Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

IV. Робота в зошитах




V. Підсумок уроку.

— З творчістю якого українського поета.ознайомилися?

— Що запам'ятали про Олександра Олеся?

— Який із прочитаних творів вам сподобався більше? Чим?


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Лісова книга Природи

Матеріал уроку. Максим Рильський "Розмова з другом", "Зимовий ра­нок". Леонід Полтава "Лісова книга". Вадим Скомаровський "Три лижні". Анатолій Костецький "Лист до птахів".

Мета. Розвивати в учнів допитливість, інтерес до навколишнього світу; вчити правильно і виразно читати вірші, доводити свої міркуван­ня, виховувати любов до природи.

Обладнання. Картки для контролю техніки читання, картки зі словами; малюнки солов'я, зозулі, одуда, горлиці, дрозда, дуба, берези, кле­на, сосни.

Хід уроку

І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Читання з дошки загадки і розгадування її.

— Роз'єднайте слова і прочитайте загадку.

Щозакнижка: безбукв, безсторінок,

Абагаточогонавчить?

(Книга природи.)

— Сьогодні ми з вами продовжимо мандрувати сторінками цієї книги.

2. Складання тематичної павутинки до слова природа.

3. Контроль техніки читання.

— Прочитайте текст, надрукований на картці, за ЗО с.

Багато корисного приносить людині ліс. Він очищає повітря, дає їжу, деревину для будівництва.

У лісах живе багато тварин.

Ліси бувають листяні і хвойні.

А скільки різних квітів можна побачити у лісі!

Будь-якої пори року ліс чарує нас своєю красою.

— Про що ви прочитали?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— А сьогодні на уроці ми подивимося на ліс і його мешканців очима українських поетів. Адже у своїх творах вони передають замилування красою лісу у різні пори року, захоплюються його багатствами.

III. Опрацювання вірша М. Рильського "Розмова з другом".

1. Виразне читання вірша вчителем.

— Кого автор називає другом?

2. Словникова робота, а) Гра "Склади слова".

— Складіть слово з останнього складу чи букви.

б) Робота над лексичним значенням слів. Гра "Знайди пару".

На дошці висять малюнки горлиці, солов'я, зозулі, одуда, дрозда, дуба, берези, клена і сосни.

Учитель на картках-блискавках показує ці слова. Діти повинні знай­ти відповідний малюнок, під яким учитель прикріплює картку зі сло­вом.

3. Повторне читання вірша напівголосно. Робота над змістом.

— Як зустрів поета ліс?

— Що він сприйняв зором, а що — відчув слухом?

— Які різні слова використав поет, щоб розказати про пташиний спів? Знайдіть відповідні рядки і прочитайте.

— Якими словами передані своєрідність і неповторність кожного де­рева в лісі?

— До чого закликав автор ліс? Що обіцяв йому у своїй промові?

— Поміркуйте, чому вірш має таку назву.

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра "Дочитай рядок до кінця".

б) Знайдіть найдовше і найкоротше речення. Найдовше речення прочитайте на одному диханні.

5. Виразне читання вірша.

— Прочитайте вірш виразно. Звертання автора до лісу прочитайте так, ніби говорите зі своїм другом.

IV. Опрацювання вірша М. Рильського "Зимовий ранок".

1. Слухання вірша, який учень читає напам'ять.

— Які почуття охопили вас, прослухавши вірш?

2. Повторне читання вірша (мовчки).

— Які картини змальовані у вірші?

3. Робота над змістом. Вибіркове читання.

— У яку пору року описаний ліс? Доведіть словами вірша.

— Хто у цей час не спав? Що робили зайчики?

— Хто спостерігав за танцями зайців?

— Прочитайте рядки вірша, якими автор передав казковість зобра­женого.

— Які образні вислови вжив М. Рильський у своєму вірші?

— Знайдіть у вірші порівняння. З якою метою їх ужито?

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра "Хто швидше?"

— Знайдіть у вірші прикметники, які поет використав для опису: лісу (білий), квітів (зимові, сніжні), хмар (сиві), пуху (легенький), зайчиків (ма­ленькі), гулянок (веселі).

— Знайдіть у вірші і прочитайте, які дії виконували: ліс (дрімає, ба­чить, шепче), місяць (сипле, облива), зайчики (танцюють, в'ються), хма­роньки (дивують).

б) Читання "Незнайком".

Діти хвилинку готують якесь речення або рядок вірша, а тоді пропо­нують його товаришам.

5. Виразне читання вірша.

— Яку інтонацію і темп читання підказують виділені рядки?

6. Хвилинка фантазії.

— Придумайте, що ще казкового міг побачити крізь сон ліс.

V. Опрацювання вірша Л. Полтави "Лісова книга".

1. Підготовка до самостійної роботи. Словникова робота.

— Прочитайте "сходинки" слів "луною" (за вчителем).

ліс йде

риза лапи

сліди кроки

вивірка узлісся

нерівний звіриних

— Прочитайте пояснення слів риза і вивірка після вірша.

2. Читання вірша (мовчки).

— У яку пору року описано ліс?

— Хто пише у лісовій книзі?

3. Читання вірша повторно вголос "ланцюжком". Робота над змістом.

— З чим порівнює автор сліди звіриних ніг?

— Прочитайте, хто залишив свої "записи" у лісовій книзі.

— Поміркуйте, хто може читати ці записи.

— Чому ліс порівнюється у вірші з книгою?

— А чиїх слідів ми не знайдемо у лісовій зимовій книзі? Чому? 4. Виразне читання вірша.

VI. Опрацювання вірша В. Скомаровського "Три лижні".

1. Виразне читання вірша учителем.

— Про кого цей вірш? Чому хлопчики їздили у ліс?

2. Словникова робота.

— Прочитайте слова "буксиром" (за сильнішим учнем).

звивиста відгомін

постривай проклали

спритний лижня

— Поясніть значення цих слів.

3. Повторне читання вірша. Робота над змістом.

— Куди їздили хлопці? Поясніть вислів глухий ліс.

— Що віз кожен із хлопців? Якими уявляєте цих дітей?

— Чому вони везли сіно, капусту, пагінці у ліс? Якими були ці хлоп­ці? Чи відчували тварини їхню доброту? Доведіть.

4. Розвиток зв'язного мовлення.

— Переробіть цей вірш на прозовий твір і перекажіть його зміст.

— Які малюнки ви намалювали б до вірша?

5. Виразне читання вірша.

— Читаючи вірш вголос, постарайтесь передати розповідну, поясню­вальну і запитальну інтонації відповідних речень.

VII. Опрацювання вірша А. Костецького "Лист до птахів".

1. Робота над заголовком.

— Прочитайте назву вірша. Про що можна написати у листі до пта­шок?

2. Читання вірша учнями (мовчки). Робота над змістом.

— Про що йдеться у цьому листі?

— Які запитання автор ставить пташкам? Про що свідчать такі пи­тання?

— Що запропонував автор птахам? Чого чекав він від птахів?

— Як ви думаєте, чому поет написав цей лист? До чого нас має спо­нукати цей твір?

3. Виразне читання вірша.

— Які речення за метою висловлювання зустрічаються у вірші?

— Які рядки треба читати співчутливо? А які заохочувально? А які радісно?




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-24; Просмотров: 3397; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.025 сек.