Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Сабақ № 4 Тема урока Тұрлаусыз мүшелер. Толықтауыш. Анықтауыш. Пысықтауыш. Қазақ қыздарының ұлттық киімдері.




Топ 2С-1
Күні  

Сабақтың тақырыбы:

Тема урока Тұрлаусыз мүшелер. Толықтауыш. Анықтауыш. Пысықтауыш. Қазақ қыздарының ұлттық киімдері.

Сабақтың мақсаты:

Цели урока:

1. Шолу

Образовательная: Тұрлаусыз мүшелерден алған білімдерін пысықтау, тәжірибеде қолдану, жеке, топтық жұмыс жүргізе білуге дағдыландыру.

2. Дамыту

Развивающая: Қабілетіне қарай оқи білуге, өзіндік пікірін айта білуге машықтандыру.

 

3. Тәрбиелік

Воспитательная: Білім алушыларды адамгершілікке тәрбиелеу.еңбекқор болуға тәрбиелеу.

Сабақтың типі:

Тип урока: Білім, іскерлік, дағдыны қолдану сабағы

Сабақ түрі:

Вид урока: бекіту сабақ

Оқыту әдісі:

Метод обучение: Сұрақ - жауап, жеке - топтық жұмыс

Пәнаралық байланыс:

Межпредметная связь: қазақ әдебиеті, тарих

Көрнекі құралдар:

Оборудование урока: оқулық, үлестірмелі материалдар, сөздіктер

Студенттер білуі керек:

Студенты должны знать:Тұралусыз мүшелерін ажырата білуді және олардың жасалу жолдары, оның сөйлемдегі қызметі туралы білу керек

Студенттер істей білуі керек:

Студенты должны уметь:Сөйлем мүшелерін талдауды және қай сөйлем мүшесіне жататының

Сабақ жоспары

Сабақ кезеңдері Оқу материалының мазмұны Оқытудың әдістемелік тәсілдері мен әдістері Оқу құралдары Уақытты мөлшерлемелеу
  Ұйымдастыру кезеңі Студенттерді амандасу, назарларын сабаққа аудару дәптер 5 мин
  Үй жұмысын тексеру Берілген тақырып бойынша тексеру   Сұрақ-жауап 10 мин
  Жаңа білімді меңгерту Баяндау, ой қозғау Үлестірмелі материалдар 15 мин
    Тұралусыз мүшелерін тереңрек таныстыру, оның ерекшеліктерін түсіндіру Мәтінді талдау әдістемелік нұсқау 15 мин

 

Үзіліс – 5 минут

    Мәтінмен жұмыс жасау Ауызша оқып, жазбаша аудару дәптер 20 мин
    Жаңа тақырыпты бекіту Диалог құру сұрақ қою 10 мин
    Түсіндірме жасап, баға қою талдау   журнал 10 мин
  Үй тапсырмасы Жазбаша талдау   оқулық  3 мин
    Рефлексия жазбаша   Үлестірмелі материал 2 мин

 

Сабақтың барысы:   

Өткен сабақты қайталау
1. Сөйлем дегеніміз не?
2. Сөйлемнің қандай мүшелерін білесіңдер?
3. Сөйлемнің қандай түрлері болады?
4. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
5. Бастауыш дегеніміз не?
6. Баяндауыш дегеніміз не?

Жаңа сабақ

Сабақтың мақсаты:

1. Білім алушыларға тұрлаусыз мүшелер туралы түсінік беру.

2. Білім алушыларға қазақ халқының ұлттық бас киімдерінің ерекшеліктері, түрлері, пайдалану және тұтыну ерекшеліктері туралы түсінік беру.

 

ЕРЕЖЕ:
Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері (второстепенные члены предложения)
- сөйлемдегі бастауыш, баяндауыштардан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелер деп атайды. Оларға қандай? Кімге? Неге? Нені? Қашан? қайда? т. б. сұрақтар қойылады.

Тұрлаусыз мүшелерді тіл білімінде үш топқа бөліп қарау қалыптасқан:

· анықтауыш;

· толықтауыш;

· пысықтауыш.

1. -тапсырма: Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сөйлем мүшелеріне талда.

Марат ойыншықпен ойнады. Мал өрістен қайтты. Қайсар дүкенге келді. Әсия төсекті әдемілеп жинады. Екі дос мектептен қайтты.

 

2- тапсырма. Сөйлемдерге тұрлаусыз мүшелерді қосып жаз(добавьте в предложение втроспенные предложение).

Жаңбыр басылды. Аспан ашылды. Күн ашылды. Күн жылынды. Су ақты.

 

3- тапсырма.Берілген мәтінді оқып аудару.

Мәтінмен жұмыс: Қазақтың ұлттық киімдері.


       Қазақ халқының қолөнері –ертеден-ақ дамып келе жатқан бай қазына. Қолөнердің басты бір саласы-киім тігу. Ұлттық киімдер ерте заманнан күні бүгінге дейін әрі әсем, әрі ыңғайлылығымен де пайдаланылып келеді. Қазақ киімнің ою-өрнегінде, әрбір әшекейінде халық тарихыңың, ой-дүниесінің қайталанбас көрінісі бар.Ол –қазақ халқының ұлттық мәдениетінің бір үлкен саласы.

Қазақтың ұлттық киімдері негізінен мынандай түрге бөлінеді: іштік киімдер, сыртқы (өң) киімдер, сулық киімдер, ерлердің бас киімдері, әйелдердің бас киімдері, аяқ киімдер. Қазақ халқының ұлттық киімдері климаттық жағдайлар ескеріліп, ежелгі дәстүрлер бойынша тігіледі. Біркиер киім қымбат матадан тігілген. Той-думандарға барғанда, жат елге сапарға шыққанда киетін сәнді киім болған.Ұлттық киімдерге біз тақия, қалпақ, сәукеле, мәсі, саптама етік, кимешек, жейде, көйлек, камзол, шапан, ішік тағы сол сияқты киімдерді жатқызамыз. Ішкі киімдер: көйлек, желет, кәзекей; сыртқы киімдер: шапан, күпі, кеудеше, тон; сулық киімдерге: шекпен, шапан, т.б. жатады. Қазақ әйелдерінің ұлттық киімі: көйлек, кимешек, қамзол, тақия, сәукеле, кәзекей, кебіс, мәсі, т.б.

Қазіргі кезде киімдер заманға сай тігіледі. Алайда оларды әшекейлегенде қазақ ұлттық ою-өрнектерді пайдаланылады. Оларға зер салынады, асыл тастар қойылады. Сондай-ақ киімдерді жеңіл түрде әдемі ұлттық оюлар және өрнектермен әшекейлейді. Ұлттық нақышпен безендірілген киім адамды салтанатты етіп көрсетеді, сәнін арттырады.

·  Автордың/кейіпкердің позициясына өз көзқарасыңызды

· білдіріңіз

·  Автордың өз кейіпкеріне деген көзқарасы қандай ?

· Ойыңызды дәлелдеңіз

·  Бұл үзіндіде сізді не таңқалдырды? Неге?

 

 

4 -тапсырма. Берілген сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін анықтаңыз (Определите втроспенные члены предложения).

Қазақ халқының ұлттық киімдері климаттық жағдайлар ескеріліп, ежелгі дәстүрлер бойынша тігіледі. Қазіргі кезде киімдер заманға сай тігіледі. Алайда оларды әшекейлегенде қазақ ұлттық ою-өрнектерді пайдаланылады. Оларға зер салынады, асыл тастар қойылады.

Үй жұмысы: Тұрлаусыз мүшелерге 3 сөйлем құрастыру.

 

 




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2023-10-24; Просмотров: 89; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.012 сек.