Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

V. Робота в зошитах. — Про який жанр усної народної творчості ми сьогодні говорили?




VI. Підсумок уроку.

— Про який жанр усної народної творчості ми сьогодні говорили? Що таке пісня?

— Перевірте правильність своїх відповідей, переставивши слова у де­формованому реченні.

Невеликий, твір, народна, що, усний, пісня, віршований, співається.

(Народна пісня — це невеликий усний віршований твір, що співається.)

— Яка із народних пісень, що читали сьогодні, вас зацікавила?

— Яка пісня сподобалась більше? Чим?


№ уроку_______ Дата__________

Тема. До джерела народної мудрості

Матеріал уроку. Народні усмішки "Син та мати", "Швачка", "Напуван­ня". Прислів'я та приказки. Скоромовки. Загадки.

Мета. Закріпити знання про малі форми усної народної творчості; вчи­ти виділяти їх характерні особливості і групувати матеріал. Розви­вати техніку читання. Виховувати любов до рідного краю, бажан­ня більше дізнатися про його історію, культурні традиції.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення техніки читання.

1. Гра "Незвичайна математика".

— Виконайте дії і прочитайте утворений результат.

Зуб + і — убі + ага + дка =... (загадка).

Скарб — арб + ород — д + мовк + а =... (скоромовка).

Усіх — іх + мі + шум — ум + ка =... (усмішка).

При + кут — ут + азал — ал + ка =... (приказка).

Пас — ас + рис + ліс — с + в'я =... (прислів'я).

2. Читання речень з дошки.

— Прочитайте речення, роз'єднуючи слова. Яке слово, із складених вами, воно пояснює? Доведіть свою думку.

Короткийвлучнийвислів,якиймаєповчальнезначення. (Приспів 'я.)

Своєріднамовнаграгумористичногоспрямування. (Скоромовка.)

Невеличкийпоетичнийтвір,восновіякогоєзапитання. (Загадка.)

Коротенькийвлучнийвислів,алебезповчальногозмісту. (Приказка.)

— Про який жанр усної творчості не згадали? Поясніть, що таке усмішка.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— А сьогодні ми здійснимо мандрівку до живого джерела народної мудрості. У ньому перлами різнобарвними виблискують, переливаються прислів'я і приказки, скоромовки і лічилки, загадки та усмішки, казки і ле­генди, забавлянки, ігри, дитячі пісеньки...

— Чи здогадалися, які з цих перлинок ми сьогодні будемо вивчати?

— Давайте складемо маршрут нашої подорожі. Гра "Складіть прислів'я ізрозсипанки".

— Із розсипанки складіть вислови і дізнаєтесь план нашої мандрівки.

Весела ловко дорогу скоромовка.

Прислів 'я до скоромовить здоров'я.

Слова думка мудрості показав.

Загадка сказав половина кладка.

ІІІ. Робота над усмішками.

1. Ознайомлення із жанровими особливостями усмішок. Учні самостійно читають статтю на с. 34.

— Чи так ви визначали особливості усмішок? Прочитайте тільки ви­значення.

— Хто збирав народні усмішки? Що ви дізналися про Бориса Грінченка?

2. Читання усмішок (мовчки).

— У якій формі написані усмішки? (Діалог.)

3. Повторне читання усмішок. Аналіз змісту.

Після читання кожної усмішки учні з'ясовують, хто дійові особи, що висміюється у кожному творі.

4. Виразне читання усмішок в особах (робота в парах).

5. Висновки.

— Поміркуйте, де народ брав сюжети для усмішок. Для чого склада­лися такі твори?

— Чому усмішки, складені народом так давно, актуальні і зараз? IV. Робота над прислів'ями і приказками.

1. Читання добірки прислів'їв і приказок.

Учні вголос читають кожне прислів'я, з'ясовують їх пряме і перенос­не значення.

— Якій темі присвячені прислів'я кожної групи? Що у них схвалюєть­ся і що засуджується?

2. Робота над змістом і формою прислів'я.

— Із скількох речень складається кожне прислів'я?

— Давайте визначимо особливості прислів'їв, що є у підручнику (с. 35).

— Прочитайте перше прислів'я. Яка особливість його форми? (Має риму клад — лад, ніби вірш.)

— Які із вміщених у добірці прислів'їв мають подібну структуру? Прочитайте їх.

— Чим особливе друге прислів'я? (Протиставляються дві частини за змістом, але утворюють єдине ціле). Прочитайте прислів'я із схожою бу­довою.

— Чим приказка відрізняється від прислів'я?

3. Вправа на розвиток техніки читання.

Учитель називає останнє слово прислів'я, а учні швидко знаходять і чита­ють його початок.

4. Висновки.

— Чому кажуть: "Прислів'я вчить, як на світі жить"?

V. Робота над скоромовками.

Опрацювання статті про особливості скоромовок як жанру.

— Прочитайте мовчки статтю "Скоромовки". Про що ви дізналися, чого не знали раніше?

— Як по-іншому називають скоромовки? Як їх треба читати?

— Прочитайте скоромовку "Зелен в'яз" "буксиром" (за вчителем). У яко­му місці треба звернути увагу на правильну вимову слів?

— Прочитайте другу скоромовку "луною" (за кимось із дітей).

— Яке незвичайне слово тут вжите?

— Прочитайте скоромовку "Гайку, гайку, дай гриба" мовчки. Які тут вжиті порівняння?

— Прочитайте останні три скоромовки напівголосно. На яких сло­вах тут можна "спотикнутися"?

— Виберіть скоромовку, яка вам найбільше сподобалася. За дві хви­лини вивчіть її і розкажіть чітко, виразно і швидко.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-24; Просмотров: 1492; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.011 сек.