Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

Урок 20




Тема. Вихід із непередбачених ситуацій поза межами домівки, школи

Мета: обґрунтувати учням, наскільки небезпечно самостійно прогулюватися в незнайомих місцях; вчити школярів визначати не­безпечні для життя і здоров’я місця в мікрорайоні, населеному пункті; вчити дітей чинити опір тиску незнайомих людей; ознайомитиз правилами поведінки на льоду та прийомами допомоги і самодо­помоги у випадку переохолодження та обмороження.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видав­ництва «Ранок», зокрема плакати «Як уникнути неприємностей».

Хід уроку

1. Проблемні запитання

Учитель. Чи чули ви повідомлення по радіо, по телевізору про дорослих і дітей, які зникли безвісти? Чому дітям небезпечно само­стійно гуляти у незнайомих місцях?

2. Р обота за підручником (С. 92–93)

— Які правила «п’яти НЕ» склали для дітей служби охорони порядку різних країн світу?

— Чому не можна вступати у розмови з незнайомцем?

— Чому не можна сідати в автомашину без дозволу батьків, тим біль­ше до незнайомця, навіть тоді, коли він пропонує щось привабливе?

— Що робити, якщо незнайомець не відмовився від свого на­міру?

— Чому не можна затримуватися по дорозі зі школи додому?

— Чому не можна заходити до під’їзду, до ліфта, коли там зна­ходиться незнайома людина?

— Чому не можна гратися надворі до настання темряви?

— Як діти можуть привернути своєю поведінкою чи вчинками увагу людей зі злими намірами?

— Розгляньте малюнок на с. 92. Хто з дітей, зображених на ньо­му, приверне увагу зловмисників? А хто — ні?

— Коли ви йдете на прогулянку, які речі берете із собою? Як одягаєтесь?

Укладання правил безпечної поведінки на прогулянці.

Правило 1. Ніколи не ходи гуляти без дозволу. Батьки завжди повинні знати, де ти знаходишся. Не затримуйся по дорозі зі шко­ли додому.

Правило 2. Не грайся надворі до настання темряви.

Правило 3. Збираючись на прогулянку, не одягай дорогі прикра­си, які можуть стати причиною нападу на тебе.

Правило 4. Якщо у тебе відбирають якусь річ, а сила не на твоє­му боці — віддай. Пам’ятай, що жодна річ не варта здоров’я!

Правило 5. Негайно відійди від краю тротуару, якщо поряд за­гальмувала машина чи повільно їде за тобою слідом.

Правило 6. Якщо ти побачиш на вулиці, в тролейбусі, трамваї, метро який-небудь предмет — коробку, сумку, згорток, пакет, — не чіпай його. У ньому може опинитися бомба.

Правило 7. Про будь-яку заподіяну тобі шкоду повинні знати дорослі.

Правило 8. Якщо ти потрапив у біду чи просто злякався, то най­безпечніше для тебе — опинитися на виду в людей.

— Чому не можна знайомитися з ровесниками або старшими за себе дітьми на вулиці, біля гральних автоматів?

— Поміркуйте над ситуаціями.

• У дворі до вас підходить незнайомий хлопчик вашого віку і пропонує: «Давай познайомимось і будемо дружити».

Якою буде ваша відповідь? Обґрунтуйте її.

• Уявіть, що з вами сталося таке.

На вулиці до вас підходить незнайома жінка і говорить, що ви підходите на роль у дитячому фільмі. Вона пропонує поїхати з нею на кіностудію.

Виберіть правильну відповідь.

а) Дам згоду, адже так можна стати знаменитістю.

б) Запитаю, скільки заплатять за роль. Якщо багато, дам згоду.

в) Скажу, що треба порадитися з батьками, але з незнайомою лю­диною нікуди не поїду.

— Чому порядна незнайома людина ніколи не буде кудись вас запрошувати без батьків?

— Чому про будь-яку заподіяну вам шкоду повинні знати до­рослі?

— Чому, якщо до вас хтось підходив на вулиці або переслідував по дорозі зі школи додому, треба обов’язково розказати про це бать­кам, учителю або міліціонеру?

— Чому важливо запам’ятати прикмети підозрілої людини?

— Чому, якщо ви потрапили у біду чи просто злякалися, найпро­стіше і найбезпечніше для вас — опинитися серед людей?

— Поясніть прислів’я.

Не скривдять того, хто не розгубився.

3. Фізкультхвилинка

Равлик

Онде равлик повзе, Свою хатку везе. Хатка в равлика чудна — На спині вона. Коли равлик спочиває, Ріжки й ніжку в ній ховає. (Руки вниз. По черзі ліве і правеплече вперед.) (По черзі ліве і праве плече назад.) (Руки до плечей. Звести й розвести лікті.) (Показати.) (Руки до плечей, лікті розвести.) (Звести лікті, «сховати» голо

4. Продовження роботи за підручником (С. 94–96)

— Яке основне призначення зимового одягу?

— Чому надто утеплюватися — шкідливо?

— Поміркуйте, чому велике і мале за розміром взуття шкідливе.

— Чому головний убір повинен закривати вуха?

— Розгляньте малюнки на с. 94. Назвіть зображених на них ді­тей.

— Кому із дітей буде зручно розважатися? Чому?

— Відгадайте загадки.

• Скатертина біла увесь світ накрила. (Сніг)

• Ніг від радощі не чую,

З гірки сніжної лечу я,

Став для мене спорт рідніше,

В цьому допомогли… (лижі).

— Як ви одягаєтесь для зимових розваг?

Учитель. Усі діти люблять розважатися взимку на льоду! Ви вже знаєте, що це можна робити тільки тоді, коли переконаєтесь, що лід достатньо міцний.

— Чому треба обходити ополонки, темні плями?

— Чому лід ненадійний біля очерету, біля кущів, дерев, там, де б’є джерело?

— Чому лід під час відлиги, потепління небезпечний?

— Розгляньте малюнки (С. 95–96).

— Разом з однокласниками складіть за ними правила безпечної поведінки на льоду. Обґрунтуйте їх.

— За малюнками пригадайте, що треба робити, якщо під вами провалився лід.

— Як треба розкинути руки і виповзти на лід?

— Як треба витягнути ноги?

— Як і в який бік треба рухатися?

— Як допомогти потерпілому?

— Чому, витягуючи дитину з ополонки, не можна наближатися до її краю менше ніж на 3–5 метрів?

— Що можна простягнути потерпілому?

— Чому хтось обов’язково повинен страхувати вас з берега?

— Поміркуйте, чому в жодному разі не можна розтиратися снігом.

— Чому обморожені пальці рук і ніг опускають у воду кімнат­ної температури?

— Чим треба напоїти постраждалого?

— Розгляньте малюнки. Хто з дітей, зображених на них, чинить правильно, а хто — ні?

— Чому ви так вважаєте? 5. Робота в зошиті (С. 31, 33)

1) № 3. Тест «Це повинен знати кожний».

1. Якщо незнайомець намагається тебе кудись завести, ти:

а) кричатимеш: «Допоможіть, рятуйте, я його не знаю!»;

б) ітимеш за ним (за нею);

в) бігтимеш туди, де є люди;

г) познайомишся із ним.

2. На вулиці незнайома людина безкоштовно дає тобі привабли­вий журнал і запрошує піти на якийсь збір. Як ти вчиниш?

а) Не розмовлятимеш з незнайомим;

б) скажеш, що тобі нецікаво;

в) погодишся;

г) запитаєш у мами.

3. Познач способи самозахисту.

а) Не показую свій переляк;

б) голосно плачу.

4. Небезпечні знайомства призводять до:

а) залучення дітей у небезпечні групування;

б) зникнення людей;

в) пограбування;

г) щасливого життя.

5. Якщо тобі запропонували доставити пакунок, ти:

а) відмовишся;

б) віднесеш пакунок;

в) скажеш, що не можеш це зробити;

г) запитаєш у мами.

2) № 4. Практична робота «Учися діяти в небезпечних ситуа­ціях». Робота в парах.

— Розгляньте малюнки.

Як би ви вчинили у цих ситуаціях? Придумайте два варіанти за­вершення історії — щасливий і сумний. Розіграйте сценки щасли­вого закінчення описаної ситуації.

3) № 5. Прочитайте. Розгляньте малюнки. Пронумеруйте за тек­стом відповідні малюнки. Зафарбуйте небезпечні місця. 1. Лід може бути неміцним біля стоку вод, наприклад стоку з фер­ми або з фабрики.

2. Лід буває тонким чи пухким біля кущів, очерету. Там, де водорості вмерзли в лід, він теж неміцний.

3. На замерзлій річці чи ставку треба обходити замети і взагалі місця, де багато снігу. Під снігом лід завжди тонший.

4. Тонший лід і там, де б’ють джерела, де швидка течія або до річки впадає струмок. Взагалі він тонкий там, де вода більше ру­хається.

5. Особливо обережно треба спускатися з берега. Тут лід може нещільно з’єднуватися з землею, під ним можуть бути тріщини й повітря.

4) № 6. Розгляньте малюнки. Згідно із зображеним на малюнках розкажіть, що трапилося...

Як правильно надати допомогу?

 

— Уявіть: ви з друзями вирішили перейти замерзлу річку. Лід ще не зміцнів, і той, хто йшов попереду, опинився у воді. Як ви ста­нете рятувати вашого товариша?

5) № 8. Розгляньте малюнки. Які із зображених на малюнку ре­чей ви б узяли із собою, переходячи замерзлу річку?

6) № 9. Поміркуй!

1. Уяви, що ти з однокласниками йдеш на лижах по замерзлій річці. Коли ви проходите повз зарості очерету, хтось із хлопців про­понує наламати їх для зимового букета. Поясни, чому треба відмо­вити друзів від цієї витівки.

2. Уяви, що ти переходиш замерзлий ставок. Лід під ногами став загрозливо потріскувати. Як ти поводимешся?

3. Чому на краю льоду треба наповзати, при цьому широко роз­кидаючи руки?

4. Чому, вибравшись із води, не можна зупинятися й відпочива­ти доти, поки не опинишся в теплі?

5. Поміркуй, чому Ємеля з відомої казки «За щучим велінням» не боявся ходити до ополонки.

7) № 10. Тест.

1. Назви правила безпечного відпочинку.

а) Не кататися на проїжджій частині; б) гуляти і кататися, де подобається;

в) не кататися з гори, якщо внизу дорога або водойма;

г) ставити підніжки.

2. Якщо товариш провалився під лід, потрібно:

а) побігти до нього і подати йому руку;

б) покликати дорослих;

в) лягти на лижі (дошку), пробратися до нього, подати довгу жердину (мотузку, шарф);

г) сходити за батьками.

3. Визнач заходи, як запобігти обмороженню.

а) Одягатися тепло;

б) гуляти довго;

в) не стояти на місці;

г) розстібати пальто.

4. Назви ознаки обмороження.

а) Висока температура;

б) білі плями на щоках;

в) незв’язне мовлення;

г) набряк.

5. Як треба діяти, надаючи першу допомогу під час обмороження?

а) Розтерти теплою долонею або м’якою рукавичкою;

б) дати пити теплу рідину (чай, молоко);

в) відвести додому;

г) розтерти снігом.

6. Підсумок уроку

— Назвіть місця у нашому місті (районі міста), селі, в яких не­безпечно з’являтися без дорослих.

— Які помилки в поведінці Червоної Шапочки ви можете на­звати?

— Які телепередачі, що займаються розшуком дітей, вам ві­домі?

— Які речі завжди притягують увагу зловмисників?

— Які заходи зменшують ризик злочинного посягання?

— Як ви підготувалися до зимового відпочинку?

— Чому треба ретельно добирати одяг, взуття, спорядження?

— Яких правил безпечної поведінки на льоду треба дотримува­тися?

— Що сприяє охолодженню тіла?

— Назвіть ознаки легкого обмороження.

— Як можна врятувати обморожену шкіру обличчя, обморожені вуха, пальці рук,




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-06; Просмотров: 360; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.01 сек.