Студопедия

КАТЕГОРИИ:


Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748)

VII. Робота в зошитах. — Які вірші ми сьогодні читали?




VIII. Підсумок уроку.

— Які вірші ми сьогодні читали? Хто їх автори?

— Який із цих віршів справив на вас найбільше враження? Чим?


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Барви осені (урок позакласного читання)


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Вихопивсь дощик поміж заграв...

Матеріал уроку. Андрій Малишко "Дощик". Юрій Ярмиш "Дрібний до­щик". Василь Довжик "Акровірш". Микола Романченко "Акро­вірш". Василь Сухомлинський "Камінь".

Мета. Розвивати образне сприймання навколишнього, збагачувати актив­ний словник учнів, удосконалювати навички правильного, свідо­мого, виразного читання; виховувати любов і шанобливе ставлен­ня до природи рідного краю.

Хід уроку

І. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Вправи на формування уміння слухати і говорити.

а) Відгадування загадки.

Його ім'я — лише з трьох літер. Його провісником є вітер. Ним хлібороб у спеку марить. Його дарують тільки хмари. (Дощ)

б) Гра "Скороти речення".

Учитель вимовляє речення — діти усвідомлюють його. Речення по­вторюється учителем — учні запам'ятовують. Після цього вчитель про­понує учням скоротити речення послідовно, довільно, але зберігаючи основний зміст (щоб воно залишилося зрозумілим).

Важкі краплини зривалися з неба і важко падали на землю.

Важкі краплини зривалися з неба і важко падали.

Краплини зривалися з неба і важко падали і т. д.

2. Гра "Заміни вислів одним словом".

Учні читають на дошці вислови і добирають слово, яке б його замінило.

з громом і блискавкою —... (гроза).

Дощ дуже сильний —... (злива).

дуже дрібний, густий —... (мряка).

3. Читання слів-анаграм.

— Прочитайте, як говорять про дощ.

ібнийдр (дрібний) ийвкасал (ласкавий)

бийнгри (грибний) зорийпро (прозорий)

ийпартов (раптовий) псліий (сліпий)

— Які ще назви дощу знаєте?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо твори українських пись­менників, які відкриють вам нові образи цього явища природи.

III. Опрацювання вірша А. Малишка "Дощик".

1. Читання вірша вчителем.

— Який колір переважає в описі дощу?

2. Словникова робота.

обрій мелодії закресав запрозорились

Заграва — відблиск, відсвіт заходу сонця на небі.

3. Повторне читання вірша вголос ("ланцюжком").

— Яким змальовано дощик у вірші?

4. Робота над змістом.

— Де взявся дощик? Які слова вказують на те, що дощ з'явився рап­тово і що він дуже сильний?

— Як автор описав дощик? Прочитайте.

— Як дощик вплинув на природу?.

— Прочитайте вирази, вжиті у переносному значенні. Для чого їх вжив поет?

— Які слова передають ставлення автора до дощика?

— Які почуття викликав у вас цей вірш?

5. Вправи на розвиток техніки читання.

а) Знайдіть риму, доберіть свою.

Заграв (понапинав, закресав, писав), пущі (гущі), породи (насолоди), обрій (добрий), листочка (сорочка).

б) Читання "Незнайком". Проводить хтось із учнів.

6. Робота з ілюстрацією.

— Розгляньте малюнок на с. 56. Яким зображено дощ? Порівняйте малюнок з віршем. Що помітили?

7. Виразне читання вірша.

IV. Опрацювання твору Ю. Ярмиша "Дрібний дощик".

1. Словникова робота.

Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.

— Кого можуть описувати слова першої колонки?

2. Читання твору мовчки (самостійно).

— Подумайте, хто звертається до Дощика.

3. Повторне читання твору вголос "ланцюжком".

— До кого ще звертався оповідач? Про що свідчать ці звертання?

4. Робота над змістом.

— Підготуйте запитання за змістом прочитаного. Поставте їх своїм товаришам.

Учні ставлять запитання (учитель при потребі коректує), а інші — дають відповіді.

5. Вправи на розвиток техніки читання.

а) Вибіркове читання.

— Прочитайте, чому оповідач називає Дощик дурненьким, прохолод­ним і набридливим.

— Прочитайте, з якими словами оповідач звертається до Сонечка, Дощика, Веселки, Матусі.

б) Гра "Розвідники".

— Скільки разів автор у тексті вжив слово дощик? (5)

— Які власні іменники є у тексті? (Дощик, Сонечко, Земля, Матуся, Веселка.)

— Скільки у творі окличних речень? (8) А питальних? (1)

6. Висновок-узагальнення з прочитаного.

— Яким ви уявляєте оповідача? Що нагадує вам його розповідь? (Сон або фантазії дитини, яка чекає на маму, а за вікном іде дощик.)

V. Опрацювання акровіршів В. Довжика і М. Романченка.

— Що таке акровірш? Прочитайте пояснення терміна у "Короткому словничку читача" (с. 153).

Учні читають акровірші.

— На що схожі акровірші? (На загадки.) Чим вони подібні до загадок?

VI. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського "Камінь".

1. Самостійне читання тексту учнями з наступним тестуванням. Учитель читає запитання, учні на картках записують короткі відповіді. Запитання.

1) Що було у лузі, під гіллястим дубом?

2) Що кинув хлопчик у криницю?

3) Чи пам'ятав він про свій вчинок?

4) Що зробив кинутий камінь?

5) Що сталося із травою і дубом, які росли біля криниці?

6) Де подівся соловейко, який мостив на дубі гніздо?

7) Чи зрозумів дідусь, чому не стало ні лугу, ні дуба, ні соловейка, ні криниці?

Відповіді.

1) Криниця. 2) Камінь. 3) Ні. 4) Закрив джерело. 5) Засохли. 6) Полетів. 7) Ні.

2. Читання тексту вголос. Перевірка розуміння прочитаного за запи­таннями.

— Якою була користь від криниці для природи і людей?

— Для чого хлопчик кинув камінь у криницю?

— Якими були наслідки цих пустощів?

— Як би ви відповіли на запитання дідуся?

3. Вправа на розвиток техніки читання.

На дошці записані початки речень, а учні повинні знайти і дочитати речення до кінця.

У лузі, під... (1)

На дубі перестав... (5)

Камінь упав... (3)

Минуло багато... (6)

Підняв камінь... (2)

Засохла трава... (4)

Не стало... (7)

4. Мовно-логічне завдання.

— Пронумеруйте речення у порядку розвитку подій.

5. Висновки.

— Чого автор хотів навчити читачів? Яка головна думка твору?

— Як по-іншому можна назвати оповідання?

VII. Підсумок уроку.

Робота в зошитах


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Дивною казкою був мені світ...

Матеріал уроку. "Олександр Олесь" (про нього). Олександр Олесь "Зга­дую, так я в дитинстві любив "Степ".

Мета. Доповнити знання дітей про творчість і біографію Олександра Олеся, вчити розуміти красу поетичних творів, допомагати відчути багатство мови; розвивати образне мислення, уяву; збагачувати мову епітетами і порівняннями.

Обладнання. Портрет Олександра Олеся; виставка творів поета, запис пісні "Сміються й плачуть солов'ї".

Хід уроку

І. Підготовка до читання нових творів.

1. Гра "Віднови вірш".

— Прочитайте частину вірша в першому стовпчику, а в другому — знайдіть його закінчення.

 

2. Розгадування кросворда.

— Цей вірш Михайло Обітний присвятив поету, казкарю, драматургу і перекладачу. Пригадавши назви його творів, які читали у 2 і 3 класах, складемо його ім'я.

1) П'єса-казка "Бабусина..." (при­года).

2) "Ти... посади, а тоді рубай, ледащо!" (ялинку).

3) "Все навколо..." (зеленіє).

4) "Є що білі-білі" (слова).

5) "Білі гуси... над лугами" 5. (летять).

— Сьогодні на уроці ми перегорнемо сторінку з життя і творчості Олександра Олеся, автора пісні, в якій звучить гімн весні, життю, кохан­ню, "Сміються й плачуть солов'ї", яка давно вже стала народною і вико­нується зі сцени. Послухайте її. (Учитель вмикає запис пісні.)

3. Розповідь учителя про життя і творчість Олександра Олеся.

— Пригадайте, що ви вже знаєте про цю людину.

— 4 грудня 1878 р. в м. Білопілля на Сумщині народився Олександр Олесь, справжнє прізвище якого Олександр Іванович Кандиба. Прожив він 65 років, які складалися з радощів і мук.

Батько походив з чумаків, а мати — з кріпаків. Першою його учитель­кою була мама. Вона у 4 роки навчила сина читати і писати. У 9 років написав свій перший вірш.

Але безтурботне дитинство швидко закінчилося. Коли Олександрові було 11 років, трагічно помер батько. Сім'я переїхала жити до діда. Там хлопчик зріднився зі сільським життям, піснями, звичаями.

У сім'ї не було грошей, щоб навчати Олександра у гімназії, тому він вступив до хліборобської школи, а пізніше — в Харківський ветеринар­ний інститут.

У Харкові він познайомився з такими знаменитостями, як Леся Укра­їнка, М. Коцюбинський, М. Лисенко, Б. Грінченко. Вони допомогли Олександру переосмислити долю української мови.

З дитячою літературою найбільше поріднився тоді, коли з'явився на світ його перший син — Олег, якого батько називав Лелекою. Батько у віршованій формі розказував синові про абетку, математичні премуд­рості, а ще про зайчиків, курей, гусей, півників. Олег теж зацікавився літературою і став віршувати, підписуючись О. Лелека, а згодом О. Ольжич.

Сталося так, що Олександр Олесь у 1919 р. виїхав за кордон, сам не відаючи, що це вже назавжди. Перебуваючи за кордоном, у далекій чужи­ні, поет не один раз подумки линув на Україну. І згадувався йому спів жайворонків і солов'їв, розкішна природа України. І ця краса перелива­лася у мелодійне слово поета.

4. Опрацювання статті у підручнику (с. 58).

— Прочитайте мовчки текст про Олександра Олеся. Що ви ще дізна­лися про поета?

Вибіркове читання за запитаннями.

— Де автор проводив час кожне літо, будучи хлопчиком?

— Який вплив на Олександра мав дід?

— Що згадував поет про дитинство?

II. Опрацювання вірша Олександра Олеся "Згадую, так я в дитинстві любив...".

1. Виразне читання вірша вчителем.

— Послухайте вірш, у якому Олександр Олесь теж пише про дитинство.

— Про що згадує поет з такою любов'ю?

2. Словникова робота.

Читання слів "луною" за вчителем, а тоді "буксиром" у парі.

— Доберіть синоніми до слів нива, хата, безліч, говорив.

— Доберіть антоніми до слів так (ні), безліч (мало), дивною (звичай­ною), любив (ненавидів).

3. Повторне читання вірша мовчки.

— Чим хлопчик сприймав природу?

4. Аналіз змісту вірша.

— Що любив хлопчик робити в дитинстві? Чи міг зрозуміти думки природи? Як розумієте вислів серце ж моє розуміло? (Хлопчик сприймав природу через свої почуття, настрій.)

— Яким здавався хлопчику світ? Знайдіть у вірші порівняння.

— Поміркуйте, які почуття викликали в автора ці спогади про дитин­ство.

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Вибіркове читання.

— Знайдіть і прочитайте рядки вірша, в яких зустрічаються слова із словникової роботи.

б) Знайдіть рими; доберіть свої.

6. Виразне читання вірша.

а) Підготовка до читання вголос.

— Зверніть увагу на межі речень. Скільки їх у вірші?

— Після яких слів будете робити паузи? Чому?

— У яких місцях зробите найдовшу паузу?

б) Читання вірша (напівголосно) у парі.

в) Конкурс на кращого читця вірша.

ПІ. Опрацювання вірша Олександра Олеся "Степ".

1. Виразне читання вірша учителем.

— Що автор описав у своєму вірші?

— Про які пори року йдеться у вірші?

2. Словникова робота.

море стає буйним

килим поллє дзвінких

перина зеленіє мертвий

пустеля обсиплеться південні

3. Самостійне мовчазне читання вірша.

— Зверніть увагу, як поет описує степ у різні пори року.

4. Аналіз вірша з елементами вибіркового читання.

— Прочитайте, на що подібний степ весною.

— Хто зображений як вишивальник, що прикрашає степ?

— Про які різкі переміни йдеться?

— У яких рядках автор передав розміри степу? Чи можете дати відпо­відь на це запитання?

— Які прикметники вживає поет для опису степу влітку?

— На що схожий степ восени? Чому він, як пустеля? Що стає схо­жим на пісок? Чому не почуєш пташок? А де подінуться усі квіти?

— З чим порівнює автор степ узимку? Які прикметники допомагають уявити цю перину? Якою описано зиму? Поміркуйте, чому зима — люта і лиха.

— Хто оберігає сон баби-зими? Хто зможе прогнати морози із степу?

— Які образні вислови виявилися для вас новими, несподіваними?

— На які частини можна поділити вірш? Які з цих частин можна об'єднати за настроєм?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра "Хто швидше?"

— Прочитайте у вірші порівняння, в яких є слова першої колонки слів (словникова робота).

— Знайдіть і прочитайте іменник, дії якого передають слова другої колонки. (Степ.)

— Прочитайте слова, ознаки яких записані в останній колонці.

б) Гра "Чи були такі речення у вірші?"

Учитель читає речення, а діти відшукують їх у тексті.

• "Спить на ній зима холодна — баба зла і лиха". (Ні.)

• "Ось подув південний вітер, захиталось море трав". (Є.)

• "Мов пісок, зеленіють трави, не шумлять уже вони". (Ні.)

• "Степ зимою — мов перина, злі морози стережуть". (Ні.)

6. Робота з ілюстраціями. Словесне малювання.

— Яким рядкам вірша відповідають малюнки? Придивіться до них уважніше. Що нового вони відкривають спостережливому оку?

— Які картини намалювали б ви до інших частин вірша? Які фарби використали б?




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-24; Просмотров: 1747; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы!


Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет



studopedia.su - Студопедия (2013 - 2024) год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! Последнее добавление




Генерация страницы за: 0.013 сек.