КАТЕГОРИИ: Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748) |
Урок 24
Розвиток навичок читання. а) робота з алфавітом - Look at the alphabet and sound the letters. б) читання слів - Open your books at page 56 and read the words. 5. Розвиток навичок говоріння. а) пояснення вчителя - If we want to ask «Коли Новий Рік», we’ll use the phrase “When is the New Year?”. And also answer “It’s in winter”. б) робота в парах - Ask each other about your favourite holidays or birthdays and give answer. ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ 1. Підсумок уроку - Tell me, please, what new material did you learn at our lesson today. What words did you remember? 2. Закінчення уроку. - Stand up, please! The lesson is over. - Good – bye! Тема: Дні тижня. Літера Y y. Present Simple. Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати у вживанні дієслівної форми третьої особи однини у теперішньому неозначеному часі; ввести літеру Y y та навчити її писати; Розвивати навички монологічного мовлення, формувати читацькі навички, тренувати пам'ять, увагу. Виховувати дисципліну. Обладнання: підручник, робочий зошит, картки для вивчення ЛО, картка з літерою, пісенька «Days of week” ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ. 1. Привітання (див. урок 20) - Let’s greet each other altogether. - And listen to a lovely song “Good morning” 2. Повідомлення теми та мети уроку - At our lesson today we’ll learn days of the week and speak about our everyday routines. We revise the letters and learn a new letter and practice in writing, speaking and reading. - OK. Let’s start our lesson. 3. Уведення в іншомовну атмосферу. а) фонетична зарядка - Today the mouse comes to see us. It is very hard – working. It wants to tell us about its everyday routines. - But first of all let’s train our tongues. - Look! It has colourful balls with sounds. Let’s sound it. б) мовна зарядка - At our last lesson we learned names of holidays. Tell me please your own holidays. (birthday) - So, let’s learn a poem about it. Hooray! Hooray! It’s my birthday today! I’ve got many presents We can play. - Our mouse also likes its birthday. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ. 1. Повторення раніше вивченого. а) самостійна робота - Find the small letters to the following capital letters. S T Z R X A B D
t z s x a b r d б) колективна робота - Let’s regard the names of holidays. - We have pictures and words. Match them. 2. Введення нової лексики. а) семантизація слів (за допомогою вірша) - Listen to me and then repeat after me. (PB ex 1, p. 56) b) game “Sing a song” - Listen to the song and say what days of week do you hear. - OK. And now repeat altogether. c) work in card - Name the days of the week in order. (WB A.Nesvit ex. 3, p. 48) - Find and complete. 3. Розвиток навичок говоріння. а) пояснення вчителя - Our mouse wants to tell us about its everyday things. - If we want to say what she/ he usually does, we add the ending –s to the following verbs. Example: play – plays go – goes б) робота з підручником - ex. 2, p. 57 - Look, listen and say. 4. Розвиток навичок аудіювання. а) пояснення незнайомих слів - Look at the blackboard. Read the names of children. - When I’ll read the sentences we meet unknown words: go – іти party – вечірка meet – зустрічати friend – друг б) слухання - I’ll name the sentences and you must put the following numbers in your copybooks. 1. a 2. d 3. f 4. b 5. c 6. e
Дата добавления: 2014-12-16; Просмотров: 378; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы! Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет |