Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

VIII. Робота в зошитах




IX. Підсумок уроку.

— Яким ви побачили ліс сьогодні? Які лісові таємниці розгадали? А які дива спостерігали?


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Захоплюючий світ пригод у творах Миколи Трублаїні

Матеріал уроку. Микола Трублаїні "Пустуни на пароплаві".

Мета. Збагатити знання учнів про творчість українського письменника М. Трублаїні; розширювати і поглиблювати уявлення дітей про цікаве та незвичайне у живій природі; формувати уміння стисло переказувати, збагачувати словниковий запас школярів; навчити відшукувати в тексті влучні слова й вирази, які характеризують дійових осіб.

Обладнання. Портрет М. Трублаїні, виставка його книг, картки зі словами.

Хід уроку

І. Підготовка до вивчення нового розділу.

1. Розгадування кросворда.

— Правильно розгадавши загадки і заповнивши клітинки кросворда, дізнаєтесь, про кого читатимемо у новому розділі.

1) Орач невідомий вселився до двору —

з-під низу веде борозенку,

а землю старанно відводить угору.

Назвіть його, діти, швиденько.

(Кріт.)

2) Хто у Африці живе, цілий день банан жує?

Дражнить всіх мале звірятко.

Хто це, діти? (Мавпенятко.)

 

3) Ось вона яка — 4) У лісі гуртом ми

розбійниця морська! трудимось невтомно:

Усіх би проковтнула зводимо будинок

зажерлива... (акула). з соснових хвоїнок. (Мурахи.)

5) Його домівка — океан,

із спини в нього б'є фонтан. (Кит.)

6) Цікава пташина у нас проживає, 7) Ходить свашка із мітлою,

животик товстенький ця пташечка має. заміта до лісу слід,

За море у теплі краї не літає, де недавньою порою

а з нами зимує, для нас співає. (Синиця.) тут відбувсь її обід. (Лисиця.)

2. Бесіда.

— По вертикалі ми прочитали слово тварини, бо всі, про кого відга­дували загадки, є тваринами. З давніх-давен тварини живуть поряд з людьми. Але "мову" звірів, пташок, комах може зрозуміти лиш той, хто доброзич­ливо спостерігає за ними, не втручається в їхнє життя, але в потрібну мить приходить на допомогу.

— Прочитайте, як люди називають тварин.

(Брати наші менші.)

— Поміркуйте, чому така назва.

— Прочитайте назву розділу. Як її розумієте? Зверніться до змісту. Твори яких авторів будемо читати? Які з творів, що читали раніше, мож­на було б, по-вашому, включити у цей розділ?

II. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом письменника.

Розповідь учителя.

— Одним із письменників, які описували у своїх творах спостережен­ня за природою і пригодами тварин, був Микола Трублаїні (справжнє прізвище Трублаєвський).

Народився письменник у с. Вільшанці на Вінничині. Мама працюва­ла вчителькою і часто брала хлопчика з собою на уроки. У 5 років уже непогано читав. Коли підріс, полюбив читання і математику. У характе­ристиці за четвертий клас написано: "Наділений щасливим хистом на­слідування голосів людей, птахів".

Микола Трублаїні багато подорожував. Враження від побаченого зано­товував у дорожньому щоденнику, а потім переказував у своїх численних оповіданнях і нарисах. З юними читачами розмовляв серйозно, відверто, як з рівними. Він знайомив їх із життям народів, особливостями приро­ди Сибіру, Чукотки, Якутії, Камчатки, Карелії, Помор'я, Кавказу, Кри­му. "Моя мета — запалити юних читачів бажанням стати дослідниками, моряками, авіаторами, інженерами, вченими, що перемагають усі сти­хії", — писав письменник.

Микола Трублаїні прожив коротке (загинув на Великій Вітчизняній війні у 1941 р.), але насичене життя. А нам залишились його захоплюючі твори.

III. Опрацювання уривків твору М. Трублаїні "Пустуни на пароплаві".

1. Робота над заголовком твору.

— Про що може розповідатися у творі з такою назвою?

— Поміркуйте, де будуть відбуватися події розповіді. А хто може бути пустуном на пароплаві?

2. Опрацювання частини "Яшка і Машка".

а) Первинне ознайомлення з текстом. Учні читають частину вголос. Після читання відповідають на питання.

— Де відбуваються описані події? Як мавпочки з'явилися на паропла­ві? Як до них ставилися матроси?

б) Вибіркове читання.

— Прочитайте опис мавпочок.

— Що любили робити кожна з мавпочок?

3. Опрацювання частини "Шоколад боцмана".

а) Словникова робота. Читання з дошки колонок слів.

плигала розохочені метнулась

проворна погнався задоволення

— Доберіть синоніми до слів плигала (стрибала), проворна (спритна, швидка), погнався (побіг).

б) Тлумачення незрозумілих слів.

На дошці написані тлумачення слів. Учитель на картках-блискавках показує слова, пояснення яких діти добирають з дошки. Учитель слово прикріплює на дошці поряд з тлумаченням.

Високий, міцний стовп на судні для ведення спостереження щогла

Горизонтальне перекриття в корпусі судна у вигляді підлоги палуба

Невелика окрема кімната на судні каюта

Помічник капітана корабля, який стежить за порядком і чистотою боцман

в) Читання частини учнями (мовчки).

— Хто з'їв шоколад боцмана?

г) Робота над змістом. Вибіркове читання.

— Як Машка потрапила у каюту боцмана?

— Прочитайте, що вона там робила.

— Чому боцман погнався за звірятком?

— Прочитайте, як моряки спостерігали за тим, що відбувається на палубі.

— Якою за характером була мавпочка? Доведіть словами тексту.

4. Опрацювання частини "Нічна тривога".

а) Читання частини комбінованим способом.

— Прочитайте з дошки вирази. Які з них можете пояснити?

корабельний дзвін вибивати склянки незвичайна подія хотілося покалатати

— Послухайте початок частини, запам'ятайте пояснення словоспо­лучення вибивати склянки.

Учитель читає частину до слів "... як сталася незвичайна подія". Учні уточнюють значення вислову.

— Що за незвичайна подія трапилась на пароплаві, дізнаєтесь, коли дочитаєте частину до кінця.

Учні дають відповіді на запитання, після того, як закінчують читати.

— Що розбудило одного разу вночі матросів? Чому усі повибігали на палубу? Чи була якась загроза для судна?

— Чому матроси були обурені? Хто спіймав жартуна? Ким він вия­вився?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра "Найшвидший шукач".

— Хто швидше знайде і прочитає абзаци з такими висловами: "біля берегів Африки ", "стали улюбленцями команди ", "галас і метушня ", "доїда­ла шоколад ", "хотілося покалатати ".

б) Гра "Розвідники".

— Знайдіть у творі і прочитайте, якими словами автор називає мав­почок.

— Скільки разів на с. 67 зустрічається слово "Машка"? (5)

6. Переказ однієї частини (на вибір учнів).

(другий урок).

IV. Опрацювання твору М. Трублаїні "Пустуни на пароплаві"

1. Робота над частиною "Ловля летючих риб".

а) Читання твору вчителем.

— Про кого ідеться у цій частині? Кого помітив боцман у морі?

б) Словникова робота.

жахливий зачинивши

розгледів поринали

полоскався шубовснули

сполохала погладивши

намагаючись залишивши

Читання колонок слів "луною" за вчителем.

— Доберіть синоніми до слів жахливий (страшний), розгледів (роздивив­ся, розглянув), сполохала (злякала), зачинивши (закривши, замкнувши).

— Поясніть значення слів шубовснули і поринали.

в) Читання учнями частини мовчки (учитель проводить гру "Небо і Зем­ля"). Відповіді на запитання.

— Для чого боцман викинув мішок за борт? Як він це зробив?

— Яку картину спостерігав боцман у морі? Чому мавпочки почали підстрибувати? Чим закінчились ці ігри?

г) Творча робота.

— Домисліть події, які могли б трапитися далі. 2. Робота над частиною "Людина в морі".

а) Словникова робота. Читання гнізд споріднених слів.

моря

моряки

могутні

морський

— Яке слово зайве? Чому?

Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

б) Читання частини учнями вголос "ланцюжком".

в) Перевірка розуміння самостійно прочитаного тексту. Тестування.

1) Хто схопив рятувальний круг і стрибнув у море?

а) Мавпочка;

б) боцман;

в) моряк, що був на палубі.

2) Чому усі, хто був на палубі, хвилювалися?

а) Чи врятує боцман мавпочок;

б) чи не втопиться боцман;

в) чи вдасться врятувати боцмана від акули.

3) Як ви вважаєте, чому боцман не злякався акули?

а) Він знав, що велетенська малозуба акула ніколи не нападає на людей;

б) він хотів сам злякати акулу;

в) він був впевнений, що моряки йому допоможуть.

4) Як врятувалася Машка?

а) Вона вміла плавати і випливла;

б) падаючи, схопилася за мотузок, яким боцман прив'язав мішок;

в) її врятував боцман.

Відповіді: 1) б; 2) в; 3) а; 4) б.

г) Вправи на розвиток швидкості читання.

— Прочитайте, яке місце у творі видалося вам "найстрашнішим". А найвеселішим?

— Скільки разів в оповіданні "Людина в морі" трапляється слово боцмані (9)

д) Складання характеристики боцмана (за двома оповіданнями).

— Що можна сказати про боцмана із оповідання "Ловля летючих риб"? (Він досвідчений моряк, кмітливий, спостережливий).

— Що нового до образу боцмана додає наступна частина твору? (Бо­цман любить тварин; рішучий у своїх вчинках; дуже добре плаває).

— Про що свідчить відповідь боцмана морякам? (Він багато знає, довго плавав по морях; упевнений в собі).

— Як ви оцінюєте вчинок моряка? (Сміливий, рішучий; ризикував сво­їм життям заради порятунку мавпочок).

— Як би ви вчинили на місці боцмана?

— Які ще заголовки можете дібрати до останньої частини? в) Стислий переказ прочитаного.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-24; Просмотров: 1889; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.031 сек.