Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

VІІ семестр




Семінарське заняття № 1, 2.

Тема: Державна політика захисту дитинства у ХІХ – поч. ХХ ст.(4 год.).

Мета: ознайомлення студентів із наступним етапом у розвитку політики захисту дитинства в означений період, його сутністю, завданнями, реальними наслідками, визначення ідей та порад, що можуть стати у нагоді у виховній діяльності сучасного соціального педагога.

Хід заняття:

1. Соціально-педагогічна діяльність Відомства імператриці Марії.

2. Дитячі притулки та сирітські інститути.

3. Зміст та методи виховної роботи у виховних будинках та дитячих притулках.

4. Благодійні виховні заклади др. пол. ХІХ – поч. ХХ ст.

Практичні завдання:

1. Скласти схему виховних закладів для дітей (державних та благодійних) (за матеріалами посібника Ю.Василькової «Соціальна педагогіка»).

2. Опрацювати статті В.Одоєвського та В.Стоюніна і визначити зміст і особливості виховної роботи з дітьми.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

 

Семінарське заняття № 3.

Тема: Зарубіжний соціально-педагогічний досвід поч. ХХ ст. (2 год.).

Мета: ознайомлення студентів з популярними авторськими зарубіжними концепціями соціалізації особистості, виявлення їх гуманістичної спрямованості та співзвучності соціально-педагогічними проблемам сьогодення, обґрунтування можливостей та умов запровадження кращих ідей.

Хід заняття:

1. Соціалізація дитини в системі М.Монтессорі.

2. Розвиток соціальних здібностей дитини в педагогіці С.Френе.

3. Концепція соціалізації у вальдорфській педагогіці.

4. «Педагогіка доброти» Я.Корчака.

Практичне завдання: підготувати реферативні повідомлення за відповідними питаннями до участі у дискусії.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 4.

Тема: Сімейне виховання та домашня освіта в історії вітчизняної соціальної педагогіки (2 год.).

Мета: поглибити знання студентів щодо поглядів вчених педагогів про виховання дитини у сім’ї, про принципи, умови, напрямки та методи сімейного виховання; формувати вміння коректно і самостійно працювати з першоджерелами, творчо і критично мислити.

Хід заняття:

1. «Домострой», педагогічна пам’ятка ХVІ ст.. про сім’ю та родинне виховання.

2. Просвітителі ХVІІІ ст.. про роль і значення сімейного виховання, його сутність (Г.Сковорода, О.Радищев).

3. Представники педагогічної думки ХІХ ст.. про сімейне виховання (В.Бєлінський, К.Ушинський, М.Пирогов, М.Манасеїна).

4. Праця П.Лесгафта «Сімейне виховання дитини та її значення».

5. Досвід навчання і виховання дітей у різних типах сімей у ХІХ ст.. (П.Флоренський, Т.Шевченко, М.Лунін).

Практичне завдання: підготувати доповідь (користуватися матеріалами навчальних посібників з соціальної педагогіки – Ю.Василькова, В.Нікітін, - та хрестоматій) про педагогічні погляди будь-якого педагога з означеної проблеми.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 5.

Тема: Теорія і практика вільного виховання у вітчизняній педагогіці на поч.. ХХ ст. (2год.).

Мета: поглибити та систематизувати знання студентів у сфері потенційних і реальних можливостей вільного виховання, ознайомити з досвідом та його наслідками; формувати гуманістичне мислення, творчий підхід до сучасних проблем педагогіки ненасильства.

Хід заняття:

1. Передумови виникнення та сутність вільного виховання.

2. Вільна школа у досвіді Л.Толстого.

3. Концепція вільного виховання К.Вентцеля та експериментальне втілення цих ідей у практику.

4. Реалізація ідей вільного виховання у виховних закладах С.Шацького.

Практичне завдання: репрезентувати у вигляді власного творчого проекту теоретичний і практичний досвід будь-якого представника цього напрямку.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

 

Семінарське заняття № 6, 7.

Тема: Досвід соціального виховання особистості у колективі (4 год.).

Мета: розширити та поглибити знання студентів про педагогічну спадщину А.Макаренка, В.М.Сороки-Росинського, зокрема про досвід соціалізації особистості у колективі, формувати творче ставлення до нього, переконання у можливості використання плідних ідей у сучасній соціально-педагогічній діяльності.

Хід заняття:

1. Основні етапи педагогічної діяльності А.Макаренка.

2. Вчення про колектив і проблеми соціального виховання особистості.

3. Значення педагогічної спадщини А.Макаренка для сучасного соціального педагога.

4. «Республіка ШКІД» - досвід соціального виховання.

Практичне завдання: опрацювати статті А.Макаренка («Про мій досвід», «Конституція країни ФЕД», «Мета виховання», «Методика організації виховного процесу»), працю В.Сороки-Росинського «Дитячий будинок…», зробити виписки згідно плану, підготуватися до засідання круглого столу.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

 

Практичне заняття № 8.

Тема: Досягнення теорії і практики соціального виховання у період наукової революції ХХ ст. (2 год.).

Мета: узагальнення та перевірка знань студентів зі змістового навантаження третього модулю, підготовка до екзаменаційного випробування.

Хід заняття: виконання підсумкової контрольної роботи за темами ЗМ ІІ, які обговорювалися на попередніх семінарських заняттях.

Практичне завдання: на основі лекційних матеріалів, матеріалів навчальних посібників, результатів виконання самостійної роботи підготуватися до письмової відповіді на контрольні питання.

Оцінювання: 5б. – за виконання контрольної роботи.


Завдання для самостійної роботи (обов’язкові)

VІ семестр (6 год. / 22 б.)

ЗМ І.

1. Написати твір-роздум за будь-якою темою на вибір: «Реформувати світ – означає реформувати виховання людини» (Я.Корчак); «Історія соціальної педагогіки – це окуляри, скрізь які бачиш майбутнє» 2 б.

2. Підготувати реферативне повідомлення за будь-якою темою: «Ідеї милосердя у літературних пам’ятках Київської Русі»; «Літературні пам’ятки «Повчання дітям» В.Мономаха та «Домострой» про виховання дітей у сім’ї»

4 б.

3. Розробити кросворд за темою 4 «Теорія і практика соціального виховання в епоху європейського середньовіччя та Відродження» 4 б.

ЗМ ІІ.

1. Зробити виписки з творів Я.Коменського, Д.Локка, Ж.-Ж.Руссо, А.Дістервега, Г.Спенсера, П.Наторпа, що стосуються ідей соціального виховання (за хрестоматією з історії соціальної педагогіки М.Галагузової) 4 б.

2. Підготувати реферативне повідомлення за будь-якою темою: «Соціально-педагогічні ідеї у праці К.Гельвеція «Про людину, її розумові здібності та її виховання»; «І.Бецькой про особливості організації та зміст виховної роботи з дітьми (за матеріалами статті «Генеральний план імператорського виховного будинку»); «Соціально-педагогічні експерименти Р.Оуена»; «К.Ушинський про сутність впливу життя та виховання на характер людини, елементи народності у характері людини, сутність суспільного виховання (за статтею «Про народність у громадському вихованні» - вступ, розділ 7.8)» 4 б.

3. За власним вибором презентувати внесок будь-якого вітчизняного педагога означеного періоду у розробку соціальної педагогіки як науки 4 б.

Форма контролю: залік

Перелік питань до заліку:

1. Історія соціальної педагогіки як наука та навчальний предмет, її завдання, методологічна основа, джерела, структура.

2. Концепції походження виховання.

3. Особливості соціального виховання у первісному суспільстві.

4. Практика соціального виховання у Спарті.

5. Практика соціального виховання в Афінах.

6. Давньоримська виховна система і проблема соціалізації особистості.

7. Соціально-педагогічні погляди античних філософів (Сократ, Платон, Аристотель, Квінтіліан).

8. Соціально-педагогічна практика у слов’ян в дохристиянський період. Форми соціальної допомоги та захисту.

9. Особливості соціально-педагогічної діяльності в епоху Київської Русі. Форми княжої та християнської благодійності.

10. Соціально-педагогічні ідеї у пам’ятках давньоруської літератури (І.Златоуст, «Слово про закон та благодать» митрополита Іларіона, «Повчання дітям» В.Мономаха, «Моління» Д.Заточника, «Домострой»).

11. Провідні риси освіти та виховання у Західній Європі. Форми та методи соціального виховання у середньовічній Європі.

12. Гуманістичні ідеї у педагогічних вченнях Відродження (В.да Фельтре, М.Монтень, Ф.Рабле, Е.Роттердамський).

13. Соціально-педагогічний аспект утопічних вчень Т.Мора та Т.Кампанелли.

14. Соціальна діяльність з виховання та освіти дітей та молоді у козацьку добу. Феномен козацької педагогіки.

15. Ступені козацького навчання та виховання. Кодекс лицарської честі та козацької звитяги.

16. Форми благодійності та соціальної допомоги у козацьку добу.

17. Розвиток соціально-педагогічної думки у козацьку добу (К.Ставровецький, І.Борецький, М.Смотрицький, П.Беринда, П.Могила, С.Полоцький, Є.Славинецький) – ХVІ-ХVІІ ст.

18. Загально-педагогічні ідеї Я.Коменського. Концепція реформування школи.

19. Я.Коменський про особливості навчання та виховання на різних етапах вікового розвитку («Велика дидактика», «Материнська школа»).

20. Д.Локк про провідні чинники соціалізації особистості. Концепція прагматичного виховання.

21. Французькі просвітителі про чинники формування особистості (Ш.Монтескьє, Д.Дідро, К.Гельвецій).

22. Погляди Ж.Ж.Руссо на проблему соціалізації особистості та соціальне виховання.

23. Державна політика захисту дитинства у Російській імперії у ХУІІІ столітті.

24. Вітчизняні педагоги-просвітителі про соціальне виховання (М.Ломоносов, Г.Сковорода, О.Радіщев, М.Новіков).

25. Основні напрямки у розвитку соціальної педагогіки ХІХ століття.

26. Соціально-педагогічні проекти Й.Базедова та Р.Оуена.

27. Соціально-педагогічні погляди А.Дистервега та Г.Спенсера.

28. Становлення соціальної педагогіки як науки – П.Наторп.

29. Соціально-педагогічний досвід Й.Песталоцці.

30. Державна політика захисту дитинства у ХІХ ст. Соціально-педагогічна діяльність відомства імператриці Марії.

31. Вітчизняні педагоги І пол. ХІХ ст.. про сутність, завдання та засоби соціального виховання.

32. Вітчизняні педагоги ІІ пол. ХІХ – поч. ХХ ст. про сутність, завдання та засоби соціального виховання.

33. Соціально-педагогічні погляди К.Д.Ушинського.

 

Завдання для самостійної роботи (обов’язкові)

VІІ семестр (6 год. / 24 б.)

ЗМ ІІІ.

1. За власним вибором презентувати внесок будь-якого вітчизняного педагога означеного періоду у розробку соціальної педагогіки як науки 4 б.

2. Опрацювати та зробити виписки з творів Г.Кершенштейнера, Д.Дьюї, М.Монтессорі, Я.Корчака, С.Шацького, В.Сороки-Росинського, П.Блонського, А.Макаренка, які б висвітлювали погляди вчених-педагогів на теорію і практику соціального виховання 8 б.

3. Підготувати два реферативних повідомлення за будь-якою темою:

- «Проблема соціалізації дітей у праці П.Каптерєва «Про суспільно-моральний розвиток і виховання дітей»;

- «Педагогіка доброти Я.Корчака (як любити дитину)»;

- «Що може взяти сучасний соціальний педагог з досвіду організації педагогіки середовища С.Шацького»;

- «Основні напрямки та зміст державної політики захисту дитинства у роки радянської влади»;

- «Досвід соціального виховання в експериментальних школах-комунах (П.Лепешинський)»;

- «Школа ім. Ф.Достоєвського – досвід індивідуально-соціального виховання (В.Сорока-Росинський)»;

- «Соціально-педагогічний досвід А.Макаренка і сучасність»;

- «Гуманістичні ідеї В.Сухомлинського у діяльності соціального педагога» 8 б.

4. Розкрити й оцінити внесок педологів (Л.Виготський, А.Залкінд, В.Кащенко) у розвиток соціальної педагогіки 4 б.

 

Форма контролю – екзамен

Перелік питань до екзамену:

1. Історія соціальної педагогіки як наука та навчальний предмет, її завдання, методологічна основа, джерела, структура.

2. Концепції походження виховання.

3. Особливості соціального виховання у первісному суспільстві.

4. Практика соціального виховання у Спарті.

5. Практика соціального виховання в Афінах.

6. Давньоримська виховна система і проблема соціалізації особистості.

7. Соціально-педагогічні погляди античних філософів (Сократ, Платон, Аристотель, Квінті ліан).

8. Соціально-педагогічна практика у слов’ян в дохристиянський період. Форми соціальної допомоги та захисту.

9. Особливості соціально-педагогічної діяльності в епоху Київської Русі. Форми княжої та християнської благодійності.

10. Соціально-педагогічні ідеї у пам’ятках давньоруської літератури (І.Златоуст, «Слово про закон та благодать» митрополита Іларіона, «Повчання дітям» В.Мономаха, «Моління» Д.Заточника, «Домострой»).

11. Провідні риси освіти та виховання у Західній Європі. Форми та методи соціального виховання у середньовічній Європі.

12. Гуманістичні ідеї у педагогічних вченнях Відродження (В.да Фельтре, М.Монтень, Ф.Рабле, Е.Роттердамський).

13. Соціально-педагогічний аспект утопічних вчень Т.Мора та Т.Кампанелли.

14. Соціальна діяльність з виховання та освіти дітей та молоді у козацьку добу. Феномен козацької педагогіки.

15. Ступені козацького навчання та виховання. Кодекс лицарської честі та козацької звитяги.

16. Форми благодійності та соціальної допомоги у козацьку добу.

17. Розвиток соціально-педагогічної думки у козацьку добу (К.Ставровецький, І.Борецький, М.Смотрицький, П.Беринда, П.Могила, С.Полоцький, Є.Славинецький) – ХУІ-ХУІІ ст.

18. Загально-педагогічні ідеї Я.Коменського. Концепція реформування школи.

19. Я.Коменський про особливості навчання та виховання на різних етапах вікового розвитку («Велика дидактика», «Материнська школа»).

20. Д.Локк про провідні чинники соціалізації особистості. Концепція прагматичного виховання.

21. Французькі просвітителі про чинники формування особистості (Ш.Монтескьє, Д.Дідро, К.Гельвецій).

22. Погляди Ж.Ж.Руссо на проблему соціалізації особистості та соціальне виховання.

23. Державна політика захисту дитинства у Російській імперії у ХУІІІ столітті.

24. Вітчизняні педагоги-просвітителі про соціальне виховання (М.Ломоносов, Г.Сковорода, О.Радіщев, М.Новіков).

25. Основні напрямки у розвитку соціальної педагогіки ХІХ століття.

26. Соціально-педагогічні проекти Й.Базедова та Р.Оуена.

27. Соціально-педагогічні погляди А.Дистервега та Г.Спенсера.

28. Становлення соціальної педагогіки як науки – П.Наторп.

29. Соціально-педагогічний досвід Й.Песталоцці.

30. Державна політика захисту дитинства у ХІХ ст. Соціально-педагогічна діяльність відомства імператриці Марії.

31. Дитячі притулки та сирітські інститути (ХІХ ст.).

32. Зміст та методи виховної роботи у виховних будинках та дитячих притулках (за матеріалами статей В.Одоєвського та В.Стоюніна).

33. Благодійні виховні заклади другої половини ХІХ – поч. ХХ ст. у Російській імперії.

34. Вітчизняні педагоги І пол. ХІХ ст.. про сутність, завдання та засоби соціального виховання.

35. Вітчизняні педагоги ІІ пол. ХІХ – поч. ХХ ст. про сутність, завдання та засоби соціального виховання.

36. Соціально-педагогічні погляди К.Д.Ушинського.

37. Вплив наукової революції та суспільно-економічних перетворень на розвиток соціальної педагогіки на поч. ХХ ст. Виникнення нових течій та наукових шкіл у педагогіці.

38. Соціальне виховання у концепції М.Монтессорі.

39. Розвиток соціальних здібностей у педагогічній системі С.Френе.

40. Концепція соціалізації особистості у вальдорфській педагогіці.

41. Ідеї соціального виховання у прагматичній педагогіці Д.Дьюї.

42. Теорія трудової школи та громадянського виховання Г.Кершенштейнера.

43. Педагогіка доброти Я.Корчака.

44. Просвітителі ХУІІІ ст.. про роль і значення сімейного виховання, його сутність (Г.Сковорода, О.Радіщев).

45. Представники педагогічної думки ХІХ ст.. про сімейне виховання (В.Белінський, К.Ушинський, М.Пирогов, М.Манасеїна).

46. Праця П.Лесгафта «Сімейне виховання дитини та його значення».

47. Досвід навчання і виховання дітей у різних типах сімей у ХІХ ст. (П.Флоренський, Т.Шевченко, М.Лунін).

48. Передумови виникнення та сутність вільного виховання як гуманістичної течії у педагогіці.

49. Вільна школа у досвіді Л.Толстого.

50. Концепція вільного виховання К.Вентцеля. та експеримент у сфері втілення цих ідей у практику.

51. Реалізація ідей вільного виховання у виховних закладах С.Т.Шацького.

52. Основні етапи педагогічної діяльності А.С.Макаренка.

53. Виховання дитячого колективу і проблеми соціального виховання особистості у творчому досвіді А.Макаренка.

54. Значення спадщини А.Макаренка для сучасного соціального педагога.

55. Державна політика захисту дитинства у роки радянської влади.

56. Практика соціального виховання на початку ХХ ст. Педагогіка середовища С.Шацького.

57. «Республіка ШКІД» В.М.Сорока-Росинського.

58. Дослідні станції Народного комісаріату освіти у перші роки радянської влади.

59. Внесок педологів у розвиток проблем соціальної педагогіки (Л.Виготський, В.Кащенко).

60. Тенденції розвитку сучасної соціально-педагогічної теорії і практики.

 

Методи навчання: лекції з елементами дискусії, лекції-есе, проблемні лекції, складання схем і таблиць, кросвордів та тестових завдань, засідання круглих столів, перегляд відеоматеріалів.

Методи контролю: поточне усне та письмове опитування, виконання поточної та підсумкової контрольної роботи, оцінки за виконання практичних завдань та участь у семінарських заняттях, оцінка завдань самостійної роботи.

Розподіл балів, що присвоюються студентам




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-24; Просмотров: 617; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.084 сек.