Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Тема уроку. Зв’язне мовлення. Написання твору-розповіді про процес праці




ІІ. Варіант.

І варіант.

Структура

Твір-розповідь

Моделювання уроків написання твору-розповіді.

Учнівський твір, в якому розповідається про події, що розгортаються в часовій послідовності.

1.Зав’язка

2.Подія у розвитку

3.Кульмінація

4.Розв’язка

Для твору-роздуму характерні часові відношення, а тому між реченнями послідовний зв'язок.

Моделювання уроку (теми, розділу) передбачає комбінування різних методів і прийомів навчання, видів наочності, опорних конспектів, ілюстративного матеріалу тощо.

Пропонуємо кілька варіантів моделей уроків мови:

1. Вступний етап. Словниковий диктант. Перевірка домашнього завдання за схемами-опорами, опорними конспектами чи текстами-опорами. Перевірка, оцінювання знань учнів (взаємоперевірка, групова перевірка).

2. Операційно-пізнавальний етап. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлені теми, визначення мети, завдань уроку. Пояснення нового матеріалу за опорними таблицями, схемами, тестами. Закріплення вивченого (самостійна робота, диференційовані завдання). Перевірка. Оцінювання.

3. Корекція роботи учнів учителем. Уточнення, доповнення. Підсумки.

4. Домашнє завдання.

1. Вступний етап. Актуалізація опорних знань учнів.

2. Мотиваційний етап. Мотивація навчальної діяльності. Етап „думання” над темою, метою, завданнями уроку. Визначення мети заняття учнями. Виділення проблемна („вузлових”) питань. Остаточне формулювання мети і завдань уроку учнями.

3. Операційно-пізнавальний етап. Словникова робота. Творення тексту. Пояснення теорії за схемою (таблицею)-опорою. Закріплення мовного матеріалу (групова робота). Перевірка оцінювання знань учнів у групі. Взаємоперевірка й оцінювані між групами (міжгрупова робота).

4. Корекційно-оцінювальний етап. Доповнення й узагальнення. Підсумки.

5. Рекомендації до виконання домашнього завдання окремим групам учнів (диференційовані домашні завдання).

Такі моделі уроків передбачають особистісний підхід до навчального процесу, організації самостійної роботи учнів, широке використання підручників тощо. Головне, що вони відкривають шлях до творчості, дають можливість учителеві „наповнювати” структуру уроку доступним дидактичним матеріалом.

 

Мета: з'ясувати особливості побудови твору-розповіді про процес праці за власним спостереженням, вчити грамотно висловлювати думки, дотримуватися особливостей типу мовлення; формувати в учнів навички самоконтролю і самоперевірки, доречного використання мовних засобів; виховувати пошану і любов до праці, прагнення бути майстром своєї справи.

 

Обладнання: кодоскоп, словник синонімів.

 

ХІД УРОКУ

 

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

 

Проблемне запитання і завдання.

— Прочитайте спроектований на екран текст. Про який трудовий процес у ньому йдеться? Які трудові операції було виконано?

— З'ясуйте тему й основну думку, тип і стиль мовлення текств.

— Визначте слова, що вказують на послідовність виконання дій.

Способи виготовлення традиційного керамічного посуду на Україні

Виробництво керамічних виробів — трудомісткий і довготривалий процес, що вимагає від ремісника володіння різноманітними навичками — починаючи від вибору глини і закінчуючи термічною обробкою виробів.

Глину добували найчастіше відкритим способом за допомогою лопат і дерев'яних відер. Добуту сировину привозили додому і скидали у глинник. Тут глина протягом певного часу «пріла». Цей процес прискорювали, постійно поливаючи її водою і перелопачуючи. Потім глину піддавали обробці та очищенню. Перед формовкою глину місили, як тісто. Таким чином масу обробляли кілька разів і, зліпивши її у вальки, знову складали у глинник. Через кілька днів її ретельно місили, видаляючи камінчики та рослинні залишки, і розділяли на невеликі частки потрібних розмірів для формовки певного виробу.

На Україні під кінець XIX ст. загального поширення набув ножний гончарний круг. Він складався з двох дерев'яних кругів: нижнього, більшого — спідняка і верхнього, меншого — верхняка. Обидва вони з'єднувалися спицею (веретеном), спочатку дерев'яною, а потім металевою. Нижній круг приводився в рух ногою, на верхньому гончар руками формував виріб.

Після просушування на повітрі, а взимку — в домашній печі, посуд випалювали. Спеціальна піч, яку споруджували або у дворі гончара, або за селом, складалася з двох частин: великої — огнища, і малої — горнила, розділених «козлом» — стіною з отворами для проходу диму і нагрітого повітря. Округле склепіння печі (клобук) теж мало отвори — для виходу пари.

Посуд у горнилі ставили рядками, між якими були глиняні перегородки — рачки, а решту простору засипали уламками битого посуду. Полив'яний посуд випалювали двічі — у сирому вигляді і після обливки поливою.

Сформований предмет, ще знаходячись на гончарному крузі, отримував рельєфне докінчення пальцями, спеціальними паличками, на нього наносився гравірований або кольоровий орнамент. У розмальовці виробів брала участь вся сім'я гончара. Для малювання вживали квач, куряче або дятлове пір'я, ріжок, дерев'яний ніж — стек.

До побутового посуду належали миски, полумиски, ринки, горщики-борщівники, кашники, глечики, тикви, барильця, куманці тощо.

(З кн. «Українське народознавство»)

III. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Колективне складання схематичного плану твору-розповіді про проЦес праці.

Орієнтовний план

1) Який трудовий процес мені довелося спостерігати (виконувати), коли й де. Хто виконував роботу.

2) Як це робиться:

А) «Відоме (діюча особа, час виконання) — «нове» (наз

Ва виконуваної дії).

Б) «В» — «Н».

В) «В — Н» (розповідь про послідовно виконувані опеРації).

3) Чому саме цей процес праці припав до душі (запам'ятався,Вразив)?

2. Постановка завдання.

— Складіть твір-розповідь про процес праці на основі власних спостережень у художньому стилі на одну з тем.

1) Мій обов'язок у родині.

2) Допомога старшим.

3) Сімейна традиція.

4) Моя допомога бабусі.

5) Як ми готували...

6) Сімейна традиція тощо.

7) Як ми ремонтували квартиру.

Як мама саджає квіти (доглядає за квітами).

3. Лексична робота.

Добір лексичного матеріалу, що допоможе у написанні твору.

А) Дібрати синоніми до слова працювати (трудитися, готу

Вати, робити, виготовляти, виробляти).

Б) Дібрати означення до слів:

— рухи (швидкі, енергійні, повільні, точні, чіткі, впевнені, обережні...)

— праця (напружена, важка, легка, цікава, успішна...)

4. Написання твору на чернетках.

5. Заслуховування та аналіз кількох учнівських творів.

6. Написання твору в чистовиках.

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Опитування-інтерв'ю.

(Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)

— Чим корисний був для вас цей урок?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти міні-роздум «Чи може приносити праця задоволення?».

 




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-08; Просмотров: 1667; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.011 сек.