КАТЕГОРИИ: Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748) |
Вступне слово вчителя
Урок 27 Тема. Дорожньо-транспортні пригоди (ДТП) Мета: вчити учнів називати причини виникнення ДТП; встановлювати взаємозв’язок між ДТП і порушенням правил дорожнього руху; виховувати дисциплінованість пішохода. На уроці можна використати демонстраційні матеріали видавництва «Ранок», зокрема плакат «Безпека на дорозі». Хід уроку Учитель. Кількість нещасних випадків на дорогах, на жаль, не зменшується, а зростає. Сумним є те, що найчастіше під колеса автомобілів потрапляють діти. Тобі, напевно, не раз доводилося бачити, як спритно вивертаються від машин герої кінофільмів. Вони легко встрибують на капот, перекочуються, роблять неймовірні акробатичні вправи. Але в реальному житті навряд чи вдасться повторити трюки, що роблять каскадери в кіно. Це й не потрібно. Є інший спосіб уникнути зіткнення з автомобілем. Цей спосіб надійний і доступний кожному — необхідно дотримуватись правил безпечного поводження на вулицях. Через свою неуважність і недисциплінованість діти отримують важкі травми (поранення черепа, таза, хребта, нижніх кінцівок, розриви внутрішніх органів тощо) чи навіть гинуть під колесами автомобілів. За дотриманням правил дорожнього руху стежать працівники одного з підрозділів міліції — Державної автомобільної інспекції (ДАІ). Команди інспектора ДАІ повинні виконувати всі водії і пішоходи. Деякі пішоходи вважають, що забезпечення безпеки дорожнього руху повністю залежить від водія і що тільки він повинен застосовувати усі засоби, які виключають можливість виникнення дорожньо-транспортних пригод. Такі міркування помилкові. Правила дорожнього руху визначають конкретні обов’язки пішоходів. Щоб уникнути дорожньо-транспортних пригод, пам’ятайте і виконуйте такі правила: 1) Якщо зібрався переходити вулицю (дорогу), обов’язково зупинися на краю тротуару (узбіччя) біля проїжджої частини. Переконайся, що транспорту поблизу немає, і тільки тоді спокійно переходь дорогу. У жодному разі не біжи! 2) Переходь вулицю тільки на зелений сигнал світлофора. Перш ніж зійти з тротуару, переконайся, що транспорт зупинився. 3) Не переходь дорогу відразу після виходу з транспорту. Тротуаром дійди до пішохідного переходу або перехрестя і тільки там переходь проїжджу частину. Якщо вони відсутні, дочекайся від’їзду транспорту від зупинки, переконайся у безпеці та переходь дорогу. 4) Користуйся підземними і надземними пішохідними переходами. Там, де вони відсутні, переходь вулицю в місцях, позначених дорожньою розміткою типу «зебра» або знаком «Пішохідний перехід». — Безперечно, ви не застраховані від непередбачених складних ситуацій, але якщо виконуватимете всі названі умови, то вони гарантуватимуть вам безпечне та спокійне пересування у надзвичайно насиченому транспортом сучасному світі. 2. Р обота за підручником (С. 122–124) — Що таке ДТП? — Хто травмується під час ДТП? — Уважно розгляньте малюнки на с. 122–123. Подумайте і скажіть, що може статися у зображених на них випадках. — Розгляньте малюнок на с. 124. Уявіть себе автоінспектором. Які правила дорожнього руху порушують діти на майданчику? — Про які правила дорожнього руху ви нагадаєте пішоходам? — З яких причин найчастіше трапляються нещасні випадки на дорогах? 3. Фізкультхвилинка 4. Р обота в зошиті (С. 45–46) 1) № 2. Розгляньте малюнки і дайте оцінку діям дітей.
№ 4. Допоможіть дітям знайти безпечний спуск з гори на санчатах 3) № 1. Знайдіть правильні відповіді та обґрунтуйте їх (с. 46). Назвіть причини травматизму дітей. а) Ігри на проїжджій частині; б) перехід проїжджої частини у встановленому місці; в) порушення правил дорожнього руху водіями; г) порушення правил обходу транспортних засобів. 4) № 5. Прочитайте випадки ДТП. Дайте оцінку діям дітей. Випадок 1 Сталося це вранці, якраз у годину «пік», коли багато людей вирушають у своїх справах: діти — до школи, дорослі — на роботу. Хлопчик, учень 4-го класу дуже поспішав, щоб не запізнитися на урок. Вистрибнув із автобуса, глянув ліворуч — і мерщій через дорогу. Але він не помітив, що з-за рогу будинку виїхав легковий автомобіль. Водій побачив хлопчика, коли зупинити машину вчасно вже було неможливо. Заскрипіли гальма, та машина продовжувала рух. Водій спробував взяти ліворуч, але там — зустрічний потік транспорту... Із важкими травмами хлопчика забрала «швидка». Над ним довго «чаклували» лікарі. А от водія врятувати не вдалося. Випадок 2 Петрик добре знав правила поведінки на вулиці, але не завжди їх дотримувався. Дорогою їхала вантажна машина. Петрик вирішив покататися на ній. Причепився до заднього борту і поїхав. Раптом машина різко зупинилася. Петрик не втримався і впав. Сталося нещастя. Лише через три місяці Петрика виписали з лікарні. Усе літо він ходив на милицях. Його друзі купалися, їздили на велосипедах, гралися на подвір’ї, весело сміялися, а Петрик сидів удома. Він сам себе покарав. 5. Підсумок уроку — Що таке ДАІ і ДТП? — Які причини дорожньо-транспортних пригод вам відомі? — Якими є наслідки дорожньо-транспортних пригод? — Які правила слід виконувати, щоб уникнути ДТП? — Чи перебігаєте ви дорогу перед машинами, що рухаються? — Чи переходите ви дорогу у недозволених місцях та на червоне світло світлофора? — Чи виходите ви несподівано на дорогу із-за машин, що стоять?
Тема. Безпека велосипедиста. Обстеження велосипеда перед їздою Мета: дати учням уявлення про різні види велосипедів та їх призначення; вчити обстежувати велосипед перед їздою, виконувати правила безпечної їзди на велосипеді; виховувати дисциплінованість, обачливість. Хід уроку 1. Робота із загадкою Ясним ранком повз дороги На траві блищить роса. По дорозі їдуть ноги Та біжать два колеса. У загадки є секрет: Що це? Мій… (велосипед). 2. Розповідь вчителя Іноді трапляється, що пішохід перетворюється на водія. Існує такий вид транспорту, який близький і дітям і дорослим. Це — велосипед. Слово велосипед походить від латинських слів «велокс» — «швидкий» та «педіс» — «нога». Дослівно це слово перекладається як «швидконіг». Історія сучасного велосипеда сягає у давнину. Близько 500 років тому Леонардо да Вінчі зробив креслення велосипеда. Але виготовити його не зміг. Прототипами велосипедів у XVII–XVIII ст. були чотириколісні візки — самокати. Конструювали їх винахідники різних країн — Німеччини, Франції, Росії, Англії. Значно пізніше, у XIX столітті, в Німеччині Драйз зробив бігову машину, схожу на велосипед. Але щоб їхати на ній, треба було відштовхуватись ногами від землі. Найперші велосипеди не мали педалей; для того щоб зупинитися, необхідно було гальмувати ногами. Коваль Мак Міллан до старої конструкції додав педалі, які крутилися вперед і назад. Педалі кріпилися до великого переднього колеса. Ані спиць, ані ланцюга, ані гумових шин тоді ще не було. Швидкість велосипед розвивав зовсім незначну, їздити на ньому було тряско, незручно і, правду кажучи, не так уже й безпечно. Поступово велосипед удосконалювали й поліпшували. Згодом зробили дитячий триколісний велосипед. Він був дуже великий, у 2 рази вищий за сучасний, а колеса були дерев’яними. З того часу минуло понад 130 років. Велосипед удосконалювався, розроблялись нові моделі. Зараз у світі існує понад 15 тисяч різних його моделей. Є велотрактор, за допомогою якого можна виконувати деякі сільськогосподарські роботи на городі чи в саду. Є всюдиходи, на яких їздять по землі і плавають по воді. Існує навіть велобатискаф, яким водолаз подорожує по морському дну. У Данії створено веломашину, на якій одночасно може їхати аж 35 осіб! А в Чехії сконструйовано велосипед, що їде вгору по східцях. Існують ще й спеціальні велосипеди: циркові, триколісні, велоколяски тощо. Цікавою модифікацією двоколісного велосипеда є тандем (велосипед для двох). Сьогодні є велосипеди на будь-який смак — дитячі, жіночі, циркові, дорожні, спортивні. Але правила безпеки однакові для всіх велосипедистів. Ці правила треба твердо знати й виконувати. Адже велосипед — це не просто іграшка, а реальний транспортний засіб. 3. Робота за підручником (С. 125–129) Читання тексту (с. 125). Відгадування загадки про велосипед. — Які бувають велосипеди? — Хто користується велосипедами? — Чи однакові правила для всіх велосипедистів? — Кому категорично забороняється їздити на велосипеді проїжджою частиною дороги? — Де можна кататися до цього віку? — Розгляньте верхній малюнок на с. 126. — Кому дозволяється їздити на велосипедах тротуарами, у скверах і парках? — Розгляньте нижній малюнок. — Чому небезпечно і для вас, і для ваших пасажирів, якщо ви його катаєте на рамі? — Чому перевантаженим велосипедом важко керувати? — Які травми можна отримати? — Розгляньте верхній малюнок на с. 127. — Чи можна хизуватися тим, що вмієш їздити на велосипеді, не тримаючись за кермо та ще й не ставлячи ноги на педалі? — Чи зможете ви миттєво загальмувати або звернути вбік, якщо на вашому шляху з’явиться певна перешкода? — Розгляньте нижній малюнок. — Як треба діяти, якщо вам на велосипеді треба дістатися протилежного боку дороги? — Розгляньте малюнок велосипеда на с. 128. Назвіть частини велосипеда, позначені числами. — Назвіть і покажіть інші деталі, які вам відомі. — Чому перед катанням на велосипеді обов’язково треба перевірити його технічний стан? — Як обстежити велосипед перед їздою? — Чому треба перевірити звуковий сигнал? — Яким має бути дзвінок? — Чим повинен бути обладнаний велосипед? — Які мають бути світловідбивачі? — Розгляньте нижній малюнок. Розкажіть, які правила порушили велосипедисти. — Чому треба обов’язково дотримуватись правил? — Розгляньте дорожні знаки для велосипедистів, зображені на с. 129. — Які знаки для велосипедистів ви запам’ятали? 4. Конкурс «Кращий велосипедист» 1) Яку машину називають велосипедом? 2) Які дорожні знаки для велосипедистів ти знаєш? 3) Які велосипеди ти знаєш? 4) Які деталі велосипеда обов’язково треба перевірити перед поїздкою? 5) У якому віці водій велосипеда має право рухатися по дорозі? 6) Які ще правила для велосипедистів ти знаєш? 5. Фізкультхвилинка. Гра «Будь уважним»(на відпочинок м’язів, шиї та очей) Школярів заспокоїти, посадити рівно, запропонувати руки покласти на парту, заплющити очі і під повільний рахунок зробити декілька обертів головою: на «раз» — підборіддя торкається грудей; на «два» — голова нахиляється праворуч; на «три» — потилиця провисла над спиною; на «чотири» — голова нахиляється ліворуч. (Вправу виконуємо 3–4 рази.) Відкрити очі, подивитись на парту і сусіда, за командою вчителя погляд перевести на стіну, потім — на вікно, подивитись якомога далі. 6. Р обота в зошиті (С. 47–48) 1) № 1. Дайте відповіді на запитання. • Чому правила забороняють переїжджати через вулицю на велосипеді? • Чому не можна катати друзів на багажнику чи рамі велосипеда? • Що треба перевірити у велосипеда перед подорожжю? • Які дорожні знаки треба знати велосипедисту? — Розфарбуйте зображені знаки. — Покажіть стрілкою, що означає кожен знак. 2) № 2. Виберіть правильні відповіді. — Чи потрібні права (спеціальна картка) на водіння велосипеда? а) Так; б) ні. — Перевірка справності велосипеда включає: а) гальмо; б) фари; в) кермо; г) миття велосипеда. — Їздити на велосипеді по проїжджій частині можна з: а) 18 років; б) 10 років; в) 14 років; г) 16 років. — Небезпечно кататися на велосипеді проїжджою частиною: а) не тримаючись за кермо; б) особам від 14-річного віку; в) з несправним гальмом; г) знявши ноги з педалей. 3) № 3. Поясніть прислів’я. • Їдь тихо — облишиш лихо. • Найкращий маршрут той, який найбезпечніший. 4) № 4. Практична робота «Хто краще знає правила безпечної їзди на дорожньому велосипеді». — Розгляньте малюнки і дайте відповіді на питання. • Чи порушуються правила для велосипедистів? Чому? • До чого це може призвести?
7 Підсумок уроку — Яку машину називають велосипедом? — Які велосипеди вам відомі? — Які дорожні знаки для велосипедистів ви запам’ятали? — Які деталі велосипеда обов’язково треба перевіряти перед поїздкою?
Тема. Аварії на підприємстві (з урахуванням місцевих умов). Рятувальні служби. Практична робота: виклик рятувальних служб Мета: дати учням уявлення про різні види аварій; вчити відтворювати порядок дій у разі виклику рятувальних служб, виконувати правила поведінки під час аварій на місцевому підприємстві; виховувати самостійність, відповідальність. Хід уроку 1. Робота із загадками. Повідомлення вчителя Літає часто він довкола, Дерев чимало поламав, Але ніхто, ніде й ніколи Його не бачив, не тримав. (Вітер) Вчора ще у річці Плескалась водичка. Як з’явився сивий дід, То зробив з водички… (лід). Природні стихійні лиха загрожують життю і здоров’ю людини. Бурі, урагани, смерчі, буревії валять будівлі, зривають дахи, із корінням виривають дерева, перекидають лінії електропередач, на морі викликають величезні хвилі. Повінь призводить до руйнування будинків та будівель, мостів, розмивання залізничних та автомобільних шляхів, аварій на інженерних мережах. Результатом цього можуть бути жертви серед населення та загибель тварин. Під час землетрусу в землі утворюються глибокі тріщини, цілі вулиці провалюються під землю, а будівлі руйнуються й кришаться. Але уникнути їх, як і інших стихійних лих, неможливо. Також трапляються виробничі аварії, що можуть призвести до катастрофи і мати трагічні наслідки. Кожній людині треба вміти правильно діяти у випадку будь-якої небезпеки. 2. Р обота за підручником (С. 130–135) — На малюнках зображені ситуації, які можуть спричинити лихо багатьом людям. Як називають ситуації, зображені на малюнках на с. 130–131? — Яке лихо можуть спричинити надзвичайні ситуації? — Коли виникають надзвичайні ситуації? — За малюнками розкажіть, які явища природи загрожують людині. — Свідком яких грізних природних явищ ви були? Як ви діяли? — Якими були їх наслідки? — Які надзвичайні ситуації спричинені діяльністю людини (С. 132)? — Чому виникають аварії на промислових підприємствах? — Чому передбачити надзвичайні ситуації дуже важко? — Як треба діяти, коли трапилася аварія? — Що для цього треба знати? — Які промислові підприємства є у вашому місті (поблизу села)? — Що на них виробляють? — Чи не забруднюють ці підприємства довкілля шкідливими речовинами? — У якому напрямі переважно дмуть вітри там, де ви живете? — Розгляньте малюнки на с. 132–133. На якому з них будинкам загрожує небезпека? Чому? — До яких осель потрапить більше шкідливих для здоров’я речовин? До яких — менше? — Як сповіщають про аварію на підприємстві? — Хто допомагає людям у надзвичайних ситуаціях? — У рятувальних групах працюють найкращі спеціалісти, здатні надати допомогу в найскладніших ситуаціях. — Про що рятувальники можуть вас запитати? — Як треба відповідати на їх запитання? — Поміркуйте, чому рятувальники можуть звернутися до вас із такими запитаннями. — Дізнайтеся, чи є у нашому місті, селищі, районному центрі аварійно-рятувальна служба. Запишіть номер телефону аварійно-рятувальної служби до записника. — Розгляньте малюнки на с. 134. Працівники яких служб на них зображені? — До кого з них ви зверталися? — Яку допомогу вам надали? — Чим ще надзвичайні ситуації небезпечні для життя людей? — Чому під час паніки люди діють неправильно, не виконують розпоряджень рятувальників? — Як уникнути паніки? — Чиї вказівки потрібно виконувати? — Про кого турбуватися? — Що робити, якщо загубився? — Що повідомити на пункті евакуації? — Розгляньте малюнок на с. 135. Чи правильно чинять люди, зображені на ньому? — Якими були б ваші дії? 3. Фізкультхвилинка. Гра «Тихохід» Ходіння на місці з високо піднятими колінами. На два кроки зробити вдих, на 6–8 кроків — видих. Видихаючи, казати: «Ти-х-ш-ше». 4. Р обота в зошиті (С. 49–52) 1) № 1. Розгляньте малюнки на с. 49. Які надзвичайні ситуації виникли? Чим небезпечна кожна з них? 2) 3) № 3. Напишіть відповіді на запитання. • Що таке аварія? • Які бувають аварії? • До якої групи можна віднести аварію на Чорнобильській АЕС? • Які ще стихійні лиха ти знаєш? • Як повідомляють про стихійні лиха, аварії? • Що використовують, щоб люди ввімкнули радіо чи телевізор? • Які повідомлення можна почути під час виникнення аварії? • Як повідомляють, якщо небезпека минула? Довідничок. Відбій. Завивання сирен, переривчасті гудки на підприємствах, дзвінки у школах. Землетруси, повені, снігові замети, засухи й бурі, промислові, транспортні, пошкодження механізмів, машин під час роботи. Увага! Хімічна тривога! Увага! Радіаційна небезпека! 4) № 4. Розгляньте малюнки на с. 51. Підпишіть назви професій робітників рятувальної служби. Розкажіть, що вони роблять під час рятувальних робіт. Дізнайтеся, чи є там, де ви живете, аварійно-рятувальна служба. Запишіть номер телефону аварійно-рятувальної служби. 5) № 5. Розгляньте малюнок. Допишіть. • Твої дії, якщо аварія стала очевидною? • Сталося нещастя, і ти не зміг впоратисяз ним власними силами. • Зателефонуй у будь-яку рятувальну службу і поясни, що сталося. • не панікувати й виконувати усі розпорядження рятувальників.№ 2. Розгляньте малюнки. Розкажіть, як повідомляють про надзвичайні ситуації. Дізнайтеся, чи є там, де ви живете, аварійно-рятувальна служба. — Назвіть ознаки, які з’являються в разі дії аміаку на організм людини. а) Сльозовиділення; б) висока температура; в) запаморочення; г) порушення координації рухів. — На хімічному заводі сталася аварія з викидом аміаку. Що робити? а) Підготуватися до евакуації; б) провітрювати квартиру; в) провести герметизацію свого житла; г) одягнути ватно-марлеву пов’язку. — Якщо чутно завивання сирен, переривчасті гудки підприємств, слід вчинити так: а) піти до друзів; б) увімкнути радіо (телевізор) і слухати повідомлення; в) виконувати вказівки штабу оборони; г) лягати спати. — Який негативний вплив можуть спричинити аварії на життя людини. а) Зараження води, ґрунту; б) високий урожай овочів; в) наявність у повітрі отруйних речовин; г) знищення матеріальних цінностей. 7) № 8. Практична робота «Правила поведінки в умовах радіаційного випромінювання». — Уявіть, що сталося лихо, й у місцевості, де ви живете, дозиметр виявив радіацію. Дайте відповіді на запитання. • Чому в місті (селищі) ретельно миються дороги, тротуари, мости? • Яку потрібно пити воду: кип’ячену чи з водопроводу? • Чи можна гратися іграшками після забруднення їх радіоактивним пилом? • Чи можна ходити під дощем, мити руки, волосся у дощовій воді? • Як треба поводитись у забрудненій зоні? (Не пити неочищену воду, не збирати гриби, ягоди, не перебувати довго на сонці) — У разі небезпеки радіаційного зараження необхідно уживати таблетки йодистого калію. Якщо таких таблеток немає, то треба замість них на 1 склянку води капнути 3–5 крапель 5%-го розчину йоду. 8) № 10. Поясніть прислів’я. Не той пропав, хто в біду попав, а той пропав, хто духом занепав. 5. Підсумок уроку — Які ситуації називають надзвичайними? — Як повідомляють про аварію? — Хто допомагає людям у надзвичайних ситуаціях? — Якою може бути ваша допомога рятувальникам? — Як захистити свою оселю під час аварії, щоб до неї не потрапили шкідливі речовини? — Як треба поводитися під час аварії, щоб не піддатися паніці?
Дата добавления: 2015-05-06; Просмотров: 1915; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы! Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет |