КАТЕГОРИИ: Архитектура-(3434)Астрономия-(809)Биология-(7483)Биотехнологии-(1457)Военное дело-(14632)Высокие технологии-(1363)География-(913)Геология-(1438)Государство-(451)Демография-(1065)Дом-(47672)Журналистика и СМИ-(912)Изобретательство-(14524)Иностранные языки-(4268)Информатика-(17799)Искусство-(1338)История-(13644)Компьютеры-(11121)Косметика-(55)Кулинария-(373)Культура-(8427)Лингвистика-(374)Литература-(1642)Маркетинг-(23702)Математика-(16968)Машиностроение-(1700)Медицина-(12668)Менеджмент-(24684)Механика-(15423)Науковедение-(506)Образование-(11852)Охрана труда-(3308)Педагогика-(5571)Полиграфия-(1312)Политика-(7869)Право-(5454)Приборостроение-(1369)Программирование-(2801)Производство-(97182)Промышленность-(8706)Психология-(18388)Религия-(3217)Связь-(10668)Сельское хозяйство-(299)Социология-(6455)Спорт-(42831)Строительство-(4793)Торговля-(5050)Транспорт-(2929)Туризм-(1568)Физика-(3942)Философия-(17015)Финансы-(26596)Химия-(22929)Экология-(12095)Экономика-(9961)Электроника-(8441)Электротехника-(4623)Энергетика-(12629)Юриспруденция-(1492)Ядерная техника-(1748) |
Ім. Василя стефаника
План. План. План. Тип уроку. Тема уроку. Викладач. Предмет. План-конспект уроку. 5. Мета уроку: - Навчальна; - Розвивальна; - Виховна. 6. Міжпредметні зв’язки. 7. Обладнання уроку: - Наочність; - ТЗН; - Дидактичні матеріали; 8. Використана література; 9. Хід уроку (розписана повністю структура уроку з вказаними методами роботи, прийомами, часом, витраченим на них) В ході підготовки до уроку вчитель повинен враховувати застосування індивідуальних, групових, фронтальних форм організації навчання. Серед позаурочних форм навчання найчастіше виділяють: 1. Семінарське заняття (семінар-конференція) – розподіл завдань заздалегідь і виступ з ними на уроці. 2. Практикум - форма навчання, при якій учні самостійно виконують практичні завдання, застосовуючи знання, уміння, навички. 3. Факультативні заняття – з’єднувальна ланка між уроками і позакласними заняттями (поглиблене вивчення, додатковий предмет, між предметність). 4. Предметні гуртки – створюються з метою підвищення інтересу до предмету. Серед типів нестандартних уроків найчастіше зустрічаються: усний журнал, зустріч, екскурсія, концерт, літературно-музична композиція, вікторина, вистава, заміна ролі, уроки щастя, добра, любові…. Контроль за навчально-пізнавальною діяльністю учнів. 1. Поняття про оцінку та функції контролю. 2. Вимоги до перевірки знань. 1. Оцінка – це показник ступеню засвоєння учнями знань, умінь, навичок відповідно до вимог програми. Перевірка – складова частина процесу навчання, її мета – контроль навчальної роботи та облік успішності. Облік – педагогічно узагальнений підсумок роботи вчителя і учнів за певний період навчання. Система оцінювання може бути різноманітною. Оцінити – значить встановити рівень підготовки і розвитку учнів, рівень якості знань, сформованості умінь, навичок. З історії оцінки: 1) Травень 1918 – «Декрет про відміну бальної оцінки знань» - замінена на характеристику учня; 2) Вересень 1935 – встановити 5 словесних оцінок: дуже погано, погано, посередньо, добре, відмінно; 3) Січень 1944 – рішення про заміну словесної системи оцінювання на цифрову; 4) Положення про оцінку за поведінку, старанність, суспільно-корисну працю.
Задачі контролю: - Встановити готовність учнів до засвоєння і сприйняття навчального матеріалу; - Отримати дані про самостійну роботу учнів; - Виявити складності у засвоєнні знань, їх причини і причини помилок; - Перевірити ефективність організації навчання, методів, засобів; - Виявити ступінь усвідомлення, об’єм, глибину засвоєних знань, умінь, навичок; - Перевірити ефективність застосування знань на практиці у новій ситуації.
Функції контролю: - Контроль (діагностика ЗУН, визначення якості знань, ступінь розвитку учнів, засіб керування навчальним процесом); - Навчання (осмислення, узагальнення, систематизація знань, розвиток мовлення, мислення, пам’яті, формування вмінь і навичок); - Організація (підвищення відповідальності учнів, звичка регулярно працювати, бажання вчитися) - Виховання (вплив на формування моральних якостей – наполегливості, самокритичності, чесності, самостійності, вольових, радість від успіху, розуміння оцінки),
2. Якість ЗУН характеризує: - повнота, науковість, об’єм, широта, глибина знань; - правильність, осмисленість знань; - систематичність; - вміння класифікувати, співвідносити,,- застосовувати операції мислення; - міцність; - ставлення до навчання.
Вимоги до перевірки знань: 1. Всебічність в оцінці ЗУН. 2. Об’єктивність. 3. Формалізм оцінки знань. 4. Індивідуальний підхід. 5. Диференційований підхід. 6. Систематичність і регулярність. 7. Різноманітність форм і методів єдині вимоги. 8. Гласність. 9. Самоконтроль. 10. Опора на практичне використання.
Сутність та структура педагогічної майстерності. 1. Поняття педагогічної майстерності. 2. Структура педагогічної майстерності.
1. Педагогічна майстерність – комплекс властивостей особистості, які забезпечують високий рівень самоорганізації та професійно-педагогічної діяльності.
«Учитель має право вчити і виховувати до тих пір, поки він сам вчиться і вдосконалюється»,- В.О. Сухомлинський.
Рівень компетентності, необхідний для роботи з дітьми, можна зберегти завдяки самоосвітній діяльності, яка складається з двох аспектів: 1) Підвищення рівня професійної майстерності шляхом вивчення інформаційних джерел з основ психології, педагогіки, науки, методики, викладання, закріплення цих знань через досвід і результати практичної роботи. 2) Самовиховання педагога і саморозвиток особистісних якостей педагога.
Професійна діяльність вчителя - діяльність вчителя, змістом якої є таке керівництво діяльністю учнів, яке забезпечує розвиток головних сфер їхньої особистості.
Компетентність (лат належний, здібний) - сума знань особистості з певної професії.
Педагогічна техніка – форма організації поведінки, система ЗУН, що сприяють успішній діяльності.
Гуманістична спрямованість вчителя – впровадження в педагогічну діяльність принципів і методів гуманної педагогіки, з метою формування гуманістичної свідомості у вихованців.
Педагогічні здібності – сукупність властивостей особистості (вроджених і придбаних), які дозволяють здійснювати педагогічну діяльність на високому рівні, реалізовувати в ході діяльності гуманістичну виховну мету, само реалізовуватися і доносити до учнів зміст і ідею навчальної діяльності.
Структура педагогічної майстерності не є сталою, проте можна виділити в ній основні 4 компоненти:
Педагогічна техніка. 1. Внутрішня педагогічна техніка. 2. Зовнішня педагогічна техніка.
1. Педагогічна техніка – сукупність прийомів, умінь, навичок, які дозволяють вчителю яскравіше виразити себе під час уроку.
Педагогічна техніка містить 2 групи компонентів: - Внутрішня педагогічна техніка – уміння педагога керувати собою (поведінкою, емоціями, мімікою), збуджувати творче самопочуття, техніка керування уявою, увагою; налаштування на майбутню діяльність через вплив на волю, розум, почуття; - Зовнішня педагогічна техніка - вміння педагога впливати на іншу особистість, колектив, зовні реалізовувати я-образ; втілення внутрішніх переживань особистості в зовнішності – рухи, міміка, хода.
Зняття нервового напруження перед виступом. 1. Не намагайтеся боротися з хвилюванням – нехай воно трансформується у піднесення і допоможе вам. 2. Перед виступом пройдіться швидким кроком, - така прогулянка знімає м’язове напруження (після неї не тремтітимуть коліна), позбавляє нервового збудження і знижує кров’яний тиск. 3. Перед виступом не сидіть, схрестивши ноги. Поставте обидві ноги на підлогу й подайтеся тілом уперед, поворушіть пальцями ніг. 4. В очікуванні виступу тримайте обидві руки вільно опущеними з боків, ви відчуєте, як напруження залишає їх і йде у підлогу. 5. Тримаючи руки опущеними, потрусіть кистями, поворушіть пальцями,- це посилить кровообіг, а все, що посилює кровообіг, допомагає зняти напруження. 6. Уявіть, ніби ви сидите в пальті і відчуваєте його важкість на плечах, М’яка тяжкість уявного пальто допоможе вашим плечам розслабитися. 7. Кілька разів поворушіть щелепою туди-назад. Якщо при цьому відчуєте хрускіт кісток, значить ви перенапружені, а після такої вправи вам стане легше розкрити рот. 8. Порахуйте зуби з внутрішньої сторони язиком. 9. Глибоке дихання (під час вдиху живіт повинен випинатися). 10. Перед самим початком скажіть собі «спокійно» - це не наказ, а порада, ви говорите своєму мозку, м’язам, системі кровообігу, що потрібно розслабитися і заспокоїтися.
Педагогічне спілкування. 1. Поняття про педагогічне спілкування. 2. Конфлікти у спілкуванні. 1. Педагогічне спілкування – це професійне спілкування викладача з усіма учасниками навчально-виховного процесу, спрямоване на створення оптимальних умов для здійснення мети, завдань виховання і навчання. Культура педагогічного спілкування включає загальну культуру людини, психолого-педагогічні знання, уміння та навички, відповідний емоційний настрій і спрямованість педагога на ефективну діяльність. Функції педагогічного спілкування: - Інформаційно-комунікативні; - Регуляційно-комунікативні (регулювання поведінки); - Афективно-комунікативні (визначення, вплив емоцій людини). Стиль педагогічного спілкування - прояв педагогічної техніки (методики) у взаєминах. Виділяють авторитарний, демократичний, ліберальний, змішаний стилі спілкування. Такт – (доторкання) – норма прояву моральності у спілкуванні, педагогічний такт – форма функціонування педагогічної етики, норма моральної поведінки викладача. 2. Конфлікт у спілкуванні – зіткнення протилежно спрямованих точок зору у процесі спілкування. Види конфліктів: - Внутрішньо особистісний; - Міжособистісний; - Міжособистісно-груповий; - Між груповий. Конфлікти бувають конструктивні – не виходять за межі норм моралі, можуть бути успішно вирішені; неконструктивні – використовують засуджені мораллю методи, що принижують опонента, використовують конфліктогени – слова,жести, які провокують і ображають опонента. Комунікативні бар’єри – неможливість порозуміння між людьми через те, що одне й те саме явища оцінюється ними по-різному (релігійні, політичні, вікові, психологічні…) Вирішення конфлікту. 1. З’ясування причини а не приводу до конфлікту. 2. Обмеження кількості учасників. 3. Емоційний контроль. 4. Дотримання норм етики під час конфлікту. 5. Пошук компромісу. 6. Вирішення одного конфлікту, е переходячи на інші за участю опонентів. Спілкування виступає елементом педагогічної взаємодії вчителя і учня.
Педагогічний артистизм. Педагогічне мистецтво характеризується тим, що ідеальний образ педагога як проекція у майбутнє включається в сьогоднішню діяльність і надає їй неповторного творчого характеру. Саме в процесі перетворення педагогічного ідеалу вчителя у його теперішню дійсність і відбувається те, що називають «педагогічна творчість». Основою творчого процесу в педагогічному мистецтві є дія - вольовий акт людської поведінки, спрямований на здійснення певної мети. Артистизм – це педагогічний прийом, основним засобом виразності якого є дія; він запозичений з театральної педагогіки. Через активну дію втілюється внутрішнє життя образу і розкривається ідейний задум уроку (цьому підпорядковані педагогічна техніка і творчий метод). Станіславський К.Д.: «Не треба очікувати почуттів, вони мимовільні, підсвідомі,а треба діяти. Почуття прийде у процесі дії. Саме дія – збудник почуттів.» Спільні елементи у акторській та педагогічній творчості. - Реалізація функції виховання; - Дія як основа педагогічної і акторської творчості; - Специфіка особистого впливу на аудиторію; - Єдність фізичного і психічного у діяльності актора і педагога; - Присутність інтуїції в діяльності; - Імпровізовані самопочуття; - Самостійна і вільна творчість як основа майстерності. Театральна педагогіка має 2 основні завдання: 1. Формування творчої особистості актора (педагога) – ідейне, естетичне, дисциплінарно-етичне виховання, формування світогляду, художнього смаку, морального складу особистості; 2. Розкриття глибинних можливостей особистості шляхом професійного виховання. Система Станіславського – це наука про розвиток психофізичної природи особистості творця. Вона має 3 основні принципи: 1. Принцип життєвої правди - ми повинні не грати, а переживати так, як у житті, тільки в половину красивіше; 2. Вчення про над завдання - мета народжує натхнення; 3. Активна органічна дія. Система Станіславського має 2 розділи: - Внутрішня і зовнішня робота артиста над собою. - Внутрішня і зовнішня робота артиста над роллю. Кредо Станіславського: Любіть мистецтво в собі, а не себе в мистецтві. Навіювання і переконання виступають як способи музично-педагогічного впливу. Етапи педагогічної творчості у підготовці до уроку: виникнення творчого задуму, розробка, реалізація його на уроці як педагогічного твору. Кожен урок – витвір мистецтва.
ПЕДАГОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ
Кафедра педагогіки ім. Б. Ступарика
Дата добавления: 2015-05-24; Просмотров: 410; Нарушение авторских прав?; Мы поможем в написании вашей работы! Нам важно ваше мнение! Был ли полезен опубликованный материал? Да | Нет |