КАТЕГОРИИ: Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748) |
Практичне заняття 9 1 страница
У ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА ХВОРОБ, СПРИЧИНЕНИХ КИШКОВИМИ БАКТЕРІЯМИ Мета заняття: — знати особливості взяття патологічного матеріалу для дослідження та його транспортування до бактеріологічної лабораторії; — навчитися проводити взяття патологічного матеріалу для дослідження; — навчитися оформляти супровідну документацію; — навчитися проводити первинний посів матеріалу на поживні середовища; — знати препарати для специфічного лікування та профілактики хвороб, спричинених кишковими бактеріями. Оснащення: поживні середовища виготовлені та з ростом культури ешерихій і сальмонел, поживні середовища Ендо, Плоскирєва, вісмут-сульфіт агар, Ресселя, Гісса, МПБ з інді-каторними папірцями, фантом, ректальний тампон, ізотонічний розчин натрію хлориду у флаконі, бланки направлення, стерильна баночка з дерев'яною паличкою (для демонстрації), стерильні баночки з розведеними фекаліями у відношенні 1:10, бактеріологічні петлі, шпателі для посіву, пінцети, маркер, сірники, спиртівки, вакцини, лікувальні препарти.
План 1. Взяття фекалій для дослідження, оформлення направлення. 2. Посів калу на середовища Ендо, Плоскирєва, вісмут-сульфіт агар. 3. Вивчення росту ешерихій, сальмонел, шигел на середовищах Ендо, Плоскирєва, Ресселя, Гісса, вісмут-сульфіт агарі. 4. Ознайомлення з методикою проведення серологічного методу діагностики. 5. Ознайомлення з препаратами для специфічної профілактики і лікування хвороб, спричинених кишковими бактеріями. Хід заняття 1. Взяття фекалій для дослідження, оформлення направлення
Завдання 1. Ознайомтеся з методами взяття фекалій на бактеріологічне дослідження. Оскільки ентеробактерії (ешерихії, шигели, сальмонели) уражують переважно кишечник, на аналіз найчастіше відбирають фекалії. Відбір проводять двома способами: фекалії відбирають із суден, горшків чи лотків у стерильну баночку або забирають ректальним тампоном. Оптимальний для виділення культури ентеробактерій відбір фекалії слід провести одразу після дефекації. Посуд, у який збирають фекалії від хворого, дезінфікують освітленим розчином хлорного вапна, потім багаторазово промивають гарячою водою до повного видалення слідів дезінфектанту. Фекалії відбирають із посуду (у немовлят — із пелюшок) стерильною дерев'яною паличкою у кількості 3—5 г із останніх порцій (більшість ентеробактерій уражує тонку кишку) і вміщують у стерильну баночку. Якщо у фекаліях є домішки, то їх обов'язково включають у пробу: гній, слиз, пластівці (але не кров!). У разі неможливості отримати фекалії після дефекації матеріал відбирають безпосередньо із прямої кишки ректальним тампоном. Завдання 2. Проведіть (на фантомі) відбір фекалій ректальним (від лат. rectum — пряма кишка) тампоном. Алгоритм "Взяття фекалій ректальним тампоном": — надягніть гумові рукавички; — покладіть фантом на лівий бік (пацієнту пропонують лягти на лівий бік і зігнути ноги в колінах); — візьміть ректальний тампон (без пробірки) у праву руку; — візьміть у ліву руку флакон зі стерильним ізотонічним розчином натрію хлориду, зніміть з нього пробку мізинцем правої руки; — опустіть ректальний тампон у флакон з ізотонічним розчином натрію хлориду; — видаліть ректальний тампон з флакона, віджимаючи його об стінки флакона; — закрийте флакон пробкою (тампон тримайте правою ру- кою);
Увага! Не можна відбирати матеріал сухим тампоном. Не можна вводити тампон силою. За наявності набряку слизової оболонки прямої кишки і виразок це призведе до додаткового травмування і спричинить біль у пацієнта. — розведіть сідниці пацієнта великим і вказівним пальцями лівої руки; — уведіть тампон у пряму кишку на 3—5 см у напрямку пупка, поверніть його паралельно до хребта і введіть ще на 5—7 см;
Увага! У дорослих тампон вводять на глибину 8—10 см, у дітей — на 3—5 см. — видаліть тампон із прямої кишки, опустіть його у стерильну пробірку (з якої був взятий), підпишіть на пробірці номер аналізу; — поставте тампон у штатив, вимийте руки; — заповніть направлення. 2. Посів калу на поживні середовища Ендо, Плоскирєва, вісмут-сульфіт агар
Завдання 3. Проведіть лосів фекалій на середовища Ендо, Плоскирєва, вісмут-сульфіт агар. Фекалії, відібрані у стерильні баночки, мають бути посіяні не пізніше 2 год від моменту взяття. Доставлені фекалії розводять ізотонічним розчином натрію хлориду у співвідношенні 1:5 або 1:10 і дають відстоятися протягом ЗО—60 хв. Грубі часточки фекалій осідають на дно. Енте-робактерії як факультативні аероби скупчуються на поверхні, тому під час посіву матеріал відбирають з баночки бактеріологічною петлею або піпеткою з поверхні і наносять 1—2 краплі на поверхню поживного середовища. Поверхня пластинчастих середовищ повинна бути підсушеною, на ній не має бути крапель конденсаційної води. Посів проводять петлею або шпателем. Методику посіву на пластинчасте середовище петлею див. у практичному занятті 3, завдання 2; методику посіву шпателем див. у практичному занятті 3, завдання 7. Чашки з посівами ставлять у термостат за температури 37 °С. 3. Вивчення росту ешерихій, сальмонел, шигел на середовищах Ендо, Плоскирєва, вісмут-сульфіт агарі, Ресселя, Гісса Завдання 4. Опишіть культуральні властивості ентеро-бактерій на середовищах Ендо, Плоскирєва, вісмут-сульфіт агарі, Ресселя, Гісса, (алгоритм див. у практичному занятті 3, завданнях 9,10,11). Порівняйте стерильне середовище Ресселя із посівом культури ентеробактерій, зробіть висновок, орієнтовно до якого роду можна віднести культуру: ешерихій, сальмонел чи шигел. Оскільки ешерихії ферментують лактозу і глюкозу, у середовищі змінюється колір індикатора в косячку і в стовпчику. Сальмонели і шигели ферментують тільки глюкозу, тому колір індикатора змінюється тільки в стовпчику. Наявність газу визначають за наявністю кульок газу або розриву середовища. Невелика кількість ознак, що виявляються у культури ентеробактерій на середовищі Ресселя, не дає змоги достовірно визначити її родову приналежність, тому з метою диференціації родів використовують середовища Гісса і МБП. Порівнюючи контрольні й дослідні ряди середовищ Гісса і враховуючи колір індикаторних папірців, роблять висновок про сахаролітичні і протеолітичні властивості ентеробактерій. На середовищах Гісса визначають також рухливість мікроорганізмів. Якщо культура росте вздовж уколу, а середовище залишається прозорим, мікроби нерухливі, якщо культура росте по всьому об'єму середовища, то мікроби рухливі. Найточніше визначають рід виділеної культури за антигенною структурою в РА на склі з імунними сироватками. І 4. Ознайомлення з методикою проведення серологічного методу діагностики Завдання 5. Ознайомтеся з проведенням серологічного методу діагностики при захворюваннях сальмонельозної етіології. Для серологічної діагностики черевного тифу, паратифів А і В та інших сальмонельозів використовують реакцію Відаля. Антитіла у хворих на черевний тиф і паратифи А і В з'являються у крові уже на 4-у добу хвороби, і їх кількість різко збільшується на 8—10-у добу. Оскільки клінічно черевний тиф і паратифи А і В дуже схожі, серологічні реакції, в тому числі і реакцію Відаля, ставлять одночасно з діагностикумами S. typhi (O- і Н-) і S. paratyphi А і В (ОН-). Збудником хвороби вважають той мікроорганізм, діа-гностикум з якого дає позитивну реакцію аглютинації з сироваткою крові хворого. Збудники черевного тифу і паратифів А і В мають спільні групові антигени, тому їх діагностикуми здатні давати групову РА. Позитивним вважається результат у тому ряду пробірок, де аглютинація відбувається у більшому розведенні сироватки. Щоб відрізнити РА у хворого від щеплювальної або анамнестичної, реакцію Відаля ставлять повторно через 5—7 діб. У хворого титр антитіл зростає, а у щепленого або перехворілого не змінюється. Не змінюється також і результат групової реакції (табл. 5). У період реконвалесценції титр антитіл зменшується, що також є діагностичною ознакою. Після проведення обліку РА може бути 2 варіанти відповіді: 1) негативна РА — реакція з діагностикумом... негативна; 2) позитивна РА — реакція з діагностикумом... позитивна до титру... Крім О- і Н-антигену S. typhi містять Vi-антиген. Оскільки ці форми S. typhi більш стійкі до захисних механізмів макроорганізму, вони здатні спричинити хронічне бактеріоносійство. При цьому у крові носія накопичуються Vi-антитіла. Отже, виявлення Vi-антитіл у крові є прямим доказом носійства збудників черевного тифу. Для виявлення Vi-антитіл найбільш чутливою є реакція Vi-гемаглютинації. Для встановлення більш обґрунтованого діагнозу проводять визначення антитіл, що належать до певного класу імуногло-булінів — IgM і IgG. Анамнестичні і щеплювальні належать в основному до класу IgM. У разі вираясеного гострого і особливо хронічного бактеріо-носійства зростає титр IgG. 5. Ознайомлення з препаратами для специфічної профілактики і лікування хвороб, спричинених кишковими бактеріями
Завдання 6. Ознайомтеся з інструкціями щодо застосування препаратів для специфічної профілактики і лікування хвороб, спричинених кишковими бактеріями, визначте їх придатність до використання.
Контрольні запитання 1. Які поживні середовища використовують для первинного посіву матеріалу з метою виділення ентеробактерій? 2. Які існують методи відбору фекалій при хворобах, спричинених ентеробактеріями? 3. Як проводять відбір матеріалу після дефекації? Як його готують до посіву? 4. Як проводять відбір матеріалу ректальним тампоном? 5. Як проводять первинний посів відібраного матеріалу? 6. За якими ознаками проводять первинну ідентифікацію ентеробактерій? 7. Які середовища використовують для вивчення ферментативної активності ентеробактерій? 8. Які визначення слід провести для остаточної ідентифікації культури? 9. Які серологічні реакції використовують для діагностики сальмонельозу? Як відрізнити реакцію аглютинації у хворого від щеплювальної або анамнестичної? 10. Яку серологічну реакцію використовують для виявлення хронічних носіїв інфекції?
Тести Ешерихії, що спричинюють дезинтерієподібну форму хвороби: а) ЕПЕК; б) ЕІЕК; в) ЕТЕК; г) ЕГЕК. Патогенні ешерихії здатні спричинити інфекції: а) тільки ендогенні; б) тільки екзогенні; в) ендогенні й екзогенні. Коліентерити у дітей раннього віку спричинюють: а) ЕПЕК; б) ЕІЕК; в) ЕТЕК; г) ЕГЕК. Товсту кишку уражають: а) ЕПЕК; б) сальмонели; в) ЕТЕК; г) шигели. На бактеріологічне дослідження відбирають: а) кал, гній і слиз; б) кал, кров і слиз; в) кал, гній і кров; г) кал без домішок. Середовища для виділення ентеробактерій під час первинного посіву: а) ЖСА і кров'яний агар; б) Ендо і Плоскирєва; в) Плоскирєва і сироватковий агар; г) Сабуро і тіогліколеве. 7. Для серологічної діагностики черевного тифу використовують реакції: а) Вассермана; б) Вейля—Фелікса; в) Відаля; г) Райта. 8. Для виявлення хронічних носіїв збудників черевного тифу а) виявлення збудника у випорожненнях; б) виявлення 0- і Уі-антитіл у сироватці крові; в) виявлення збудника у крові; г) виявлення О- і Н-антитіл у сироватці крові. 9. Для профілактики внутрішньолікарняних інфекцій, спри- а) піобактеріофаг; б) колі-протейний фаг; в) еубютики; г) антибіотики.
Ситуаційні задачі 1. Після посіву випорожнень на середовища Ендо і Плоскирєва виросли яскраво забарвлені і безбарвні колонії. Які колонії дають підставу запідозрити наявність патогенних ентеро-бактерій у досліджуваному матеріалі? 2. Випорожнення хворого на дизентерію залили 3 % розчином хлораміну і витримали 3 год. Чи достатньо цього для знезараження матеріалу? 3. Хвороба проявляється нудотою, блюванням, частими випорожненнями, які спочатку виділяються у великій кількості, можуть мати вигляд м'ясних помиїв або мутного слизу і крові — "ректальний плювок". Які мікроорганізми могли спричинити такі клінічні ознаки? Як підтвердити діагноз? 4. Для діагностики черевного тифу поставили реакцію аглютинації з черевнотифозним О- і Н-діагностикумом. Титр сироватки з О-діагностикумом— 1:50, з Н-діагностикумом — 1:200. Який висновок можна зррбити, виходячи з цих результатів? 5. Проводячи облік реакції Відаля, виявили, що О-антитіла виявляються у титрі 1:800, Н-антитіла — 1:200. Про який період хвороби це свідчить? 6. Під час профілактичного обстеження на черевний тиф у сироватці крові виявили 0-, Н- і Уі-антитіла. Про що свідчать результати цього дослідження?
Домашнє завдання Підготуйтесь до практичного заняття 10.
Рекомендації щодо самопідготовки до практичного заняття 10 1. Ознайомтеся з темою і метою практичного заняття, запишіть у щоденнику тему і план заняття. 2. Вивчіть теоретичний матеріал (див. підручник, с. 251— 277; практикум, с. 114—122). Практичне заняття 10 ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА ХВОРОБ, СПРИЧИНЕНИХ ЗБУДНИКАМИ ОСОБЛИВО НЕБЕЗПЕЧНИХ ІНФЕКЦІЙ
Мета заняття: \^г- знати особливості забору патологічного матеріалу для дослідження та його транспортування до бактеріологічної лабораторії; -— уміти проводити взяття патологічного матеріалу для дослідження; — уміти оформляти супровідну документацію; — уміти проводити первинний посів матеріалу на поживні середовища; — знати препарати для специфічного лікування та профілактики особливо небезпечних інфекцій. Оснащення: мікроскопи, системи індикаторні паперові для ідентифікації вібріонів, мікропрепарати промислового виробництва, імерсійне масло, протичумний костюм, препарати для специфічної профілактики і лікування хвороб, спричинених збудниками особливо небезпечних інфекцій.
План 1. Ознайомлення з особливостями взяття матеріалу від хворого або підозрілого на особливо небезпечну інфекцію для бактеріологічного дослідження та його транспортування. 2. Ознайомлення з типами протичумних костюмів, правилами їх використання. 3. Вивчення морфологічних і тинкторіальних властивостей збудників особливо небезпечних інфекцій. 4. Ознайомлення з методами діагностики особливо небезпечних інфекцій. 5. Ознайомлення з препаратами для специфічної профілактики і лікування хвороб, спричинених збудниками особливо небезпечних інфекцій. Хід заняття 1. Ознайомлення з особливостями взяття матеріалу від хворого або підозрілого на особливо небезпечну інфекцію для бактеріологічного дослідження та його транспортування ' Завдання 1. Ознайомтеся з правилами взяття матеріалу від хворого або підозрілого на особливо небезпечну інфекцію для бактеріологічного дослідження. Для забезпечення постійної готовності лікувальних закладів до роботи в умовах епідемічних спалахів існують спеціальні укладки для взяття патологічного матеріалу від хворих з підозрою на особливо небезпечну інфекцію і укладки спеціального захисного одягу. В укладку для відбору матеріалу поміщають посуд і інструменти для взяття матеріалу, інструкцію, відповідно до якої слід проводити взяття, направлення, дезінфекційні засоби. Як спеціальний одяг використовують протичумний костюм І типу. Усі медичні заклади повинні мати запас засобів особистої екстреної профілактики та схеми їх використання. У період епідемічного благополуччя вони постійно зберігаються у відділеннях лікарень і бактеріологічних лабораторіях. Існує декілька різних укладок для взяття патологічного матеріалу від хворого або підозрілого на хворобу, а також від трупа і для взяття патологічного матеріалу із об'єктів навколишнього середовища. Посуд та інструментарій складають в окремий бікс або ящик. Стерилізація елементів укладки проводиться один раз на 3 міс. Дезінфекційні засоби зберігають у спеціальному біксі, вони періодично підлягають заміні. Матеріал від хворого або підозрілого на захворювання відбирають негайно після виявлення хвороби, обов'язково до початку антибіотикотерапії. Після взяття патологічного матеріалу для дослідження на посуд із матеріалом наклеюють лейкопластир, на якому простим олівцем ставлять номер, пишуть назву матеріалу. В направленні зазначають також номер, прізвище, ім'я та по батькові хворого, місце роботи або навчання, професію, дату захворювання, дату і час взяття матеріалу. Направлення підписує особа, що забирала матеріал. Матеріал пакують в окремий бікс або в ящик з перегородками, опечатують, на кришці зазначають "верх", "обережно", направлення вміщують у поліетиленовий пакет і відправляють у лабораторію з посильним на спеціальному транспорті. Дослідження проводять у спеціалізованих лабораторіях, що мають дозвіл Центральної режимної комісії МОЗ України на роботу з матеріалом, зараженим або підозрілим на зараження мікроорганізмами І—II груп патогенності. 2. Ознайомлення з типами протичумних костюмів, правилами їх використання Завдання 2. Ознайомтеся з типами протичумних костюмів, правилами їх використання. Захисний протичумний костюм призначений для захисту від зараження збудниками інфекційних захворювань І—II груп небезпеки при всіх основних механізмах передачі: через укус кровосисними комахами, повітряно-краплинним шляхом і під час безпосереднього контакту із зараженим матеріалом. До складу захисного костюма (мал. 7) входять: комбінезон або піжама, шкарпетки, капці, медична шапочка або косинка, гумові рукавички, гумові або кирзові чоботи чи глибокі калоші, ватно-марлева маска (протипиловий респіратор) або фільтруючий чи киснево-ізолюючий протигаз, захисні окуляри типу "пілотні", рушник. За потреби костюм доповнюють прогумованим або поліетиленовим фартухом і такими самими нарукавниками. Комбінезон шиють із щільної тканини (бязі або полотна); спереду роблять глуху застібку на ґудзиках, на кінцях штанин 1 рукавів — зав'язки. Халат шиють також із бязі або полотна за типом хірургічного але значно довший — до нижньої третини гомілки; поли мають глибоко заходити одна за одну; поясок складається з 2 частин, які окремо пришиті до кожної поли; довжина поясу повинна бути такою, щоб його можна було зав'язати петлею. Біля високого комірця пришивають зав'язки за тим самим типом, що і поясок. До рукавів пришивають одну довгу зав'язку. Капюшон шиють з тієї самої тканини, він має повністю закривати лоб, щоки, шию і підборіддя. Косинка повинна мати розміри 90x90x125 см. Ватно-марлеву маску виготовляють із марлі завдовжки 125 см і завширшки 50 см. Посередині кладуть шар вати завдовжки 2 5 см, завширшки 17 см, завтовшки 1,5—2 см (20 г). Краї марлі загинають і під верхній її край кладуть 3 шматочки вати. Довгі кінці марлі розрізають вздовж, не доходячи до ватного шару (довжина розрізу 50 см). Після цього маску складають, загортають у папір, у якому потім стерилізують. Окуляри використовують "пілот-ні", з вигнутими скельцями і широкими краями, які щільно прилягають до обличчя. Окуляри можуть мати іншу конструкцію, яка забезпечує їх герметичність. Для одноразового використання замість окулярів можна використовувати прозорий целофан. Гумові рукавички беруть хірургічні або анатомічні. Залежно від характеру роботи ви- • І тип: комбінезон, велика косин- І типу ка (капюшон), протичумний халат (зав'язка позаду), ватно-марлева маска (респіратор, протигаз), окуляри, гумові рукавички, рушник, шкарпетки, капці, чоботи (гумові або кирзові), фартух, нарукавники і друга пара рукавичок; II тип: все перераховане, але без окулярів; І і II тип костюма надягають для роботи в заразному блоці або в осередку інфекції; III тип: замість комбінезону — піжама, замість чобіт — калоші, немає окулярів і ватно-марлевої маски; IV тип: піжама, шапочка, хірургічний халат, шкарпетки, Надягаючи костюм, слід чітко дотримуватися певної послідовності: комбінезон (чи піжама), шкарпетки, тапці, капюшон (чи велика косинка), халат, чоботи. Зав'язки біля комірця халата, а також поясок зав'язують спереду на лівому боці обов'язково петлею, після чого закріплюють зав'язки на рукавах. Респіратор (чи маску) надягають на обличчя так, щоб були закриті рот і ніс, тому верхній край маски має розміщуватися на рівні нижньої частини орбіт, а нижній — під підборіддям. Верхні зав'язки маски зав'язують петлею на потилиці, а нижні — на тім'ї (за типом пращовидної пов'язки). Після надягання респіратора (чи маски) по боках носа закладають ватні тампони для того, щоб повітря не проходило поза маскою. Окуляри перевіряють на герметичність і міцність скелець, натирають спеціальним олівцем або сухим милом, щоб не пітніли. У місцях можливого проникнення повітря закладають ватні тампони. Гумові рукавички перед надяганням перевіряють на цілість. За поясок халата з правого боку закладають рушник. Перед розтином трупу людей чи тварин додатково надягають фартух, нарукавники, другу пару гумових рукавичок. Якщо необхідно користуватися фонендоскопом, його надягають перед капюшоном або великою косинкою. Знімають костюм повільно, у певній послідовності. Після знімання кожної частини костюма руки в рукавичках опускають у дезінфекційний розчин. Спочатку протирають у напрямку з верху до низу чоботи або калоші тампоном, змоченим дезінфекційним розчином; знімають рушник; протирають дезінфекційним розчином фартух, знімають його і складають внутрішньою поверхнею всередину; знімають нарукавники і другу пару рукавичок; потім знімають фонендоскоп; окуляри відтягують двома руками вперед, уверх і назад за голову; маску розв'язують і знімають, не торкаючись обличчя зовнішньою її поверхнею; розв'язують зав'язки комірця халата, поясок і, опустивши верхній край рукавичок, розв'язують зав'язки рукавів, знімають халат, загортаючи зовнішню поверхню всередину; знімають косинку, збираючи всі її кінці в одну руку на потилиці; знімають рукавички (цілість їх перевіряють у дезінфекційному розчині, а не повітрям); знімають чоботи. Після зняття захисного костюма руки обробляють 70 % етиловим спиртом, ретельно миють туалетним милом, потім миються під душем. Увесь захисний одяг знезаражується після одноразового використання замочуванням у дезінфекційному розчині, авто-клавуванням або кип'ятінням.
3. Визначення морфологічних і тинкторіальних властивостей збудників особливо небезпечних інфекцій у мікропрепаратах Завдання 3. Визначте морфологічні і тинкторіальні властивості збудників особливо небезпечних інфекцій у мікропрепаратах або на таблиці.
Увага! Розгляньте під мікроскопом препарати, що містять збудника чуми, туляремії, холери, бруцельозу, сибірки, або таблиці. Зверніть увагу на форму бактеріальних клітин, їх відносний розмір (великі, дрібні, товсті, тонкі), наявність спори і капсули, взаємне розміщення клітин, забарвлення.
. 4. Ознайомлення з методами діагностики особливо небезпечних інфекцій Завдання 4. Ознайомтеся з методами діагностики особливо небезпечних інфекцій, (див. підручник, тема 11). Останнім часом для прискореної ідентифікації збудників інфекційних хвороб (у тому числі збудників холери) використовують системи індикаторні паперові (СІП). Системи індикаторні паперові для ідентифікації вібріонів — це диски або паперові стрічки, просякнуті відповідними реактивами. Вони призначені для диференціації бактерій роду Vibrio від схожих з ними бактерій, а також для визначення ферментативних груп вібріонів за Хейбергом, у тому числі для експрес-діагностики холери. їх випускають у вигляді набору, який дає змогу визначити 13 біохімічних ознак: ферментацію глюкози, лактози, сахарози, маннози, арабінози, маніту, інозиту, лізину, орнітину, аргініну, наявність ферментів оксидази, уреази і здатність утворювати індол. Системи індикаторні паперові можна використовувати у комплексі з експрес-методами, коли досліджується 1 колонія або чиста культура. У пробірки з 1 % пептонною водою і протихолерною сироваткою додають культуру і опускають диски. Через 3—5 год інкубації за 37 °С одночасно враховують реакцію аглютинації та ферментативну активність. В іншому випадку, під час постановки проби з холерними діагностичними фагами по колу цієї чашки на місця, вільні від фага, кладуть диски з вуглеводами. Результат враховують через 5 год інкубації. 5. Ознайомлення з препаратами для специфічної профілактики і лікування особливо небезпечних інфекцій
Завдання 5. Ознайомтеся з препаратами для специфічної профілактики і лікування особливо небезпечних інфекцій, визначте принципи та придатність їх до використання.
Контрольні запитання 1. Як забезпечується постійна готовність лікувальних закладів в умовах виникнення хвороб, спричинених збудниками особливо небезпечних інфекцій? 2. Як відбирають матеріал у хворого або підозрілого на особливо небезпечну інфекцію? Як його оформляють і доставляють в лабораторію? 3. Які існують типи захисних протичумних костюмів? Яких правил слід дотримуватися під час надягання і знімання протичумного костюма? 4. Яка особливість морфологічних і тинкторіальних властивостей збудників особливо небезпечних інфекцій? 5. Які методи використовують для лабораторної діагностики холери, чуми, туляремії, бруцельозу, сибірки? 6. У чому перевага використання систем індикаторних паперових? 7. Які препарати використовують для профілактики і лікування хвороб, спричинених збудниками особливо небезпечних інфекцій? Тести 1. Середовищем накопичення для V. cholerae є: а) 1 % пептонна вода; б) МПБ; в) МПА; г) лужний агар. 2. Експрес-діагностику особливо небезпечних інфекцій прово- а) алергійним; б) біологічним; в) серологічним; г) люмінесцентно-серологічним. 3. Реакцію Хеддльсона ставлять для діагностики: а) чуми; б) туляремії; в) бруцельозу; г) сибірки. 4. Для виявлення антигену збудника сибірки в старих шкурах а) Райта; б) Асколі; в) Бюрне; г) Хеддльсона. 5. Збудником чуми є: а) Y. enterocolitica; б) Y. pestis; в) Y. pseudotuberculosis. 6. Основним фактором патогенності збудника сибірки є: а) капсула; б) фактор набряку; в) фактор протективного антигену; г) летальний фактор. 7. Синантропні гризуни можуть бути резервуаром і джерелом а) Y. enterocolitica; б) Y. pseudotuberculosis; в) F. tularensis; г) всі відповіді правильні. Ситуаційні задачі 1. Під час мікроскопії рідини зі струпа виявлено великі грампозитивні стрептобацили, оточені капсулою. До якого виду орієнтовно можна віднести ці мікроорганізми? Які дослідження слід провести для уточнення видової приналежності цієї культури? 2. Під час мікроскопії краплі випорожнень було виявлено тоненькі, ледь зігнуті грамнегативні палички. До якого роду орієнтовно можна віднести ці мікроорганізми? Які дослідження слід провести для уточнення родової приналежності цієї культури? 3. У гуртожитку виявили хворого на холеру. Які препарати слід використати для проведення екстреної профілактики холери у контактних? 4. Із сироваткою крові хворого на туляремію поставили реакцію аглютинації з туляремійним діагностикумом. Титр сироватки виявився 1:100. Чи можна на основі цих результатів підтвердити діагноз? 5. Для масового обстеження населення на бруцельоз використовують алергійний метод діагностики. Який препарат при цьому використовують? Як його вводять? Як враховують результат?
Домашнє завдання Підготуйтеся до практичного заняття 11.
Дата добавления: 2014-11-20; Просмотров: 3132; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы! Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет |