Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Запитання




Правознавство 10 клас Урок №

А група

А група

Я група

А група

А група

1. Ознайомтеся з текстом п. 2 (с. 151–152 підручника).

2. Заповніть 1-й стовпчик таблиці «Види покарань»

Групова робота з текстом зі складанням таблиці

1. Ознайомтеся з текстом п. 2 (с. 151–152 підручника).

2. Заповніть 2-й стовпчик таблиці «Види покарань»

 

 

Групова робота з текстом зі складанням таблиці

1. Ознайомтеся з текстом п. 4 (с. 157–158 підручника).

2. Заповніть 3-й стовпчик таблиці «Види (розміри) покарань для неповнолітніх».

 

 

Групова робота з текстом зі складанням таблиці

1. Ознайомтеся зі ст. 105 Кримінального кодексу України (с. 158–159 підручника).

2. Визначте, які види примусових заходів виховного характеру можуть бути застосовані щодо неповнолітніх, та умови застосування цих заходів.

 

Групова робота з текстом зі складанням таблиці

1. Ознайомтеся зі ст. 66, 67 Кримінального кодексу України (с. 154–155 підручнику).

2. Визначте, які обставини пом’якшують, а які обтяжують відповідальність.

 

 

Групова робота з текстом зі складанням таблиці

Види покарань (основні) Види покарань (додаткові та інші) «Види (розміри) покарань для неповнолітніх». Види примусових заходів виховного характеру можуть бути застосовані щодо неповнолітніх, та умови застосування цих заходів.    

 

 

Тема: Цивільне право

Мета: ознайомити учнів з поняттям «цивільно-правові відносини», учасниками цивільних правовідносин; формувати навички аналізу правових ситуацій з точки зору цивільного права, можливості участі в них, розвивати вміння складати порівняльні таблиці; виховувати почуття відповідальності за свої рішення у цивільно-правових відносинах.

Обладнання: таблиці «Правоздатність та дієздатність», «Рівні дієздатності».

Основні поняття: правоздатність, дієздатність, фізична особа, юридична особа.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Які галузі права відомі?

2. Норми якої галузі права регулюють відносини, що виникають під час купівлі-продажу, дарування, спадкування?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Поняття цивільно-правових відносин

Бесіда з учнями за поданим запитанням та розповідь вчителя

Назвіть правовідносини, з якими ви стикаєтеся найчастіше.

У ч и т е л ь. Цивільне право регулює майнові та особисті немайнові відносини. (супроводжується записом в зошит)

Майнові відносини — це конкретні вольові економічні відносини з приводу належності, використання, переходу майна та майнових прав. Термін «особисті права» вживається для визначення права на життя, здоров’я, честь та гідність, ім’я, ділову репутацію, авторські права. Методом цивільного права є метод рівності сторін, що передбачає горизонтальні відносини і рівність суб’єктів.

Цивільне право — це галузь права, яка регулює майнові та особисті немайнові відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності учасників цих відносин.

Система цивільного права — це структура, елементами якої є цивільно-правові норми та інститути, розміщені в певній послідовності. До загальних частин цивільного права належать поняття цивільного права як галузі законодавства, науки, як галузі права, норми про суб’єкти та об’єкти цивільного права, угоди, представництво і довіреність, позовну давність.

Особлива частина цивільного права складається з таких інститутів: право власності та інші речові права, зобов’язальне право, авторське право, право на відкриття і на винаходи, спадкове право, положення про правоздатність іноземних громадян та юридичних осіб на території України, застосування цивільних законів іноземних держав та міжнародних договорів.

Особливості цивільно-правових відносин:

• рівність учасників;

• певна свобода діяльності учасників цивільно-правових відносин;

• вольовий характер відносин (для участі в них у більшості випадків потрібна воля, бажання учасників).

Джерела цивільного права — Цивільний кодекс України, Закони («Про власність», «Про заставу» тощо), Укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України.

Цивільна правоздатність та дієздатність

Бесіда з учнями й складання таблиці «Цивільна дієздатність та правоздатність»

Юридичними особами називають підприємства, організації, установи, які створені і зареєстровані у встановленому порядку, мають відокремлене майно, можуть від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов’язки, бути позивачами та відповідачами в суді, господарському або третейському суді.

Ознаки юридичної особи:

• наявність власної назви;

• наявність банківського рахунка;

• наявність власного відокремленого майна;

• можливість самостійної участі у цивільно-правових відносинах;

• можливість виступати позивачем та відповідачем у суді.

Власність

Бесіда

1. Яка речі належать вам особисто, вашій родині?

2. У який спосіб ви стали власниками цих речей?

3. У чому полягає ваше право власності?

4. Запропонуйте шляхи, якими можливе набуття власності.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Розв’язання задач

Визначити, чи мають місце у пропонованих ситуаціях цивільно-правові відносини та чи правомірно здійснено правочини.

1. 15-річний учень придбав у магазині фотоапарат, використавши для цього гроші, які він заробив під час канікул.

2. 20-річний студент взяв у борг у свого товариша 3 000 гривен, оформивши відповідну розписку.

3. Громадянин К. перейшов дорогу у невстановленому місці та був оштрафований за це.

4. 10-річний четверокласник отримав у спадщину від бабусі квартиру в центрі Києва.

5. Першокласниця купила у шкільному буфеті тістечко.

V. Домашнє завдання

Опрацювати § 22 підручника

Розв’язання юридичних задач

Визначити, чи мають місце у пропонованих ситуаціях цивільно-правові відносини та чи правомірно здійснено правочини.

 

1. 15-річний учень придбав у магазині фотоапарат, використавши для цього гроші, які він заробив під час канікул.

 

 

Розв’язання юридичних задач

Визначити, чи мають місце у пропонованих ситуаціях цивільно-правові відносини та чи правомірно здійснено правочини.

2. 20-річний студент взяв у борг у свого товариша 3 000 гривен, оформивши відповідну розписку.

 

 

Розв’язання юридичних задач

Визначити, чи мають місце у пропонованих ситуаціях цивільно-правові відносини та чи правомірно здійснено правочини.

3. Громадянин К. перейшов дорогу у невстановленому місці та був оштрафований за це.

 

Розв’язання юридичних задач

Визначити, чи мають місце у пропонованих ситуаціях цивільно-правові відносини та чи правомірно здійснено правочини.

4. 10-річний четверокласник отримав у спадщину від бабусі квартиру в центрі Києва.

 

Розв’язання юридичних задач

Визначити, чи мають місце у пропонованих ситуаціях цивільно-правові відносини та чи правомірно здійснено правочини.

5. Першокласниця купила у шкільному буфеті тістечко.

 

Що таке цивільна дієздатність та правоздатність фізичної особи?

Відповідно до Цивільного кодексу України усі фізичні особи мають цивільну правоздатність та дієздатність. Для визнання осіб суб'єктами цивільного права необхідна наявність цивільної правосуб'єктності, тобто їхньої право — та дієздатності.

Цивільна правоздатність та дієздатність

1. Правоздатність у фізичної особи виникає від дня народження і припиняється з її смертю (або з оголошенням її померлою). Це означає, що ще до народження людини суспільство, держава вже визначили для неї коло прав, а сам факт народження свідчить про набуття людиною цих прав.

2. З цього випливає, що для визнання особи правоздатною потрібно, щоб вона народилась живою. Цивільна правоздатність як суспільно-правова якість визнається за всіма громадянами, які мають бути рівними перед законом. Вона закріплюється в цивільному законодавстві як рівна для всіх і кожного, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, мови, релігійних поглядів, роду і характеру занять, місця проживання тощо. У випадках встановлених законом, охороняються інтереси зачатої, але ще не народженої дитини. У таких випадках не йдеться про виникнення у зачатої дитини правоздатності, а акцентується увага на захисті інтересів можливого спадкоємця чи іншої уповноваженої особи. При цьому ніяких прав на майно чи спадщину ненароджений мати не може. Захист його інтересів відбувається шляхом охорони можливої частки, що належатиме йому за умови його народження. Якщо ж дитина народиться мертвою, то вона не буде вважатися спадкоємцем.

3. Жоден громадянин упродовж свого життя не може бути позбавлений цивільної правоздатності, але може бути обмежений у ній.

4. Цивільне законодавство України встановлює, що фізична особа може мати:

· особисті немайнові права;

· майно на праві власності;

· право користування житловими приміщеннями;

· право на підприємництво;

· право заповідати та успадковувати майно;

· бути стороною в договорі.

Як бачимо, зміст цивільної правоздатності визначається законом, але перелік цих прав не є вичерпним.

Фізична особа вправі самостійно змінити своє ім'я, якщо воно їй не подобається, при досягненні 16 років. Але зміна фізичною особою імені не впливає на її цивільні права та обов'язки і не є підставою для їх припинення або зміни. У цьому разі фізична особа зобов'язана сповістити про таку зміну своїх боржників та кредиторів.

5. Допускаються два види обмеження цивільної правоздатності — добровільний і примусовий. Одним із прикладів добровільного обмеження цивільної правоздатності можна визнати випадок, коли особа, яка стала ченцем, добровільно відмовляється від деяких цивільних прав.

6. Примусове обмеження цивільної правоздатності допустиме лише тоді, коли воно передбачене законом (обмеження волі, виправні роботи, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, адміністративний нагляд, позбавлення права керувати транспортним засобом тощо). Такі обмеження є реакцією держави на протиправну поведінку особи або заходом профілактики та лікування небезпечних захворювань.

7. Цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Обсяг цивільної дієздатності виникає не одразу після народження, а поступово, в міру досягнення певного віку, і залежить від психічного здоров'я фізичної особи. Цивільний кодекс України встановлює обсяг цивільної дієздатності, який може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом. Виходячи з цього, розглядають такі види цивільної дієздатності: повну дієздатність; неповну дієздатність; часткову дієздатність; обмежену дієздатність; визнання особи недієздатною.

8. За Цивільним кодексом України повна дієздатність настає з досягненням повноліття — вісімнадцятирічного віку. При народженні дитини неповнолітньою жінкою також настає її повна цивільна дієздатність. Чинним законодавством передбачається можливість надання повної цивільної дієздатності також особі, якій виповнилося 16 років і яка працює за трудовим договором або бажає займатися підприємницькою діяльністю, а також особі, яка записана матір'ю, батьком дитини до досягнення нею (ним) повноліття.

9. Неповну дієздатність мають фізичні особи у віці від 14 до 18 років (неповнолітні). Вони мають право самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами. Вони також самостійно здійснюють права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом, укладають правочини за згодою своїх батьків усиновлювачів) або піклувальників. Неповнолітній сам несе відповідальність за невиконання договору, укладеного зі згоди батьків (усиновлювачів), піклувальника. Якщо у неповнолітнього немає майна, достатнього для відшкодування збитків, додатково (субсидіарно) відповідають батьки, або піклувальники. За шкоду, заподіяну іншій особі, неповнолітня особа несе відповідальність на загальних підставах.

10. Часткова дієздатність характерна для осіб віком до 14 років (малолітні), які виступають як самостійні суб'єкти цивільних відносин і мають право: самостійно вчиняти дрібні побутові правочини (правочин вважається дрібним побутовим, якщо задовольняє побутові потреби особи відповідно до її фізичного, духовного чи соціального розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість); здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом. Правочин, який вчинено малолітньою особою за межами її цивільної дієздатності, може бути згодом схвалений її батьками або одним із них, з ким вона проживає, або опікуном. Правочин вважається схваленим, якщо ці особи, дізнавшись про його вчинення, протягом одного місяця не заявили претензії другій стороні. У разі відсутності схвалення правочину він є нікчемним. Діти не несуть відповідальності за завдану ними шкоду.

11. Обмежена дієздатність може бути визначена судом особі, яка страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами тощо, і тим ставить себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.

12. Фізична особа може бути визнана недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, а відтак над нею встановлюється опіка, що призводить до втрати можливості укладення правочинів. Односторонні правочини (наприклад, заповіт, видача довіреності укладені до визнання особи недієздатною, втрачають чинність. У разі одужання чи значного покращання здоров'я особи, яку визнано недієздатною, суд поновлює її в дієздатності.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-26; Просмотров: 886; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.04 сек.