Н.Д. Фребель и Монтессорі.

46. Макаренко А.С. Лекції про виховання дітей. Книга для батьків.

47. Сухомлинський В.О. Серце віддаю дітям. Павлиська середня школа. Батьківська педагогіка. Як виховати справжню людину.

Додаткова література

1. Антология педагогической мысли УССР – М.: Педагогика, 1988.

2. Артемова Л.В. Освічені жінки козацької доби // Дошкільне виховання. – 1996. - №5.

3. Борисова З. Ф.Фребель – засновник ідеї дитячого садка // Дошкільне виховання. – 2002. - № 12.

4. Горюнова В. Перша в Україні (Монтессорі-школа). – Дошкільне виховання. – 1997. - №11.

5. Горюнова В. Вальдорфським шляхом. – Дошкільне виховання. – 1997. – №11.

6. Головченко В.І. Подвижник української освіти (І.Стешенко). – Рідна школа. – 1994. – №1-2.

7. Коджаспирова Г. История образования и педагогической мысли: таблицы, схемы, опорные конспекты. – М., 2003.

8. Колесникова И. Педагогические цивилизации и их парадигмы. – Педагогика, 1995. - №6.

9. Круглашов А.М. М.Драгоманов про історичну долю та завдання освіти на Україні. – 1991. - №8.

10. Корнетов Г.Б. Всемирная история педагогики: цивилизационный подход. – Педагогика, №3. – 1995.

11. Майборода В. “Я сюди прийшов не ламати” (М.Василенко – міністр освіти у період П.Скоропадського.) – Рідна школа. – 1996. - №3.

12. Макаренко В.Мій брат Антон Семенович // Рідна школа. – 1991. - № 4 – 12.

13. Мельничук О.С. Історія педагогіки України: Навчальний посібник. - Кіровоград: КДПУ. – 1998.

14. Муравицька М. Концепція національної освіти М.Драгоманова. – Рідна школа. – 1996. - №4.

15. Плохій З., Марочко Г. Дошкіллля у світі. Дещо про сьогодення. – Дошкільне виховання. – 1996. - №8,9.

16. Персоналії в історії національної педагогіки: 22 видатних українських педагога / Під ред. А.Бойко. – К., 2003.

17. Проскура О. С.Русова і концепція українського дитячого садка. – Дошкільне виховання. - №1, 1994.

18. Розвиток освіти і педагогічної думки на Україні / За ред. М.Ярмаченка. – К., 1991.

19. Руденко Ю. Українська козацька педагогіка // Рідна школа. – 1994. - № 5.

20. Русова С. Вибрані педагогічні твори. – Київ, 1995.

21. Сім’я і родинне виховання (концепція). – Рідна школа. – 1996. - №12

22. Слободянюк Т. Подвижниця національного відродження // Дошкільне виховання. – 2003. - № 3.

23. Стрюк К. Система М.Монтессорі – нове чи старе. – Дошкільне виховання. – 1996. – №3.

24. Стельмахович М. Сім’я і родинне виховання в Україні: до ХІХ ст.// Рідна школа. – 1992. - №3-4.: з початку ХІХ ст. і донині // Рідна школа. – 1992. - №4.

25. Стельмахович М. Українська родинна педагогіка. – К., 1997.

26. Улюкаєва І. Суспільне дошкільне виховання і підготовка пед. кадрів у роки УНР (1917-1919) – Дошкільне виховання. – №1. – 1994.

27. Хілліг Г. «Подряпини» на образі видатного педагога. – Рідна школа, 1991. - №3.

28. Цирульников А. История образования в портретах и документах. – М., 2000.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-24; Просмотров: 1508; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.009 сек.